Čína se bouří kvůli schůzce Kisky s dalajlámou. Peking hrozí Bratislavě odvetou

ČTK ČTK
17. 10. 2016 11:46
Čínské ministerstvo zahraničí pohrozilo neupřesněnou odvetnou reakcí za to, že se slovenský prezident Andrej Kiska setkal s dalajlámou.Tibetský duchovní vůdce Slovensko navštívil o víkendu v rámci své cesty po Evropě. Podle čínské mluvčí prezident ignoroval "ostrý nesouhlas" Pekingu a jednal v rozporu s "politikou jedné Číny", kterou slovenská vláda slíbila podporovat.
Tibetský duchovní vůdce dalajláma.
Tibetský duchovní vůdce dalajláma. | Foto: Ludvík Hradilek

Peking - Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí pohrozilo neupřesněnou odvetnou reakcí za to, že se slovenský prezident Andrej Kiska setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, který v rámci cesty po Evropě navštívil Slovensko. Informovala o tom agentura Reuters.

Peking pokládá 80letého dalajlámu, který je držitelem Nobelovy ceny za mír, za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu. Tuto oblast čínská armáda obsadila v roce 1950.

Dalajláma, který přijel na Slovensko v sobotu, se s Kiskou sešel v neděli v Bratislavě v restauraci. Na facebookové stránce slovenského prezidenta se poté objevily fotografie z tohoto setkání a Kiskova poznámka, že schůzku s dalajlámou považuje za velkou poctu.

Kiska ignoroval "ostrý nesouhlas" Číny a setkal se sdalajlámou, prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Toto setkání podle jejích slov bylo v rozporu s "politikou jedné Číny", kterou slovenská vláda slíbila podporovat. "S tím Čína naprosto nesouhlasí a přijme odpovídající reakci," řekla mluvčí bez dalších podrobností.

Dalajláma se podle Chua Čchun-jing dlouhodobě snaží o odtržení Tibetu od Číny, a čínská vláda je proti tomu, aby kterýkoli zahraniční činitel byl s dalajlámou v jakékoli formě kontaktu.

Schůzka Kisky s dalajlámou "rozbila politický základ čínsko-slovenských vztahů", dodala mluvčí. "Žádáme, aby slovenská strana jasně uznala protičínskou, separatistickou povahu dalajlámovy kliky a upřímně respektovala bytostné čínské zájmy."

Dalajlámova třídenní návštěva Slovenska skončí dnes, kdy se duchovní vůdce přesune do Prahy. V české metropoli se zúčastní konference Forum 2000.

 

Právě se děje

Další zprávy