Topolánek je troufalý a arogantní, napsala ambasáda USA

Martina Machová Martina Machová, Tereza Šídlová
5. 9. 2011 17:56
Američané tehdy s Topolánkem jednali o radaru i zrušení víz pro české občany
Topolánek s exprezidentem USA Georgem Bushem
Topolánek s exprezidentem USA Georgem Bushem | Foto: Reuters

Praha - O svém v té době důležitém evropském partnerovi, českém premiéru Mirku Topolánkovi (ODS), měli Američaní velmi rozporuplné mínění. Soudě alespoň podle depeší zveřejněných na serveru Wikileaks.

Topolánek měl blízké kontakty s americkou administrativou George W. Bushe. Vyjednával s ní o umístění amerického radaru v Česku a dohodl s ní zrušení víz do USA pro české občany.

Český expolitik, který se toto pondělí stal předsedou Teplárenského sdružení, se ovšem podle pozorovatelů USA v premiérské roli vyznačoval "troufalostí, neomaleností a arogancí".

Až do konce

Americká diplomatka Mary Thompson-Jones tuto - podle jejích slov - typickou charakteristiku Topolánka popsala v depeší týkající se pádu vlády na jaře 2009. Kabinet tehdy poslala ke dnu levice dirigovaná ČSSD a jejím tehdejším šéfem Jiřím Paroubkem, Česko přitom bylo uprostřed svého předsednictví Evropské unii. V Bílém domě už také vládl Barack Obama, který se tou dobou právě chystal do Prahy na summit EU.

"Není jisté, jestli Topolánek měl důvod pro svůj počáteční optimismus (během hlasování o nedůvěře) a něco nevyšlo podle jeho plánu, nebo jestli to byl jen typický Topolánek - politik plný troufalosti, neomalenosti a arogance až do samého konce".

Diplomatka v prvním případě použila anglického výrazu "bravura", které lze přeložit jednak jako výjimečnou dovednost - především v uměleckém světě, nebo jako troufalost.

Američané na Topolánkovi naopak oceňovali jeho vůli zabývat se politicky nepopulárními otázkami - reformami a právě radarem.

Úplatek pro Dalíka?

Depeše patří mezi tisíce amerických diplomatických dokumentů, které minulý týden zveřejnil server WikiLeaks.

Z nich také plyne, že americká ambasáda informovala Washington o hlášení firmy Steyr, že Topolánkova pravá ruka Marek Dalík si měl říct o úplatek při koupi obrněných transportérů Pandur.

Expremiér Topolánek dnes působí coby generální ředitel v energetické firmě VAE Controls Group. V této funkci se koncem dubna také ocitl v byznysové části delegaci svého nástupce, premiéra Petra Nečase při návštěvě Iráku.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy