Přejezd ve Studénce řidiče netrápí, padlo jedenáct trestů

Michael Labutta
Aktualizováno 30. 7. 2015 21:14
Podle reportáže České televize se řidiči výstražnými světly na přejezdu příliš neřídí, policie přesto tvrdí, že v místě kontroluje svědomitě a jedenáct letos potrestaných řidičů odpovídá realitě.
Přejezd ve Studénce.
Přejezd ve Studénce. | Foto: Ludvík Hradilek

Studénka - Policie na vlakovém přejezdu ve Studénce eviduje za poslední půlrok pouze jedenáct přestupků.

Pouhý den po tragédii, kdy ve Studénce při srážce pendolina s kamionem zemřeli tři lidé, přitom natočila Česká televize (ČT) reportáž, v níž je jasně vidět, že pro řidiče je světelná signalizace spíše "doporučením" než příkazem k zastavení a během doby, která uběhla od zapnutí zvukové a světelné signalizace do spuštění závor, vjel na přejezd nejprve traktor s přívěsem a pak i osobní automobil. Dvě vozidla se tak během několika minut dopustila přestupku.

Vyvstala tak otázka, jestli policie provádí kontrolu v místě dostatečně svědomitě. Ta si přesto stojí za svým.

Mluvčí policie moravskoslezského kraje Daniela Vlčková uvedla, že ji reportáž ČT také překvapila. "Já jsem tu reportáž viděla, taky mě to překvapilo. Každopádně my vycházíme z oficiálních kamerových záznamů, které tam jsou k dispozici," řekla Aktuálně.cz. Zároveň ale odmítla, že by policie v tomto místě neprováděla dostatečně kontroly nebo nekontrolovala záznamy z kamerového systému, který je zde v provozu již od roku 2013.

Současně odmítá, že by policie svoji práci dělala nedůsledně. "Nedochází k namátkovému výběru, ale opravdu veškeré záznamy, které má policie k dispozici, vyhodnocujeme. Veškeré přestupky, které jsou touto cestou zjištěny, pak policisté předávají odborům dopravy místně příslušných úřadů k dalšímu řízení," dodává. Policie také v blízkosti přejezdu provádí přímé kontroly, ovšem chování řidičů se během nich podle mluvčí mění: "Z našich zkušeností můžeme uvést, že v tomto případě je jejich přítomnost preventivním prvkem. Řidiči dodržují zákon a na červenou signalizaci na přejezd nevjíždějí," vysvětluje, proč tento typ kontrol nemá dostatečné výsledky.

Foto: DVTV

Problém leží jinde

Slova policie potvrzuje starosta Studénky Lubomír Šobich. Problém podle něj nespočívá v nečinnosti či špatné práci policie. "Já nejsem schopen říci, zda jedenáct přestupků je dost a zda to odpovídá dostatečné hustotě kontrol. Pokud by těch přestupků bylo více, tak bych si opravdu řekl, že lidi už jsou úplně na hlavu. Na špatnou práci policie si nemohu stěžovat. Policie tam je,“ obhajuje činnost státního orgánu.

Hlavní problém spatřuje ve výši postihu. Poukazuje přitom na to, že maximální výše pokuty je 5 tisíc korun a přičtení 7 trestných bodů, přičemž odebrání řidičského průkazu hrozí jen v případě recidivy.

"Okamžité přitvrzení postihů za takovéto chování, odebírání řidičských průkazů a pokuty do 50 tisíc korun by možná spoustu lidí vyléčilo. V těchto případech, při zjištění a prokázání viny, si myslím, že ta sankce by měla být někde řádově úplně jinde, jak v rovině řidičského průkazu a ztrátě bodů, tak v rovině výše pokuty,“ dodává.

Problém s železničními přejezdy není v České republice nikterak novým. Jen v minulém roce na nich zemřelo 43 lidí. Letos jsou čísla o poznání přívětivější. Do dnešního dne zemřelo na přejezdech 12 lidí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy