Stát nadaným žákům zaplatí prestižní jazykovou zkoušku

Jakub Novák
19. 11. 2011 20:39
Školství tak chce podpořit vynikající studenty, kteří vzejdou z celoplošného testování
V ZŠ Masarykova se romské i neromské děti učí společně, slabším žákům pomáhají asistenti.
V ZŠ Masarykova se romské i neromské děti učí společně, slabším žákům pomáhají asistenti. | Foto: ZŠ Masarykova

Praha - Žákům, kteří při celoplošném testování mimořádně dobře uspějí v testech z cizího jazyka, mají být otevřeny dveře k mezinárodně uznávaným zkouškám. A to na účet státu.

Takový je alespoň plán ministerstva školství. Svou představu už úřad přiblížil zástupcům British Council, Francouzského institutu a Goethe Institutu.

Podle slov ministra Josefa Dobeše (VV) se nyní domlouvá možnost, že pokud žák v těchto testech uspěje vynikajícím způsobem - například s percentilem 90 - mohlo by mu ministerstvo ze svých prostředků zaplatit dvě další zkoušky nezbytné k získání mezinárodního certifikátu.

To, že jednání skutečně proběhlo, potvrdila pro Aktuálně.cz i Staša Závitkovská z British Council. Uvedla, že na schůzku, kde ministerstvo školství prezentovalo svůj záměr, byly přizvány všechny tři instituty.

British Council na tuto nabídku reagoval kladně. "Jsme rádi, že jsme byli osloveni, je to pro nás čest a chceme tomuto úkolu dostát," řekla Závitkovská.

Podle Kláry Konečné z pražského Goethe-Institutu proběhlo jednání, na němž i jejich institut nabídku ministerstva přijal - její detaily a podmínky jsou nicméně v současné době v jednání.

Marc Brudieux, atašé pro jazykovou spolupráci Francouzského velvyslanectví v ČR se k tomu vyjádřil následovně: "Projekt ministerstva školství, který předpokládá uznávání výsledků národního testování v cizích jazycích, byl nyní předán k posouzení francouzským institucím odpovědným v oblasti vzdělávání."

Celoplošné testování, které bude probíhat v pátých a devátých třídách, má podle slov ministra sloužit ke sjednocení úrovně výuky na českých školách.

Součástí testování mají být zkoušky z matematiky, českého a cizího jazyka. Tím je zatím pouze angličtina, brzy by však měla přibýt ještě němčina a francouzština.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy