Tibet je součástí Číny, setkání ministrů s dalajlámou je jejich věc, distancoval se Zaorálek

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 10. 2016 18:29
Česko nemění svou politiku jedné Číny a uznává její územní svrchovanost, napsalo ministerstvo zahraničí v pondělí odpoledne během prvního dne návštěvy dalajlámy v Česku. Černínský palác reaguje na to, že se s tibetským duchovním vůdcem v úterý sejde ministr vnitra Daniel Herman a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (oba KDU-ČSL). "Česká republika nijak nemění svou politiku jedné Číny a respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí," napsal Zaorálkův resort s tím, že ministerstvo zahraničí "se nevyjadřuje k soukromému programu členů vlády".
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Návštěva dalajlámy nemění nic na českém postoji vůči Číně, napsalo ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě. Reaguje na to, že v úterý se s tibetským duchovním vůdcem sejdou ministr kultury Daniel Herman a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Černínský palác uvedl, že Česko a Čínu "pojí pevné dlouholeté vztahy a strategické partnerství mezi oběma zeměmi přináší oběma stranám mnoho příležitostí pro rozvíjení politické, ekonomické, kulturní, turistické i vědeckovýzkumné spolupráce". "V souvislosti s návštěvou dalajlámy v ČR je potřeba zdůraznit, že vláda ČR nijak nemění svou dlouhodobou politiku vůči ČLR a vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi. Ministerstvo zahraničních věcí ČR se nevyjadřuje k soukromému programu členů vlády," poznamenal resort Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ke schůzce dalajlámy s ministry.

Ve stejném duchu se v prohlášení vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka, který se s tibetským duchovním vůdcem během jeho nynějšího pobytu v Praze nesetká.

Ve zprávě ministerstvo zahraničí uvádí, že si je Česko vědomo důležitosti tibetské otázky. "Česká republika nijak nemění svou politiku jedné Číny a respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí," píše doslova s tím, že Česko podporuje "navázání konstruktivního a přínosného dialogu mezi ústřední správou a představiteli tibetské komunity uvnitř i vně Tibetu".

Lidovci: Soukromě se můžeme setkat, s kým chceme

Šéf lidovců Bělobrádek pak vysvětluje, že jeho úterní setkání s dalajlámou v rámci konference Forum 2000 je čistě osobní, duchovní. "Nebude to rozhodně oficiální setkání, konečně dalajláma ani není reprezentantem státu. Není to žádná protičínská akce, na druhou stranu si myslíme, že soukromě se můžeme sejít, s kým chceme. A ve svobodné demokratické zemi bychom si tu možnost neměli nechat vzít," říká Bělobrádek s tím, že se jedná o citlivou záležitost.

"Je jasné, že spousta kolegů má obavy z reakce čínské strany," doplňuje vicepremiér, který prý nechce negativně jitřit emoce, aby se nestalo něco podobného jako na Slovensku. Čínské ministerstvo zahraničí pohrozilo zemi neupřesněnou odvetnou reakcí za to, že se slovenský prezident Andrej Kiska s tibetským duchovním vůdcem setkal.

"Jsem ministrem svobodné a suverénní země. Je mi ctí, že se mohu setkat s dalajlámou, jednou z nemnoha morálních autorit současného světa," dodal ministr kultury Herman.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy