Technika není všemocná, říká český horník o neštěstí

Petra Sasínová
11. 8. 2009 11:30
Jósef Chmiel z Karviné dělal třicet let důlního záchranáře
Jedním z nejhorších důlních neštěstí v posledních letech byl výbuch metanu v uhelném dole v Doněcku na Ukrajině: Devadesát mrtvých
Jedním z nejhorších důlních neštěstí v posledních letech byl výbuch metanu v uhelném dole v Doněcku na Ukrajině: Devadesát mrtvých | Foto: Reuters

Karviná - Každý horník má někdy strach o život. Horničtí záchranáři, kteří musejí jít do dolu, zatímco všichni ostatní prchají před nebezpečím, mnohokrát.

Mnozí také teď sledují, co prožívá Slovensko. V tamním uhelném dole Handlová zahynulo po explozi plynu dvacet lidí.

Dvě skupiny záchranářů včera ráno sfáraly do dolu hasit požár, který před tím několik horníků popálil. Mnozí z nich pak sami v dole zahynuli.

„Ani s nejlepší technikou se nedá neštěstím vždy předcházet," říká hornický důchodce Józef Chmel z Karviné-Darkova, který byl přes třicet let členem záchranářské čety v bývalém dole Jindřich na Karvinsku a jak sám říká, zažil nespočet neštěstí.

Rodiny horníků trpí nejvíce

"Výbuch metanu jsem poznal na vlastní kůži dvakrát. Letěl jsem vzduchem, byl jsem potlučený, ale nic vážného se mi nestalo. Měl jsem obrovské štěstí. Přežil jsem, mnozí to štětí neměli," říká bývalý záchranář.

Šachty na Karvinsku jsou oproti minulosti vybaveny moderní technikou, například metanoměry, které sledují stav nebezpečných plynů. Výbuchy v dolech se ale stále opakují. "Může se stát, že se čidla poškodí, nebo je někdo poškodí," vysvětluje bývalý záchranář.

Dalším obrovským nebezpečím jsou důlní otřesy, které zabily stovky horníků. Vůbec nejsilnější výbuchy podle Chmiela způsobuje směs metanu s jemným uhelným prachem. „To je při určité teplotě nejhorší kombinace," říká.

Horníci z Doněcka, kteří přežili ničivý výbuch.
Horníci z Doněcka, kteří přežili ničivý výbuch. | Foto: Reuters

Kdo se nebojí, je blázen

Důlní záchranáři bývají tak jako nyní na Slovensku často oběťmi neštěstí. „Někdo tu práci dělat musí. Na následky nemyslíte, když je třeba pomoci kamarádům," tvrdí Józef Chmiel.

Ale i zkušení záchranáři jdou do každé akce s obavami. „Každý se bojí, kdo ne, je blázen," říká například René Štefánek, profesionální záchranář Revírní báňské záchranné stanice v Ostravě.

Než tam nastoupil, utrpěl jako záchranář karvinského Dolu ČSA při výbuchu metanu popáleniny na čtvrtině těla, hlavně na rukou a obličeji.

Každý rok několik mrtvých, bylo hůř

V dolech OKD na Karvinsku se několikrát za rok stávají vážné nehody. Většinou v důsledku důlního otřesu a závalu nebo výbuchu metanu.

Loni bylo také několik případů. Na jaře se vznítil metan v podzemí Dolu ČSM  ve Stonavě a vážně popálil tři horníky. Téhož roku v červenci zemřeli v Dole Darkov dva záchranáři. Dalšího horníka zavalila hornina v Dole Paskov. Při důlním otřesu v Dole Karviná zemřeli v listopadu dva polští horníci.

Ve světě se v dolech pořád stávají obrovské katastrofy. V roce 2007 zemřelo při výbuchu metanu v uhelném dole Doněck na Ukrajině asi devadesát lidí. Téhož roku zabil metan přes sto horníků v dole na Sibiři.

Na Karvinsku se odehrála jedna z největších důlních katastrof způsobená výbuchem metanu v roce 1894, tehdy to byly Larischovy doly. V dolech Jan-Karel a František tehdy zemřelo 160 horníků.

Při požáru po výbuchu v dole Darkov zemřelo v  roce 1961 108 lidí.  Důl 1. Máj v Karviné se roku 1990 stal dějištěm další tragédie. Došlo k výbuchu, zemřelo třicet horníků.

 

Právě se děje

Další zprávy