Topolánek je troufalý a arogantní, napsala ambasáda USA

Martina Machová Martina Machová, Tereza Šídlová
5. 9. 2011 17:56
Američané tehdy s Topolánkem jednali o radaru i zrušení víz pro české občany
Topolánek s exprezidentem USA Georgem Bushem
Topolánek s exprezidentem USA Georgem Bushem | Foto: Reuters

Praha - O svém v té době důležitém evropském partnerovi, českém premiéru Mirku Topolánkovi (ODS), měli Američaní velmi rozporuplné mínění. Soudě alespoň podle depeší zveřejněných na serveru Wikileaks.

Topolánek měl blízké kontakty s americkou administrativou George W. Bushe. Vyjednával s ní o umístění amerického radaru v Česku a dohodl s ní zrušení víz do USA pro české občany.

Český expolitik, který se toto pondělí stal předsedou Teplárenského sdružení, se ovšem podle pozorovatelů USA v premiérské roli vyznačoval "troufalostí, neomaleností a arogancí".

Až do konce

Americká diplomatka Mary Thompson-Jones tuto - podle jejích slov - typickou charakteristiku Topolánka popsala v depeší týkající se pádu vlády na jaře 2009. Kabinet tehdy poslala ke dnu levice dirigovaná ČSSD a jejím tehdejším šéfem Jiřím Paroubkem, Česko přitom bylo uprostřed svého předsednictví Evropské unii. V Bílém domě už také vládl Barack Obama, který se tou dobou právě chystal do Prahy na summit EU.

"Není jisté, jestli Topolánek měl důvod pro svůj počáteční optimismus (během hlasování o nedůvěře) a něco nevyšlo podle jeho plánu, nebo jestli to byl jen typický Topolánek - politik plný troufalosti, neomalenosti a arogance až do samého konce".

Diplomatka v prvním případě použila anglického výrazu "bravura", které lze přeložit jednak jako výjimečnou dovednost - především v uměleckém světě, nebo jako troufalost.

Američané na Topolánkovi naopak oceňovali jeho vůli zabývat se politicky nepopulárními otázkami - reformami a právě radarem.

Úplatek pro Dalíka?

Depeše patří mezi tisíce amerických diplomatických dokumentů, které minulý týden zveřejnil server WikiLeaks.

Z nich také plyne, že americká ambasáda informovala Washington o hlášení firmy Steyr, že Topolánkova pravá ruka Marek Dalík si měl říct o úplatek při koupi obrněných transportérů Pandur.

Expremiér Topolánek dnes působí coby generální ředitel v energetické firmě VAE Controls Group. V této funkci se koncem dubna také ocitl v byznysové části delegaci svého nástupce, premiéra Petra Nečase při návštěvě Iráku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy