Premiér: Posílat děti do školy je zodpovědností Romů

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor), Tereza Šídlová
19. 9. 2011 17:42
Premiér navštívil neklidné Šluknovsko. Přečtěte si, co v rozhovoru řekl o tamní situaci
Premiér v Rumburku...
Premiér v Rumburku... | Foto: Jan Němec

Rumburk/Varnsdorf - Policejní posily budou ve Šluknovském výběžku i nadále nasazeny, ujistil premiér Petr Nečas (ODS) představitele tamních obcí při své pondělní cestě po rasovými nepokoji zmítané oblasti.

Nečas kromě schůzky se starosty absolvoval také prohlídku varnsdorfské ubytovny pro sociálně slabé.

"Vyslání policejních posil mělo a má smysl a v tomto programu budeme i nadále pokračovat. Máme zajištěnou i dostatečnou rotaci policistů, aby zde mohli působit déle," řekl premiér. Shodl se na tom s představiteli dotčených obcí.

Starostům přivezl připravenou koncepci vlády pro integraci lidí ze "sociálně vyloučených lokalit". Jako jedno z konkrétních opatření popsal plán, že vyplácení sociálních dávek bude vázáno na dodržování školní docházky dětí.

Obcím by pak chtěl dát pravomoc regulovat otevírací dobu zastaváren a výkupen kovů - a snížit tím příležitost pro krádeže. "Respektive dát obcím možnost, aby stanovili dobu, kdy musí být zastavárny a výkupny uzavřeny," dodal s tím, že k tomu potřebná legislativa se začne připravovat.

V Rumburku i ve Varnsdorfu pak odpovídal na otázky novinářů.

Nezdá se vám, že jste přijel pozdě?

Jsem přesvědčený, že demonstrace nesouvisí s tím, zda jsem přijel, nebo nepřijel. Řada těchto demonstrací je svolávána extremistickými silami, jako je třeba Dělnická strana. Ti lidé toho prostě politicky zneužívají. A návštěva premiéra má smysl, jen když přijede s konkrétními návrhy, třeba vládní strategií pro sociální začleňování.

Mluvili jste o integraci i represi. Co je právě teď důležitější?

V dlouhodobém hledisku integrace. Ale jejím předpokladem je zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti. Zákony musí být vymáhány a stejná pravidla musí platit pro všechny.

... a před ubytovnou ve Varnsdorfu
... a před ubytovnou ve Varnsdorfu | Foto: Jan Němec

Aktuálně.cz: Pokud mluvíme o střednědobých opatřeních - co byste zdůraznil jako základní konkrétní krok?

Zajištění školní docházky. U mladých lidí to všechno začíná. Zda je dodržována školní docházka, nebo ne, mají v rukou romští rodiče. Přímo oni, tuto povinnost z nich nikdo nesejme. Jsou-li bez práce, o to víc jim nikdo nebrání, aby své děti ráno odvedli do školy. Takže spolupráce obcí jako zřizovatelů škol, sociálních pracovníků a úřadů práce - vázat sociální dávky na dodržování školní docházky.

A.cz: Myslíte, že se tady zanedbala integrace?

Ne, ne, tady ve Šluknovském výběžku není nic speciálního, co by tady bylo zanedbáno jakoby navíc. Je to obecnější problém řady lokalit. Já jsem tu nenašel nic specifického, co bych mohl místním starostům vyčítat. V těch vyloučených lokalitách, kterých je mezi 300 až 400, žije podle kvalifikovaných odhadů 60 až 80 tisíc lidí. Z 10 a půl milionu obyvatel.

Region má teď přislíbených 100 pracovních míst. Kde chcete na tento program vzít peníze?

Půjdou z kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí. Jsou připraveny pro pobočky úřadů práce, jen pro tento region, pro obce ve Šluknovském výběžku.

Jak vidíte problémové obyvatele této ubytovny?

Musí jim primárně záležet na osudu jejich dětí - aby chodily do školy. Děti, kteří chodí do speciálních škol a kteří zároveň do nich chodit nemusejí, samy do nich chtějí chodit, se svými kamarády. Tady vzniká zbytečná vzdělaností bariéra.

A.cz: Myslíte, že je to vina romské komunity?

To ne, ale zda děti chodí každý den do školy, třeba i do té speciální, to drží v rukou romští rodiče.

 

Právě se děje

Další zprávy