Co vyvolalo pondělní zemětřesení?
Nepochybně to bylo tektonické zemětřesení v podhůří Alp. Bylo způsobeno tektonickými tlaky, které se tam hromadí tím, že Africká deska z jihu tlačí na Euroasijskou desku. Alpy jako relativně geologicky mladé pohoří tak v sobě to napětí ještě mají a uvolňují ho právě formou občasných zemětřesení. Magnituda 4 není v Rakousku nic neobvyklého.
Co říkají lidé, kteří vám volají, že pocítili zemětřesení?
Lidé pocítili zhoupnutí, zacinkání skleniček, hladina vody v hrnku se zahoupala... Někteří říkali, že otřesy trvaly až 10 vteřin. Škody na majetku ale nejsou, aspoň nám žádné zatím nebyly hlášeny.
Jaký rozdíl je mezi rakouským zemětřesením a mezi těmi, které můžeme pozorovat v západních Čechách, převážně na Chebsku?
Obě zemětřesení jsou tektonická. Na Chebsku jsou ale speciální tím, že se dají charakterizovat jako zemětřesné roje. Chebsko je oblast, kde doznívá vulkanická činnost. Ještě před několika sty tisíci lety tam byly aktivní sopky. Například Železná hůrka nebo Komorní hůrka. Oblast má zvýšený obsah kysličníku uhličitého v zemi, jsou tam také teplé minerální prameny, je tam bahenní sopka... Tyhle oblasti, které jsou buď vulkanické, nebo tam jsou vyhaslé sopky, jsou charakterizované zvláštním uvolňováním napětí. Zde není jeden silný otřes a následné otřesy, které postupně slábnou - jako jsme teď zaznamenali - ale jsou to stovky, tisíce otřesů, které trvají několik hodin, dní, týdnů, měsíců.
Na přelomu 19. a 20. století otřesy trvaly i několik let. Uvolňování energie je postupné, formou malých otřesů, sem tam nějaký silnější. Kdyby to prasklo najednou, bylo by to hodně silné zemětřesení. Tím, že to je postupné, nic se ničivého nestane. Chebsko je tedy úplně jiná tektonická oblast než Alpy.
Jak nejlépe vyhodnotíte účinky zemětřesení?
Podle dotazníků. Ty nám lidé mohou zasílat pomocí internetového formuláře. Už jich máme několik set. Teď je musíme projet, projít všechna hlášení a vytvoříme tabulky. Pak se pokusíme zakreslit mapu účinků. Bude to ale trvat. Hlášení stále ještě chodí. Vyhodnocování bude velmi specifické, moc často to neděláme. Zemětřesení, která mají stovky pozorování, jsou v Česku vzácná.
Pamatuju toho už hodně, vždycky mě ale něco překvapí
Mohlo by v návaznosti na pondělní zemětřesení přijít nějaké další?
To se nedá odhadnout, protože tohle alpské zemětřesení vzniklo uprostřed tektonické desky, což není typické. Byl tam vzápětí po prvním otřesu ještě slabší otřes, ale nedokážu říct, jestli bude ještě nějaké další.
Mohlo by se ve střední Evropě objevit ničivé zemětřesení jako teď v Ekvádoru?
Přes sedm stupňů silné zemětřesení, jako bylo v Ekvádoru, určitě neočekáváme. Jedno z nejsilnějších bylo ve střední Evropě na konci 16. století a bylo to magnituda odhadem přes 5. Což je na střední Evropu opravdu hodně. U nás jsou i ty čtyři stupně velmi vzácné. Přijde to jednou za pár let. V květnu 2014 bylo naměřeno v západních Čechách 4,5 stupně. V roce 1985 bylo na západě Česka 4,7. Ale jak jsem už říkal, je to u nás vzácné.
Dokážou vás ještě vůbec zemětřesení něčím překvapit?
Já na seismologickém oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR pracuji od roku 1979. Pamatuji toho už hodně, vždycky mě ale něco překvapí. Teď to bylo třeba to, že se nám ozval takový počet lidí, kteří otřesy zaznamenali a poslali nám vyplněný dotazník. V západních Čechách jsou lidé na zemětřesení zvyklí a dotazníky nám vyplní jen desítky lidí. Nyní jsme měli stovky dotazníků během pár desítek minut. Jsme tím velmi příjemně překvapeni. Pomůže nám to zmapovat oblast účinků a může z toho být i nějaké poučení do příště.