reklama
 
 

Na Ruzyni se dostala bomba, policie posiluje ostrahu

9. 9. 2011 7:56
Do letadla navíc mířil balík, který neprošel rentgenem

Praha - Do uzavřeného prostoru letiště v Ruzyni, odkud míří zásilky do mezinárodních letadel chystajících se k odletu, se dostala věrná maketa bomby. Jde o přísně střežený prostor podléhající nejvyšším stupňům bezpečnosti.

Událost se stala jen pár dní před výročím 11. září, kdy bezpečnostní složky po celém světě zesilují preventivní opatření kvůli možnému riziku útoku. Přesto se zařízení na pražské Ruzyni dostalo k přepravovaným balíkům bez jakéhokoliv povšimnutí bezpečnostních zaměstnanců, kteří mají letiště chránit.

Mobilní telefon upravený na bombu tak, jak by postupovali při atentátu teroristé, pronesl do střežené zóny nákladového prostoru člověk, kterého na letiště vyslala redakce Aktuálně.cz.

"Zařízení putovalo přes všechny bezpečnostní kontroly, jimiž lidé pracující na letišti mají denně procházet. Nikdo nic neodhalil," popsal Aktuálně.cz zmíněný člověk.

Ministři vnitra a dopravy Kubice a Dobeš obratem nechali zpřísnit bezpečnostní opatření v těchto zónách. Od čtvrtečního večera posílila na Ruzyni policejní i letištní ochranka.

Kubice chce měnit ochranu letiště

Ministr vnitra Jan Kubice, kterého redakce ve čtvrtek v podvečer s případem konfrontovala, neskrýval zděšení. Ochranu letiště přirovnal k ementálu.

"Jsem upřímně řečeno v šoku. Vidím v tom veliké bezpečnostní riziko a je to na okamžitou změnu koncepce ochrany letiště," prohlásil s tím, že obratem podnikne příslušné kroky včetně policejního vyšetřování.

Kubice si následně telefonoval s ministrem dopravy Pavlem Dobešem, pod jehož resort letiště spadá. "Teď večer se schází bezpečnostní výbor letiště. Ta informace o tom, co se stalo, je velmi vážná. Musí se to bezpodmínečně vyšetřit, musíme vědět, kde je to slabé místo," sdělil Aktuálně.cz Dobeš (VV).

Dostal jsem se i na plochu

Osoba, která bombu do kritických míst umístila, má řadu konkrétních zážitků, které dokládají skutečný stav bezpečnosti na největším českém letišti.

"Se zařízením jsem se pohyboval přes deset hodin po prostorách nákladového prostoru, kde jsou již zrentgenované zásilky přepravované letadly. Dostal jsem se s ním dokonce i na letištní plochu," uvedl tento člověk.

Aktuálně.cz disponuje důkazy, má v ruce mimo jiné desítky minut obrazových záznamů.

Šlo o bombu v telefonu, v níž se redakce ve finále rozhodla zaměnit výbušninu za plastelínu a použít nefunkční rozbušku, aby nikoho na letišti nemohla nijak ohrozit.

Neprověřený balík mířil do letadla

Ve stejný den se aktérovi příběhu podařilo skrýt mezi již "odbavené" zásilky mířící do letadel balík, který neprošel rentgenem.

Svou zásilku strčil na vozík, na němž byla dřevěná paleta naplněná už zkontrolovaným zbožím.

"Jde o palety zpevněné provazovou sítí, které bez dalších kontrol vjíždějí do letadel. Nikdo mě nezastavil, nikdo si ničeho nevšímal," popsal svědek.

Kromě zařízení se aktérovi příběhu podařilo v uplynulých týdnech pronést do nejstřeženějších prostor carga patnácticentimetrový nůž či pepřový sprej. I o tom vlastní redakce Aktuálně.cz obrazové záznamy.

autoři: Sabina Slonková, Martina Machová | 9. 9. 2011 7:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama