Tajná depeše: Zájem o zelený proud Češi a ČEZ jen hrají

Pavel Baroch, Tereza Šídlová, Tereza Nosálková
16. 9. 2011 13:47
Wikileaks zveřejnil depeše americké ambasády v Praze, kritizují i ČEZ
Foto: CZEHPO

Praha - Spojené státy nemají valné mínění o ochotě české vlády podporovat čisté zdroje energie, jako jsou solární nebo větrné elektrárny.

Alespoň podle depeší americké ambasády v Praze, které zveřejnil server WikiLeaks. Podle velvyslanectví český vládní kabinet jen předstírá, že obnovitelné zdroje podporuje, aby vypadal dobře před Bruselem. V depeších kritizuje i polostátní ČEZ.

Americké velvyslanectví se ve svých depeších do Washingtonu odvolává mimo jiné na docenta Břetislava Dančáka, děkana sociálních studií na Masarykově univerzitě. Dančák se zabývá americkou zahraniční politikou vůči zemím střední Evropy, ale i problematikou energetické bezpečnosti středoevropských států.

V jedné z "tajných" depeší citují američtí diplomaté Dančáka, podle něhož česká vláda při pobídkách obnovitelným zdrojům se "jen snaží ukázat Evropské unii, že v této záležitosti něco podniká".

Podpora zůstala na papíře

Ambasáda pak s dovoláním na předsedu České společnosti pro větrnou energii Michala Janečka konstatuje, že v roce 2006, když se ujala vlády ODS, se "intenzita rozvoje energie z obnovitelných zdrojů významně snížila a podpora tomuto odvětví 'na papíře' se neproměnila v podporu v praxi, ale spíše v odpor vůči obnovitelným zdrojům".

Podle Břetislava Dančáka zveřejněné depeše ukazují na to, že téma obnovitelných zdrojů energie vyvolává velký zájem. "Část o mém posouzení významu obnovitelných zdrojů v České republice a vztahu k nim ze strany různých zainteresovaných subjektů - energetických firem či vlády - spíše popisuje obecně známé skutečnosti," sdělil Aktuálně.cz Dančák.

Američtí diplomaté si totiž ve své depeši všimli i Dančákova názoru na vliv společnosti ČEZ.

"Průmysl související s obnovitelnými zdroji podle něj v Česku nebude prosperovat, protože ČEZ, polostátní energetická společnost s nechvalně známým politickým vlivem, nemá na jeho úspěchu žádný zájem," stojí v jedné z depeší.

Stali jsme se solární dvojkou, oponuje firma

Společnost ČEZ názory z amerických depeší odmítla. Zároveň zpochybnila docenta Dančáka jako odborníka na energetiku.

"Kdyby se naplnilo a bylo tedy pravdou, co se píše v depeši, Česko by se nestalo solární trojkou v celé Evropě (dvojkou v přepočtu na obyvatele), neplnili bychom excelentně limity pro obnovitelné zdroje energie jako jedna z nejlepších zemí EU," řekl Aktuálně.cz mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Dodal, že Česko nebude mít podle Bruselu ani problém se splněním evropského závazku na třináctiprocentní podíl zelené energie v roce 2020.

"Autor se mýlí i v tom, že jsme proti obnovitelným zdrojům. To je nesmysl, my jsme jen na rozdíl od jiných pro co nejširší palivový mix, kde obnovitelné zdroje hrají postupně významnější a významnější roli. Na rozdíl od ostatních však nemluvíme jen o obnovitelných zdrojích," poznamenal Kříž.

Eurohujerský závazek splníme

Také ministr průmyslu Martin Kocourek několikrát zmínil, že stát chce podporovat obnovitelné zdroje, ale v rozumné míře.

"Poučili jsme se ze solárního boomu. Zajistíme, že se nic podobného již nikdy nebude v České republice opakovat," řekl ministr Kocourek. Ve sněmovně je nyní návrh nového zákona o podporovaných druzích energie, který podle ministra zajistí, aby Česko splnilo své evropské závazky.

"Dodržíme vyjednané 'eurohujerské' závazky v oblasti obnovitelných zdrojů, ale nedopustíme jejich sebemenší překročení," dodal Kocourek.

Bitva o nový zákon

Podle profesních asociací, které zastupují provozovatele všech typů obnovitelných zdrojů - vítr, vodu, slunce, biomasu a geotermální energii -, ovšem tento zákon jde proti evropskému trendu.

Foto: Jan Langer

"Návrh zcela zásadně ohrožuje jak provoz stávajících zdrojů, tak rozvoj nových instalací obnovitelných zdrojů energie," uvádí se ve společném prohlášení asociací pro obnovitelné zdroje energie. Podle asociací může nový zákon pomoci pouze velkým energetickým společnostem, které mají dostatečný kapitál.

"Zákon jde na ruku velkým energetickým hráčům, kteří usilují o ovládnutí perspektivního oboru výroby energie z obnovitelných zdrojů a chtějí z trhu vytlačit malé decentralizované výrobce a výrobny. Naším společným cílem je ubránit se těmto tlakům," uvedly profesní asociace.

 

Právě se děje

Další zprávy