Česká studentka získala cenu EU pro mladé vědce. Odhalila mechanismus vzniku nádorů

ČTK ČTK
26. 9. 2017 13:21
Osmnáctiletá česká vědkyně Karina Movsesjan vyhrála cenu EU pro mladé vědce. Čerstvá studentka Masarykovy univerzity v Brně odhalila mechanismus, jenž může zapříčinit vznik a rozvoj nádorového onemocnění. Loni za stejný biochemický výzkum odměnili studentku pořadatelé soutěže Česká hlavička. O ceny Evropské unie pro mladé vědce v Estonsku v minulých dnech zápolilo 146 uchazečů ve věku mezi 14 a 20 lety.
Karina Movsesjan.
Karina Movsesjan. | Foto: DVTV

Tallinn/Brusel - Studentka z České republiky Karina Movsesjan získala v Tallinnu jednu ze tří prvních cen Evropské unie pro mladé vědce za letošní rok. Oznámila to v Bruselu Evropská komise. Mezinárodní porota ocenila biochemický výzkum mutace proteinu RAD51, za který už loni v listopadu studentka získala cenu v Česku a letos v USA.

Osmnáctiletá Movsesjan pochází z Kyrgyzstánu, absolvovala První české gymnázium v Karlových Varech a čerstvě studuje biochemii na brněnské Masarykově univerzitě. Odhalila mechanismus, jenž může zapříčinit vznik a rozvoj nádorového onemocnění. Kromě ní první cenu a odměnu 7000 eur (přes 180 tisíc korun) v Tallinnu dostali studenti ze Švýcarska a Kanady.

Loni za stejný biochemický výzkum odměnili karlovarskou studentku pořadatelé soutěže Česká hlavička, která je obdobou prestižní ceny Česká hlava pro špičkové vědce. Letos v Kalifornii při světové soutěži výzkumných projektů odměnili práci mladé vědkyně třemi cenami.

O ceny Evropské unie pro mladé vědce v Estonsku v minulých dnech zápolilo 146 uchazečů ve věku mezi 14 a 20 lety. Nominaci účastníkům vyneslo vítězství v analogické národní soutěži. Soutěž se konala po devětadvacáté, první ročník se uskutečnil v roce 1989.

K dosažení úspěchu stačí, když si přečtete knížky a věnujete tomu čas, říká Karina Movsesjanová. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy