Varnsdorf - Několik minut premiér Petr Nečas přesvědčoval v pondělí romské děti z varnsdorfské ubytovny v Masarykově ulici, aby mu zazpívaly.
Oprýskaná budova nedaleko chátrajícího kostela z červených cihel je ta, která se během posledních víkendů proměnila v terč demonstrací, které pořádají místní zaštítění nenávistnými hesly.
Nakonec neutěšeným místem opravdu zazněla jedna romská písnička, "Nedvědi" i dětský smích.
Venku bylo ale slyšet hlasy, které víc odpovídaly současné vypjaté realitě v severočeském městě. Takovým se ale Nečas spíš vyhnul.
"Nečas by měl mluvit s těmi, kdo chodí městem a řvou na nás. Měl by je uklidnit," říká asi čtyřicetiletý Rom Václav Danko. "Ale je dobře, že tu je. Třeba pak bude práce," dodal.
Nepokoje v kostce
I během návštěvy byla situace kolem ubytovny napjatá, jen v menším měřítku než o uplynulých víkendech.
Přes ulici na Romy za omšelými okny vyplněnými sušícím se prádlem vulgárně pořvával provokatér a usvědčený podvodník Lukáš Kohout, který se stylizuje do vůdce protiromských pochodů.
Za ním postával hlouček místních, který mu polohlasně sekundoval: "S náma Nečas nemluví, pro něj jsme ti rasisti". Stěžovali si, že před nimi premiér z předchozího místa návštěvy, varnsdorfské školy, utekl vedlejším vchodem.
Nečas v pondělí objel napjatá města Šluknovského výběžku. Zamířil do Nového Boru, tam navštívil bar, kde se bojovalo mačetami, maminky i policisty v Rumburku, zdejší naštvané starosty a nakonec i ubytovnu ve Varnsdorfu.
Do zvláštní školy dobrovolně
Premiér ve varnsdorfské ubytovně strávil asi dvacet minut. Novináři s ním za zdi ubytovny mohli jen do "výstavní skříně" tohoto místa, nízkoprahového centra pro děti, kde se její malí obyvatelé doučují, píší si úkoly a chodí na kroužky. Rozesmáté děti si ve vyzdobené klubovně kreslily a s premiérem mluvily třeba o čardáši.
Ministerský předseda pak se svým doprovodem navštívil i jednu bytovou jednotku.
Premiér ve městě, které momentálně nejvíc sužuje hrozba násilí, řešil ale hlavně školství.
"Tady se potvrdil fakt, že řada romských dětí, které chodí na speciální školy, mají na to, aby chodily na běžné základní školy. Ale jejich rodiče a ony samy nechtějí," řekl Nečas ve Varnsdorfu. "Raději zůstávají se svými kamarády a sourozenci. Vzniká tak vzdělanostní bariéra, která není tak úplně nutná," dodal.
Česko přitom dlouhodobě čelí tvrdé kritice ze zahraničí, že romské děti na českých školách diskriminuje stát.
Kohout? Hochštapler
Naštvaným Varnsdorfským se Nečas vyhnul s tím, že nechtěl debatovat s Kohoutem. "Je to hochštapler, který si řeší svůj osobní problém rozněcováním rasové nenávisti. Je to člověk, s kterým já se špinit nebudu ani okamžik," uvedl.
Na místní Romy zase nezbyl - kromě prohlídky ubytovny - čas. Ti mu chtěli dokázat, že pracují.
"Bílí nám chodí nadávat, že nepracujeme. Ale kdo jim tady postavil hypermarket, vykopal telefonní sítě nebo chodil pytlovat během povodní, to jsme jim byli dobří," zlobí se už citovaný Danko. "My tady ve Varnsdorfu nechali kus práce pro město," dodal.
Teď práci nemá a tvrdí, že nemá šanci ji sehnat.
Pro Romy z ghetta měl premiér především jeden rázný vzkaz. "Jim samotným musí záležet na tom, aby zlepšili svůj život a život svých dětí, tuto elementární odpovědnost nese každý sám," řekl.
Nakonec se k premiérovi probojovaly dvě místní ženy, které se vmísily mezi novináře. Jedna z nich si stěžovala, že bydlí hned vedle ubytovny a že její obyvatelé jí ruší večery, kdy potřebuje odpočívat po práci.
Premiér se je kromě vládních řešení, které na místě představoval, snažil uklidnit i osobní zkušeností. "V Rožnově jsem také začínal na ubytovně. Bydlely tam rozdílné typy, a když byla výplata, co tam se dělo, to bych taky mohl vyprávět různé story," řekl místním premiér.