Praha/Nymburk - Český svaz tělesné výchovy se začíná zbavovat sportovních objektů, na jejichž provoz a údržbu nemá peníze.
Sobotní valná hromada ČSTV v Nymburku má schvalovat převod strahovského stadionu Evžena Rošického a hotelu Coubertin na Fotbalovou asociaci ČR, nedalekou nafukovací halu by měl získat Český atletický svaz.
Do pokladny ČSTV by tak mělo přijít téměř 129 milionů korun, které chtějí funkcionáři využít jako rezervu pro vyrovnání dluhů.
"Jsme ve stavu, že nemáme prostředky na opravu a provoz daných staveb. Myslím, že tohle je nejelegantnější řešení. Majetek nebude chátrat a bude nadále sloužit sportu," řekl předseda ČSTV Miroslav Jansta, který se stal při nedávných volbách i místopředsedou Českého olympijského výboru pro sport. Podle Jansty jen udržování areálů přijde ročně na 15 milionů korun.
Stadion bude převeden bezplatně
Fotbalová asociace se chystá převzít stadion Evžena Rošického, komplex u sousedního stadionu Přátelství a hotel Coubertin. Přitom stadion s kapacitou 20 tisíc míst bude převeden bezplatně, jinak by se musela vracet třicetimilionová dotace od MŠMT. Stejné je to i s atletickou halou.
Vedení fotbalu chce na Strahově vybudovat své nové sídlo. Na jeho výstavbu už předloni získalo od FIFA a UEFA granty ve výši zhruba 150 milionů korun. "Dojde i k přestavbě na tréninkové centrum s výhledem výstavby Národního fotbalového stadionu," uvádí se ve zprávě ČSTV pro sobotní valnou hromadu.
"Chceme revitalizovat celé území Strahova. Nejprve postavit nové sídlo svazu, pak se věnovat stadionu Přátelství, pak Rošického stadionu. V plánu je i rekonstrukce hotelu Coubertin," nastínil již dříve své představy předseda FAČR Miroslav Pelta.
K tematice Národního stadionu byl zdrženlivý. "Hovořit o něčem takovém je předčasné. Bude záležet na stavu státní kasy nebo pokladen města a FAČR," konstatoval Pelta.
Fotbalisté sice získají stadion Evžena Rošického, ale v katastru budou mít zapsané jen stavby, protože pozemky patří pražskému magistrátu. "Pozemky si musejí řešit s vlastníkem," řekl generální ředitel ekonomických agend ČSTV Pavel Benda.
Majetek ČSTV chátrá
Smlouvy by měly obsahovat podmínku zachování současného způsobu využití staveb po dobu nejméně 15 let. Zároveň by podle nich měly mít zachovány kanceláře ostatní sportovní svazy, které se ale možná časem přesunou jinam. "To může jít ruku v ruce s novým sídlem ČOV," naznačil Jansta.
Benda připravil pro valnou hromadu přehled staveb a pozemků, které ČSTV na Strahově vlastní. Z něj vyplývá, že ČSTV disponuje pozemky pouze pod hotelem Coubertin a ze dvou třetin pod stadionem Přátelství. Ostatní patří městu. "Každý si myslí, že nám to tady celé patří, ale nám patří jenom tribuny," řekl Jansta.
Galerie: Valná hromada ČSTV v roce 2011
O dalším majetku se v sobotu jednat nebude. Masarykův stadion, známější pod názvem Spartakiádní, patří převážně Praze. Je kulturní památkou a na jeho ploše má od roku 2003 tréninkové centrum fotbalová Sparta. Žádné změny zatím nečekají ani sportovní centrum v Nymburku, které potřebuje modernizaci. "Chystáme se teprve jednat s městem a krajem o společném postupu a variantách financování," řekl Jansta.
Prodej a převod majetku na Strahově navazuje na snahu nového vedení ČSTV oživit chátrající majetek, na jehož správu nemá dost prostředků. Letos už ČSTV pronajal skiareály ve Špindlerově Mlýně a v Peci pod Sněžkou.
Valná hromada bude schvalovat i zprávy o hospodaření a o probíhající stabilizaci ČSTV. "Které bylo skoro na konkurz," připomněl Jansta. Budou předloženy i návrhy na změnu názvu, ke kterému by mělo dojít za rok.