Hlavní hygienik Vít: Lékaři vědí, jak na smrtící okurky

Pavel Baroch
30. 5. 2011 12:00
V Česku se nebezpečnou bakterií nikdo nenakazil, zdravotníci mají instrukce
Foto: Michal Žák

Praha - Hygienici nemají zatím nahlášen žádný podezřelý případ nebezpečné střevní nákazy ze "smrtících okurek" ze Španělska, které už mají v Německu deset obětí.

"Neobjevilo se zatím vůbec nic," potvrdil v pondělí dopoledne hlavní hygienik České republiky Michael Vít. Dodal, že od počátku roku zaznamenali hygienici v Česku 779 případů průjmových onemocnění od tohoto druhu bakterie, ovšem ani jeden od konkrétního typu obsaženém ve španělských okurkách.

"Ty, co způsobily infekci, jsme v České republice neměli," konstatoval Vít. Do českých obchodů se ovšem prostřednictvím společnosti Country Life dostalo nejméně 120 nebezpečných okurek.

Podle Víta je dobrou zprávou, že žádná okurka neskončila v restauraci nebo ve škole. "Do společného stravování nešlo vůbec nic," řekl v telefonickém rozhovoru pro Aktuálně.cz Vít.

A.cz: Jaká opatření jste v souvislosti s bakterií v okurkách přijali?

Upozornili jsme na to všechny praktické lékaře, všechny lékaře pro děti a dorost. Vědí, co dělat. Samozřejmě informace mají i infektologové a národní referenční laboratoř na svých stránkách vyvěsila další informace. Pokud by se něco objevilo, okamžitě to musí jít do národní referenční laboratoře, kde se použijí takové metody, aby se dokázalo, zda tam ta bakterie je, nebo není. Ale zatím žádný takový výsledek nemáme.

Foto: Reuters

A.cz: Existují skupiny lidí, kteří jsou na tuto bakterii citlivější?

Tato bakterie obvykle nakazí malé děti. V minulém roce jsme měli jeden případ, za celý předloňský rok tři případy. Všechno to bylo u malých dětí. Zatímco teď v Německu je 90 procent nakažených lidí starších osmnácti let. Teď je tedy hlavně infikována dospělá populace a z ní to jsou okolo 70 procent ženy.

A.cz: Bakterie je ve španělských biookurkách. Už se někdy stalo, že by se v Česku někdo nakazil z biopotravin?

Ne, nic takového nepamatuju.

A.cz: Kupujete si biopotraviny, nezanevřete na ně?

Někdy kupuju, někdy ne. Nutriční hodnota biopotravin i konvenčních potravin je stejná. A tato událost mě nezviklá v tom, abych si je už nekupoval. Lidé si musí uvědomit, že jakoukoli zeleninu, ovoce musí doma umýt, že jiné kuchyňské nástroje se používají na syrovou zeleninu, syrové ovoce a jiné na porcování tepelně zpracovaného jídla. Jsou to běžné hygienické návyky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy