Vítání dalajlámy se konalo za plotem, pódium na Hradčanském náměstí Hrad neschválil

Adéla Skoupá Lukáš Prchal Adéla Skoupá, Lukáš Prchal
Aktualizováno 17. 10. 2016 17:01
Organizátoři akce k přivítání tibetského duchovního dalajlámy v Praze museli postavit pódium jinde, než si původně přáli. Přímo na Hradčanském náměstí dalajláma nevystoupil, protože to pořadatelům nepovolila Správa Pražského hradu. Její šéf Ivo Velíšek se odvolává na bezpečnostní složky, kterým se údajně zábor nelíbí. Akce se konala za branou nedalekého nádvoří Salmovského paláce, který patří Národní galerii.
Vítání dalajlámy v Praze
Vítání dalajlámy v Praze | Foto: Jakub Plíhal

PrahaTibetskému duchovnímu vůdci dalajlámovi, který v pondělí přijel do Prahy na konferenci Forum 2000, se mělo dostat uvítání přímo na Hradčanském náměstí. Symbolicky tam, kde ho před šestadvaceti lety přivítal jeho přítel, bývalý prezident Václav Havel. Na stejném místě při své návštěvě Česka řečnil také například americký prezident Barack Obama.

Jenže organizátoři vítání z iniciativy Češi Tibet podporují nebo neziskovek, jako je třeba Post Bellum, nakonec museli pozměnit plány: "Správa Pražského hradu nepovolila zábor na postavení menšího pódia na Hradčanském náměstí, ze kterého měl dnes promluvit dalajláma. Pódium umístíme na nádvoří Salmovského paláce směrem k Hradčanskému náměstí," napsal Mikuláš Kroupa z organizace Post Bellum.

Dalajláma a řečníci akce, mezi nimiž byli třeba bývalá mluvčí Charty 77 Dana Němcová nebo ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, vystoupili sice jen pár metrů od plánovaného místa, ale na "oploceném" nádvoří přilehlé budovy.

Pořadatelka Kateřina Jacques vysvětluje, že akce byla sice nahlášená na magistrátu, pro umístění pódia a techniky však bylo třeba ještě získat souhlas od městské části Prahy 1, magistrátu a Správy Pražského hradu. "U ní jsme bohužel narazili, takže jsme umístili pódium do prostoru Národní galerie, která nám vyšla vstříc," upřesňuje Jacques.

"Bude to v trošku menším provedení a není to tak hezké umístění, ale akci to neohrozí," ubezpečila organizátorka. Dalajlámovi zahrála Aneta Langerová, Lenka Dusilová nebo skupina Zrní.

Ovčáček dalajlámu neřeší

Správa Pražského hradu rozhodnutí pořadatelům neodůvodnila. Ve čtvrtek jim poslala zamítavé vyjádření podepsané jejím ředitelem. "Zamítnutí vydali na poslední chvíli, dozvěděli jsme se to ve čtvrtek. Už jsme neměli čas to s nimi řešit a vymysleli jsme alternativní variantu, aby se akce mohla konat, protože se na ni lidé těší," vysvětluje Jacques.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se akcí na Hradčanském náměstí nezabývá. "Nemám o tom informace. Dalajlámu opravdu neřeším, protože se žádné setkání s panem prezidentem neuskuteční a ani nebylo plánováno," řekl Aktuálně.cz Ovčáček a odkázal na samotnou Správu Pražského hradu.

Její ředitel Ivo Velíšek nejdříve odkazoval na mluvčího Ovčáčka, následně dodal, že nesouhlasné stanovisko pouze podepisuje. "Bezpečnostní složky a všechny složky, které v té věci můžou rozhodovat, usoudily, že souhlas nemá být vydán," uvedl pouze.

Foto: Jakub Plíhal

Dalajláma: Havlovy ideje nezmizely

Dalajláma ze dvora Salmovského paláce promluvil ke stovkám přihlížejících, kteří stáli na Hradčanském náměstí. To, že jej západní lídři kvůli obchodním vztahům s Čínou odmítají přijmout, mu prý nevadí. "To pro mě není důležité, důležité je setkat se s lidmi, veřejností. Vlády se čas od času mění, jejich politiky také, ale národy jsou stále tvořeny lidmi," řekl podle ČTK.

Hovořil také o exprezidentu Havlovi, jehož ideje podle dalajlámy nezmizely. "Nyní máme my odpovědnost udržovat a předávat jeho hluboké hodnoty, jsem o tom přesvědčen, a také o tom, že Češi svého někdejšího lídra stále milují... Nikoli jen jeho jméno, ale jeho idea, jeho koncept musí dál žít," dodal.

Je tady silná část společnosti, která si návštěvu dalajlámy přeje, váží si ho a podporuje ho, říká organizátorka akce Kateřina Jacques. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy