Dalajlámu v Česku přijme Herman. Bude u toho i Bělobrádek a další lidovci

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 17. 10. 2016 15:14
Tibetského vůdce dalajlámu přijme v Česku ministr kultury Daniel Herman. Vysvětlil to tak, že to spadá pod agendu jeho ministerstva, protože dalajláma je představitel církve. Proti návštěvě tibetského duchovního vůdce, který přijel na konferenci Forum 2000, protestovalo čínské velvyslanectví. Návštěva a oficiální přijetí vyvolávají nelibost u prezidenta Miloše Zemana, který se snaží prosadit politické a ekonomické sblížení s Pekingem. Dalajlámu o víkendu přijal slovenský prezident Andrej Kiska.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Tibetského duchovního vůdce dalajlámu přijme při jeho letošní návštěvě Prahy ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Na schůzce, která se má odehrát v úterý, má být i místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další představitelé této strany. "Ano, sejdu se s ním," potvrdil Aktuálně.cz Bělobrádek.

"Přijmu ho jako duchovního představitele jedné z církví, což spadá pod agendu ministerstva kultury," řekl ministr Herman. Premiér Bohuslav Sobotka je podle informací HN o schůzce informován a nemá nic proti. Herman v pondělí o schůzce informoval také další své kolegy ve vládě.

V době česko-čínského hospodářského a politického sbližování je to důležité gesto, které může narazit na odpor zejména v úřadu prezidenta Miloše Zemana. Ten v čínské televizi dokonce uvedl, že vztahy mezi Prahou a Pekingem se zlepšují mimo jiné i proto, že "vláda České republiky už není pod submisivním tlakem Spojených států a Evropské unie" a že se "nevměšujeme do vnitřních záležitostí jakékoli jiné země".

Oficiální přijetí dalajlámy považuje Čína obvykle právě za takové vměšování. Schůzce s představiteli českých lidovců se podle informací HN snažilo čínské velvyslanectví vehementně zabránit mimo jiné i s odkazem na to, že dalajláma je vůdce separatistů.

Čtrnáctý tibetský dalajláma, občanským jménem Tädzin Gjamccho, se letos účastní jako jeden z prominentních hostů právě probíhající konference Forum 2000, která letos nese podtitul "Odvaha k převzetí odpovědnosti". S Hermanem se má sejít právě předtím, než spolu budou na konferenci debatovat.

Čína Tibet obsadila v roce 1951, dalajláma od roku 1959 žije v exilu, sídlo má v indické Dharamsale. Byl jedním z přátel zesnulého prezidenta Václava Havla, zakladatele konference Forum 2000, a v Česku byl od roku 1990, kdy ho Havel poprvé pozval, nejméně desetkrát.

Očekává se, že po přijetí dalajlámy budou čínští představitelé vyhrožovat zhoršením vztahů s Českem poté, co Peking v posledních letech rozběhl řadu projektů vzájemné spolupráce a otevřel do Prahy leteckou linku. Podobně čínské úřady protestovaly proti přítomnosti dalajlámy na Slovensku a v Polsku, kde v předchozích dnech pobýval. Ve Vratislavi se dva dny účastnil debat v rámci programu Evropského hlavního města kultury, kterým nyní dolnoslezská metropole je.

Na konferenci Forum 2000 se dalajláma zúčastní dvou debat a ve středu potom přednese veřejnou přednášku v Paláci Lucerna.

V neděli se s dalajlámou na Slovensku setkal prezident Andrej Kiska, který letošní ročník Fora 2000 svým projevem zahajoval. V něm uvedl, že dalajlámu považuje za jeden ze svých vzorů a inspirací.

Dalajláma slaví 6. července 80 let. Narodil se v chudé rolnické rodině v malé vesničce v Tibetu. Když mu byly dva roky, našla ho skupina mnichů pověřená vyhledáním převtělení předchozího dalajlámy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy