Testování žáků v 5. a 9. třídách zatím nebude povinné

Jakub Novák
21. 11. 2011 15:17
První zkoušky začnou už v prosinci, generálka pro 4200 škol je v plánu na jaře 2012
Foto: Jan Langer

Praha - České školy a jejich žáci budou mít dva roky na to, aby se připravili na celoplošné testování v 5. a 9. třídách. Do roku 2014 totiž nebude absolvování zkoušek povinné.

To se však změní poté, co budou standardy zapracovány do rámcových vzdělávacích programů, které nahradily dřívější osnovy.

Kromě toho bude možné rozdělit testování páťáků i deváťáků do dvou termínů a alespoň zpočátku budou mít školy navíc k dispozici dvě varianty testů.

To by mělo zajistit proveditelnost testů alespoň z technického hlediska. První informace o tom, jak bude testování probíhat, budou známy v polovině prosince. To budou k dispozici výsledky pilotní fáze projektu.

Toho se 12. prosince zúčastní sto pátých a sto devátých tříd základních škol, včetně odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

První celoplošná generálka potom proběhne mezi 20. květnem a 10. červnem a zúčastní se jí kolem 4200 škol.

Podle ministra Josefa Dobeše (VV) přitom budou mít nejúspěšnější žáci v testu z cizího jazyka již od této generálky možnost získat mezinárodní jazykový certifikát, financovaný z prostředků ministerstva.

Na této možnosti, jak Aktuálně.cz již psalo, ministerstvo spolupracuje s British Council, Francouzským institutem a Goethe-Institutem.

92 milionů na začátek, šest každý rok

Avizované roční náklady na testování by údajně neměly přesáhnout šest milionů korun. Pokud ano, zaplatí je ústřední školní inspektorka Olga Hofmannová, jak s oblibou říká ministr Dobeš.

Z evropských fondů půjde na rozjezd, resp. první tři roky, celého projektu celkem 92 milionů korun.

A co je cílem těchto testů? Podle Dobeše je jím zejména zpětná vazba pro školy, potažmo i žáky a jejich rodiče. V testech půjde o zjištění přidané hodnoty školy, nebo toho, jaké v ní panuje klima.

V případě neúspěchu některého z žáků bude mít škola půl roku na nápravu, což bude samozřejmě možné pouze u páťáků. Následovat by měly cílené školní inspekce, zejména v případě škol, které budou vykazovat "nízkou přidanou hodnotu".

 

Právě se děje

Další zprávy