Hlavní hygienik Vít: Lékaři vědí, jak na smrtící okurky

Pavel Baroch
30. 5. 2011 12:00
V Česku se nebezpečnou bakterií nikdo nenakazil, zdravotníci mají instrukce
Foto: Michal Žák

Praha - Hygienici nemají zatím nahlášen žádný podezřelý případ nebezpečné střevní nákazy ze "smrtících okurek" ze Španělska, které už mají v Německu deset obětí.

"Neobjevilo se zatím vůbec nic," potvrdil v pondělí dopoledne hlavní hygienik České republiky Michael Vít. Dodal, že od počátku roku zaznamenali hygienici v Česku 779 případů průjmových onemocnění od tohoto druhu bakterie, ovšem ani jeden od konkrétního typu obsaženém ve španělských okurkách.

"Ty, co způsobily infekci, jsme v České republice neměli," konstatoval Vít. Do českých obchodů se ovšem prostřednictvím společnosti Country Life dostalo nejméně 120 nebezpečných okurek.

Podle Víta je dobrou zprávou, že žádná okurka neskončila v restauraci nebo ve škole. "Do společného stravování nešlo vůbec nic," řekl v telefonickém rozhovoru pro Aktuálně.cz Vít.

A.cz: Jaká opatření jste v souvislosti s bakterií v okurkách přijali?

Upozornili jsme na to všechny praktické lékaře, všechny lékaře pro děti a dorost. Vědí, co dělat. Samozřejmě informace mají i infektologové a národní referenční laboratoř na svých stránkách vyvěsila další informace. Pokud by se něco objevilo, okamžitě to musí jít do národní referenční laboratoře, kde se použijí takové metody, aby se dokázalo, zda tam ta bakterie je, nebo není. Ale zatím žádný takový výsledek nemáme.

Foto: Reuters

A.cz: Existují skupiny lidí, kteří jsou na tuto bakterii citlivější?

Tato bakterie obvykle nakazí malé děti. V minulém roce jsme měli jeden případ, za celý předloňský rok tři případy. Všechno to bylo u malých dětí. Zatímco teď v Německu je 90 procent nakažených lidí starších osmnácti let. Teď je tedy hlavně infikována dospělá populace a z ní to jsou okolo 70 procent ženy.

A.cz: Bakterie je ve španělských biookurkách. Už se někdy stalo, že by se v Česku někdo nakazil z biopotravin?

Ne, nic takového nepamatuju.

A.cz: Kupujete si biopotraviny, nezanevřete na ně?

Někdy kupuju, někdy ne. Nutriční hodnota biopotravin i konvenčních potravin je stejná. A tato událost mě nezviklá v tom, abych si je už nekupoval. Lidé si musí uvědomit, že jakoukoli zeleninu, ovoce musí doma umýt, že jiné kuchyňské nástroje se používají na syrovou zeleninu, syrové ovoce a jiné na porcování tepelně zpracovaného jídla. Jsou to běžné hygienické návyky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

Další zprávy