Štrasburk/Brusel - České právo nezakazuje dostatečně jasným, přesným a závazným způsobem tělesné trestání dětí, uvedl v pátek Evropský výbor pro sociální práva při Radě Evropy.
Výbor prověřoval situaci na základě stížnosti, kterou v roce 2013 vůči celkem sedmi zemím Rady Evropy podala nevládní organizace zabývající se prosazováním práv dětí. Rada Evropy v pátek o české části jeho zjištění informovala média.
Asociace na ochranu dětí (APPROACH) si stěžovala, že v Belgii, ČR, Francii, Irsku, Itálii, Kypru a ve Slovinsko chybí "jasný a výslovný zákaz tělesného trestání dětí v rodině, ve školách i jinde".
Zpráva výboru ovšem také uvádí, že české zákony v tomto kontextu jasně zakazují hrubé násilí na dětech a soudy tělesné tresty trestají, pokud přesáhnou určitou hranici.
Chybí však jednoznačný zákaz všech forem tělesných trestů, které mohou ohrozit fyzickou integritu dítěte, jeho důstojnost, rozvoj či duševní zdraví.
Evropský výbor pro sociální práva je složen z desítky nezávislých expertů a odpovídá za sledování, jak země dodržují Evropskou sociální chartu.
Násilí na dětech, včetně tělesného trestání, je významným porušením jejich lidských práv, upozornil v pátek výbor. Proto je podle něj třeba odpovídající zákonná ochrana. Rada Evropy má za cíl zákaz tělesných trestů ve všech svých 47 členských zemích.
Evropskou sociální chartu, která je právně závaznou mezinárodní smlouvou, Česko ratifikovalo v roce 1999. Charta je protějškem Evropské úmluvy o lidských právech a zabývá se oblastí sociálních a hospodářských práv.