Vítání dalajlámy se konalo za plotem, pódium na Hradčanském náměstí Hrad neschválil

Adéla Skoupá Lukáš Prchal Adéla Skoupá, Lukáš Prchal
Aktualizováno 17. 10. 2016 17:01
Organizátoři akce k přivítání tibetského duchovního dalajlámy v Praze museli postavit pódium jinde, než si původně přáli. Přímo na Hradčanském náměstí dalajláma nevystoupil, protože to pořadatelům nepovolila Správa Pražského hradu. Její šéf Ivo Velíšek se odvolává na bezpečnostní složky, kterým se údajně zábor nelíbí. Akce se konala za branou nedalekého nádvoří Salmovského paláce, který patří Národní galerii.
Vítání dalajlámy v Praze
Vítání dalajlámy v Praze | Foto: Jakub Plíhal

PrahaTibetskému duchovnímu vůdci dalajlámovi, který v pondělí přijel do Prahy na konferenci Forum 2000, se mělo dostat uvítání přímo na Hradčanském náměstí. Symbolicky tam, kde ho před šestadvaceti lety přivítal jeho přítel, bývalý prezident Václav Havel. Na stejném místě při své návštěvě Česka řečnil také například americký prezident Barack Obama.

Jenže organizátoři vítání z iniciativy Češi Tibet podporují nebo neziskovek, jako je třeba Post Bellum, nakonec museli pozměnit plány: "Správa Pražského hradu nepovolila zábor na postavení menšího pódia na Hradčanském náměstí, ze kterého měl dnes promluvit dalajláma. Pódium umístíme na nádvoří Salmovského paláce směrem k Hradčanskému náměstí," napsal Mikuláš Kroupa z organizace Post Bellum.

Dalajláma a řečníci akce, mezi nimiž byli třeba bývalá mluvčí Charty 77 Dana Němcová nebo ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, vystoupili sice jen pár metrů od plánovaného místa, ale na "oploceném" nádvoří přilehlé budovy.

Pořadatelka Kateřina Jacques vysvětluje, že akce byla sice nahlášená na magistrátu, pro umístění pódia a techniky však bylo třeba ještě získat souhlas od městské části Prahy 1, magistrátu a Správy Pražského hradu. "U ní jsme bohužel narazili, takže jsme umístili pódium do prostoru Národní galerie, která nám vyšla vstříc," upřesňuje Jacques.

"Bude to v trošku menším provedení a není to tak hezké umístění, ale akci to neohrozí," ubezpečila organizátorka. Dalajlámovi zahrála Aneta Langerová, Lenka Dusilová nebo skupina Zrní.

Ovčáček dalajlámu neřeší

Správa Pražského hradu rozhodnutí pořadatelům neodůvodnila. Ve čtvrtek jim poslala zamítavé vyjádření podepsané jejím ředitelem. "Zamítnutí vydali na poslední chvíli, dozvěděli jsme se to ve čtvrtek. Už jsme neměli čas to s nimi řešit a vymysleli jsme alternativní variantu, aby se akce mohla konat, protože se na ni lidé těší," vysvětluje Jacques.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se akcí na Hradčanském náměstí nezabývá. "Nemám o tom informace. Dalajlámu opravdu neřeším, protože se žádné setkání s panem prezidentem neuskuteční a ani nebylo plánováno," řekl Aktuálně.cz Ovčáček a odkázal na samotnou Správu Pražského hradu.

Její ředitel Ivo Velíšek nejdříve odkazoval na mluvčího Ovčáčka, následně dodal, že nesouhlasné stanovisko pouze podepisuje. "Bezpečnostní složky a všechny složky, které v té věci můžou rozhodovat, usoudily, že souhlas nemá být vydán," uvedl pouze.

Foto: Jakub Plíhal

Dalajláma: Havlovy ideje nezmizely

Dalajláma ze dvora Salmovského paláce promluvil ke stovkám přihlížejících, kteří stáli na Hradčanském náměstí. To, že jej západní lídři kvůli obchodním vztahům s Čínou odmítají přijmout, mu prý nevadí. "To pro mě není důležité, důležité je setkat se s lidmi, veřejností. Vlády se čas od času mění, jejich politiky také, ale národy jsou stále tvořeny lidmi," řekl podle ČTK.

Hovořil také o exprezidentu Havlovi, jehož ideje podle dalajlámy nezmizely. "Nyní máme my odpovědnost udržovat a předávat jeho hluboké hodnoty, jsem o tom přesvědčen, a také o tom, že Češi svého někdejšího lídra stále milují... Nikoli jen jeho jméno, ale jeho idea, jeho koncept musí dál žít," dodal.

Je tady silná část společnosti, která si návštěvu dalajlámy přeje, váží si ho a podporuje ho, říká organizátorka akce Kateřina Jacques. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 7 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy