Na Ruzyni se dostala bomba, policie posiluje ostrahu

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
9. 9. 2011 7:56
Do letadla navíc mířil balík, který neprošel rentgenem

Praha - Do uzavřeného prostoru letiště v Ruzyni, odkud míří zásilky do mezinárodních letadel chystajících se k odletu, se dostala věrná maketa bomby. Jde o přísně střežený prostor podléhající nejvyšším stupňům bezpečnosti.

Událost se stala jen pár dní před výročím 11. září, kdy bezpečnostní složky po celém světě zesilují preventivní opatření kvůli možnému riziku útoku. Přesto se zařízení na pražské Ruzyni dostalo k přepravovaným balíkům bez jakéhokoliv povšimnutí bezpečnostních zaměstnanců, kteří mají letiště chránit.

Mobilní telefon upravený na bombu tak, jak by postupovali při atentátu teroristé, pronesl do střežené zóny nákladového prostoru člověk, kterého na letiště vyslala redakce Aktuálně.cz.

"Zařízení putovalo přes všechny bezpečnostní kontroly, jimiž lidé pracující na letišti mají denně procházet. Nikdo nic neodhalil," popsal Aktuálně.cz zmíněný člověk.

Ministři vnitra a dopravy Kubice a Dobeš obratem nechali zpřísnit bezpečnostní opatření v těchto zónách. Od čtvrtečního večera posílila na Ruzyni policejní i letištní ochranka.

Kubice chce měnit ochranu letiště

Ministr vnitra Jan Kubice, kterého redakce ve čtvrtek v podvečer s případem konfrontovala, neskrýval zděšení. Ochranu letiště přirovnal k ementálu.

"Jsem upřímně řečeno v šoku. Vidím v tom veliké bezpečnostní riziko a je to na okamžitou změnu koncepce ochrany letiště," prohlásil s tím, že obratem podnikne příslušné kroky včetně policejního vyšetřování.

Kubice si následně telefonoval s ministrem dopravy Pavlem Dobešem, pod jehož resort letiště spadá. "Teď večer se schází bezpečnostní výbor letiště. Ta informace o tom, co se stalo, je velmi vážná. Musí se to bezpodmínečně vyšetřit, musíme vědět, kde je to slabé místo," sdělil Aktuálně.cz Dobeš (VV).

Dostal jsem se i na plochu

Osoba, která bombu do kritických míst umístila, má řadu konkrétních zážitků, které dokládají skutečný stav bezpečnosti na největším českém letišti.

"Se zařízením jsem se pohyboval přes deset hodin po prostorách nákladového prostoru, kde jsou již zrentgenované zásilky přepravované letadly. Dostal jsem se s ním dokonce i na letištní plochu," uvedl tento člověk.

Aktuálně.cz disponuje důkazy, má v ruce mimo jiné desítky minut obrazových záznamů.

Šlo o bombu v telefonu, v níž se redakce ve finále rozhodla zaměnit výbušninu za plastelínu a použít nefunkční rozbušku, aby nikoho na letišti nemohla nijak ohrozit.

Neprověřený balík mířil do letadla

Ve stejný den se aktérovi příběhu podařilo skrýt mezi již "odbavené" zásilky mířící do letadel balík, který neprošel rentgenem.

Svou zásilku strčil na vozík, na němž byla dřevěná paleta naplněná už zkontrolovaným zbožím.

"Jde o palety zpevněné provazovou sítí, které bez dalších kontrol vjíždějí do letadel. Nikdo mě nezastavil, nikdo si ničeho nevšímal," popsal svědek.

Kromě zařízení se aktérovi příběhu podařilo v uplynulých týdnech pronést do nejstřeženějších prostor carga patnácticentimetrový nůž či pepřový sprej. I o tom vlastní redakce Aktuálně.cz obrazové záznamy.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy