Tajné dveře, za nimi automaty. Jak se odhalují skryté herny

Radek Nohl Radek Nohl
18. 6. 2015 5:30
V tuzemsku je podle ministerstva financí přes dvě stovky ilegálních heren. Aby je úředníci odhalili a sesbírali důkazy pro policii, musí se do nich vetřít doslova jako špioni.
Herna. Ilustrační foto.
Herna. Ilustrační foto. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Stojíte v ulici v Praze na Žižkově. Na jedné straně kasino s řádným povolením, jehož provozovatel platí daně. A hned naproti přes silnici nenápadný bar, v němž se za dvojitými zamčenými dveřmi skrývá nelegální herna.

Dostat se do ní může každý zájemce o hru. Jen napřed musí u barmanky vyplnit formulář, aby se stal členem "spolku" a dostane čip. Díky němu se pak otevřou zajištěné dveře do tmavé místnosti s automaty.

Podle propočtů ministerstva financí se tady ročně protočí na jednom přístroji stovky tisíc korun - ovšem tyhle peníze naházené do výherních automatů nikdo nepřizná a stát přichází na daních o stamiliony.

Podobných utajených heren jsou v Česku podle odhadu ministerstva financí stovky. "V celé republice by takových nelegálních heren mohlo být více než dvě stě," odhaduje ministerský náměstek Ondřej Závodský.

Spolu s chystaným novým zákonem o regulaci hazardu z pera ministra financí Andreje Babiše ovšem mohou skokově přibývat.

Padly desítky oznámení

Online deník Aktuálně.cz získal v uplynulých dnech svědectví lidí z branže o tom, jak v dnešní době nelegální hazard v Česku funguje. A jak kvete.

Úředníci z ministerstva financí a daňaři finanční správy se tajná gamblerská doupata snaží rozkrývat, není to ale snadné. Dosud jich odhalil několik desítek. Aby financové získali dost důkazů, musí navíc podnikat doslova špionské akce a do heren se vetřít a předstírat vášeň ze hry.

Podkladů pro detektivy už tajní daňaři sesbírali tolik, že vydaly na desítky trestních oznámení. Podalo je ministerstvo financí i obce, na jejichž území se herny objevily. Většina případu je ale teprve ve fázi vyšetřování, a tak herny mohou nerušeně fungovat dál. Nikdo na ně zatím nemůže.

Přestože se řada radnic snaží s novými praktikami provozovatelů těchto černých heren něco dělat, často naráží na odpor. 

"Firmy jsou hodně vynalézavé. Připomíná mi to devadesátá léta, kdy se řešila kauza lehkých topných olejů. Všichni věděli, jaký to je problém, ale systém nebyl nikdy tak silný na to, aby se spojil a šel důsledně proti tomu," říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).

Společnosti se ukrývají za různé spolky, čímž se vyhýbají placení daní. Navíc jejich skutečné majitele není prakticky možné dohledat. Starostka Hujová vzpomíná i na to, že před časem jedna z těchto firem sídlila na oko v domě, který patřil Praze 3.

Kvízomaty ukryté za dveřmi

Jen ve třetí pražské části bylo za posledních pět let zrušeno na 1 600 výherních automatů. Dnes tu povolení vlastní sedm kasin. Jenže - jak se lidé z radnice společně se zástupci ministerstva financí a celní správy přesvědčili před několika dny - hazard tu vedle těchto oficiálních kasin neskočil.

Naopak. Bary byly upraveny tak, aby bylo možné za jejich zdmi ukrýt klasické automaty nebo takzvané kvízomaty a slevomaty.

Nelegální herny zneužívají podle ministerstva financí a radnic mimo jiné posudek státního Elektrotechnického zkušebního ústavu, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Na základě tohoto dokumentu majitelé heren tvrdí, že na kvízomaty se nevztahuje regulace hazardu a nemusí se z nich platit daně. "Utíkají nám takhle stovky milionů korun ročně," prohlásil Babišův náměstek Ondřej Závodský.

V Praze 3 odhalili jeho kolegové během nedávné kontroly pět nelegálních heren. Jedna z nich měla kvízomaty - tedy hrací automaty, které se před hrou sázejícího zeptají na banální otázku - rovnou za dveřmi. Běžně je v takové herně pět až deset hracích zařízení.

"Jsou drzí. Je to absolutní arogance," odpověděla starostka Hujová na otázku Aktuálně.cz, zda se majitelé této herny snažili nelegální hazard před kontrolory skrýt.

Další hrací automaty nebo kvízomaty se navíc ukrývaly za dveřmi na čip. "Tento čip dostanete, když vyplníte formulář, stanete se členem spolku a zaplatíte symbolický poplatek, který po vás někdy ani nechtějí," říká úředník ministerstva financí, který se na kontrole heren také podílel.

Pro majitele heren není důležitý poplatek za vstup do spolku. To je jen zástěrka pro přístup k automatům. Klíčové je, kolik sázející prohraje.

Ministerstvo podá trestní oznámení

Zástupci úřadu ministra Andreje Babiše drží v ruce důkazy o fungování nelegálních heren i díky skryté kameře. V příštích dnech proto podají nová trestní oznámení. "Očekáváme, že policie tam zajde a kvízomaty zabaví," prohlásila Hujová.

Získat vyjádření spolků Život je hrou a Hraví dospělí, které herny provozují, se redakci přes opakovanou snahu nepodařilo. Nemají webové stránky a nelze dohledat ani jiné kontakty. Formálně sídlí v bytovém domě a administrativní budově v Praze 3 a 7, ale jejich zástupce tu zastihnout nelze.

Spolky veřejně často tvrdí, že v barech provozují zábavu. Třeba před vstupem do jedné z heren visel na dveřích obrázek s oznámením, že uvnitř se hrají šachy nebo oblíbená dětská hra Člověče, nezlob se! Kontroloři ale za dveřmi narazili na kvízomaty.

 

Právě se děje

Další zprávy