Firmy nutně potřebují ženský pohled, říká dívka, jež boří mýty o technice pro muže

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
14. 5. 2019 20:30
Diana Burdová se již od malička projevovala jako technický typ. Opravit počítač uměla už na základní škole, po vychození devítiletky začala studovat na Smíchovské střední průmyslové škole. Zde založila Dívčí spolek a bojuje za více dívek na technických oborech. Dnes je jí 19 let.
Diana Burdová, předsedkyně Dívčího spolku.
Diana Burdová, předsedkyně Dívčího spolku. | Foto: Dívčí spolek

Dianu v jejím životě inspiroval tatínek, domácí kutil, jenž doma sestavoval počítače. Když chodila na druhý stupeň základní školy, hodně od něj odkoukala a zbytek už podle jejích slov tak nějak přišel sám.

"Když jsem měla s počítačem nějaký problém, vždy jsem ho dokázala vyřešit, ani vlastně nevím jak," vypráví Diana. "No a matematika mi taky celkem šla, tak jsem si řekla, že přece nepůjdu na obor, který je dívkami přeplněný, ale že zkusím něco originálnějšího."

V roce 2015 proto začala studovat obor Informační technologie na Smíchovské střední průmyslové škole. Studuje zde přibližně 640 žáků, jen 32 z nich jsou dívky. Možná právě proto tu jedna z paní učitelek založila Ladies Club. Při odchodu ze školy předala organizaci samotným studentkám v čele s Dianou Burdovou. Ta tehdy navštěvovala třetí ročník, bylo jí 17 let a začala spolu s kamarádkou Barborou Vajnerovou rozjíždět svůj velký projekt - neziskovou organizaci Dívčí spolek.

Začátky spolku byly těžké. Diana do jeho rozvoje investovala hodně své energie a času, ale s mizivými výsledky. Veškeré úsilí vyvrcholilo na vánoční akci, kam přišly tři ze stovky pozvaných dívek.

Tehdy si uvědomila, že hlavní problém těchto aktivit jsou odpolední hodiny, kdy schůzky klubu pořádala. Mladí lidé podle ní nechtějí trávit čas dalším vzděláváním ve škole.

Ženský pohled firmy nutně potřebují

Přišla proto se systémem dopoledních exkurzí po technologických firmách, jako je Vodafone, IBM nebo Seznam a úspěchy se brzy dostavily. Akcí se dnes účastní až čtyři desítky středoškolaček z technických oborů.

"Holky jednak pochopí, jak to ve velkých korporátních firmách funguje, a seznámí se s realitou, která je na škole zkreslená. Zároveň zjistí, že o ženy s technickým zaměřením je ve firmách obrovský zájem. Ženy totiž tvoří polovinu spotřebitelů," vysvětluje Diana.

Podle ní si firmy začínají uvědomovat, že pokud v návrhovém týmu chybí ženský pohled na věc, bude ve výsledném produktu absence ženských potřeb. Protože ženy, stejně jako muži, řídí auto, používají mobilní telefon, počítač či mnoho dalších elektronických spotřebičů.

"A nejde jenom o ženy. Obecně jsou pestré kolektivy - ať už jde o genderový, věkový či národnostní rozdíl - preferovány více, protože v nich vznikají kreativnější a lepší nápady," dodává.

Zájem dívek o techniku se pak snaží podnítit i na základních školách, kam chodí primárně přednášet o kybernetické bezpečnosti a kyberšikaně. Všechny přednášky pořádají v rámci tzv. Peer programu, tedy činnosti, kterou připravují vrstevníci pro své vrstevníky.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

"Tam, kde náš program už znají, nabídneme přednášku genderová volba povolání pro žáky osmých a devátých ročníků, kteří řeší, kam dál na střední školu." V této přednášce se zabývají správným výběrem budoucího povolání, který není ovlivněn rodiči, školou, okolím, neznalostí sama sebe ani jakýmikoliv předsudky.

"Žáci mi do očí tvrdí, že je naprosto normální, když dívka studuje typicky chlapecký obor a naopak. Jenže když se jich zeptáte, na jakou školu se chystají, odpoví obor, který je pro jejich pohlaví typický. Vědomě genderové předsudky nemají, ale podvědomě se jimi stále řídí a mají je hluboko zakořeněné," myslí si Diana.

Předsudky se týkají i kluků

I pomocí sociálních sítí se spolek snaží ukázat, že v oblasti informačních technologií, navzdory všem společenským předsudkům, se mohou pohybovat normální lidi, včetně dívek. 

Aby prolomily tuto bariéru, vydávají se občas na IT akce jako třeba Robotic Day v Kongresovém centru a dle svých slov na Instagramu "pořizují záběry normálních holek a normálních kluků, kteří normálně kódují".

Dívčí spolek v akci na Robotic Day.
Dívčí spolek v akci na Robotic Day. | Foto: Dívčí spolek/Facebook

Dívčí spolek je také členem České ženské lobby, což je síť organizací, jež se snaží hájit práva žen v České republice. Jak ale Diana upozorňuje, předsudky o volbě povolání existují i v případě mužů. Nejlépe je to prý vidět v pedagogice.

"Učitelů na základkách nebo na středních také není zrovna moc, ale vůbec nejhorší je to v mateřských školkách. Když už se náhodou kluk rozhodne, že na tento obor, považovaný jasně za ženský, půjde, potýká se s nedůvěrou společnosti. Matky do takové třídy nechtějí své děti dávat, protože si myslí, že musí jít o pedofila, že normální chlap by tam přece nešel."

Podle jejích zkušeností jsou ale studenti průbojnější než studentky a více než ony pak cílí na odvětví, kde se dá vydělat hodně peněz. Dívky jdou více na altruistické obory, od pečovatelek po zdravotnice.

Vychovala jsem si následovnice

Nyní Dianu na Smíchovské střední průmyslové škole čeká maturitní zkouška. Potom se chystá na vysokou školu. Nikoho asi nepřekvapí, že míří na technický obor. "Trochu váhám, zda se věnovat čistě IT na Fakultě informačních technologií na ČVUT, nebo dát přednost IT ve spojení s ekonomií na Fakultě informatiky a statistiky na VŠE."

Na průmyslovce už odpočítává poslední dny, konec Dívčího spolku to však rozhodně neznamená. Své "řemeslo" a know-how totiž s kolegyní Barborou Vajnerovou předala studentkám z druhého ročníku, které se o Dívčí spolek postarají v dalších letech. "Občas měly za úkol zorganizovat nějakou akci a vymyslet nápady na zlepšení. Ještě jim pomůžu na startu v září a případně jim pomůže Barča, která bude v maturitním ročníku příští rok," dodává na vysvětlenou Diana.

Peer program, tedy přednášky na základních školách, si pak s Barborou ponechají. Zájem se totiž rapidně zvyšuje. Postupně chtějí cílit i na střední školy a rozšířit kolektiv lektorů. "Také chceme ještě více podpořit studentky technických oborů. Připravujeme pro ně dokument, podle kterého bude velmi snadné vybrat tu správnou vysokou školu nebo si najít brigádu v oboru," nastiňuje Diana Burdová.

Na dotaz, zda nelituje vynaloženého úsilí a volného času na snahu bořit mýty o "mužských" oborech, říká: "Získala jsem nekonečně mnoho zkušeností, které by mi škola nikdy nemohla dát. Stálo mě to spoustu práce, času a peněz, ale kdybych byla zpátky na začátku třetího ročníku, začala bych znovu úplně stejně."

Video: Do školy se netěší učitelé ani žáci, chceme změnu. Víc peněz do školství je základ, říká studentka

Motivace chybí úplně všude. Učitelé by klidně za vyšším platem mohli odejít do supermarketů, říká Lenka Štěpánová v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy