Stát nadaným žákům zaplatí prestižní jazykovou zkoušku

Jakub Novák
19. 11. 2011 20:39
Školství tak chce podpořit vynikající studenty, kteří vzejdou z celoplošného testování
V ZŠ Masarykova se romské i neromské děti učí společně, slabším žákům pomáhají asistenti.
V ZŠ Masarykova se romské i neromské děti učí společně, slabším žákům pomáhají asistenti. | Foto: ZŠ Masarykova

Praha - Žákům, kteří při celoplošném testování mimořádně dobře uspějí v testech z cizího jazyka, mají být otevřeny dveře k mezinárodně uznávaným zkouškám. A to na účet státu.

Takový je alespoň plán ministerstva školství. Svou představu už úřad přiblížil zástupcům British Council, Francouzského institutu a Goethe Institutu.

Podle slov ministra Josefa Dobeše (VV) se nyní domlouvá možnost, že pokud žák v těchto testech uspěje vynikajícím způsobem - například s percentilem 90 - mohlo by mu ministerstvo ze svých prostředků zaplatit dvě další zkoušky nezbytné k získání mezinárodního certifikátu.

To, že jednání skutečně proběhlo, potvrdila pro Aktuálně.cz i Staša Závitkovská z British Council. Uvedla, že na schůzku, kde ministerstvo školství prezentovalo svůj záměr, byly přizvány všechny tři instituty.

British Council na tuto nabídku reagoval kladně. "Jsme rádi, že jsme byli osloveni, je to pro nás čest a chceme tomuto úkolu dostát," řekla Závitkovská.

Podle Kláry Konečné z pražského Goethe-Institutu proběhlo jednání, na němž i jejich institut nabídku ministerstva přijal - její detaily a podmínky jsou nicméně v současné době v jednání.

Marc Brudieux, atašé pro jazykovou spolupráci Francouzského velvyslanectví v ČR se k tomu vyjádřil následovně: "Projekt ministerstva školství, který předpokládá uznávání výsledků národního testování v cizích jazycích, byl nyní předán k posouzení francouzským institucím odpovědným v oblasti vzdělávání."

Celoplošné testování, které bude probíhat v pátých a devátých třídách, má podle slov ministra sloužit ke sjednocení úrovně výuky na českých školách.

Součástí testování mají být zkoušky z matematiky, českého a cizího jazyka. Tím je zatím pouze angličtina, brzy by však měla přibýt ještě němčina a francouzština.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy