Vítr, voda, slunce a biomasa se spojily proti zákonu

Pavel Baroch
23. 8. 2011 18:48
Nový zákon o obnovitelných zdrojích ohrožuje zelenou energii, tvrdí profesní asociace
Východ slunce u větrné elektrárny v Palm Springs, v Kalifornii.
Východ slunce u větrné elektrárny v Palm Springs, v Kalifornii. | Foto: Reuters

Praha - Nový zákon o podporovaných druzích energie z dílny ministerstva průmyslu vyvolal neobvyklou reakci profesních asociací, které zastupují provozovatele všech typů obnovitelných zdrojů - vítr, vodu, slunce, biomasu a geotermální energii.

Sdružení se spojila v jednu iniciativu, jejímž cílem je předlohu, kterou právě projednává sněmovna, radikálně upravit.

"Návrh zcela zásadně ohrožuje jak provoz stávajících zdrojů, tak rozvoj nových instalací obnovitelných zdrojů energie," uvádí se ve společném prohlášení asociací pro obnovitelné zdroje energie.

Podle asociací může nový zákon pomoci pouze velkým energetickým společnostem, které mají dostatečný kapitál.

"Zákon jde na ruku velkým energetickým hráčům, kteří usilují o ovládnutí perspektivního oboru výroby energie z obnovitelných zdrojů a chtějí z trhu vytlačit malé decentralizované výrobce a výrobny. Naším společným cílem je ubránit se těmto tlakům," uvedly profesní asociace.

Kocourek: Ani o kilowatt víc

Česká vláda se zavázala, že do roku 2020 dosáhne podíl obnovitelných zdrojů elektřiny a tepla 13,5 procent. Podle ministra průmyslu Martina Kocourka je navrhovaný zákon o podporovaných druzích energie nastaven tak, aby se tento limit naplnil.

"Dodržíme vyjednané 'eurohujerské' závazky v oblasti obnovitelných zdrojů, ale nedopustíme jejich sebemenší překročení," konstatoval Kocourek.

Česko jde proti evropskému trendu

Někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, který je v současnosti odborným konzultantem asociací pro obnovitelné zdroje, uvedl, že pro jiné evropské země je závazek na dosažení určitého podílu zelené energie brán jako minimum a chtějí dosáhnout vyššího procenta.

Foto: Simona Holecová

"Jsme přesvědčeni, že by vývoj měl být progresivní jako v ostatních zemích," konstatoval i Štěpán Chalupa z České společnosti pro větrnou energii.

Profesní asociace sepsali deset problematických okruhů nového zákona a pokusí se přes některé poslance upravit. Patří mezi ně například to, že zákon de facto ruší zavedenou praxi o povinném výkupu zelené elektřiny.

Novým zdrojům nad 100 kilowattů - třeba slunečním elektrárnám na střeše výrobní haly, nákupního centra nebo větší zemědělské usedlosti - zákon přikazuje pracovat v režimu takzvaného zeleného bonusu, kde budou provozovatel elektrárny nucen najít si na trhu odběratele, který od něj proud koupí. S vědomím, že se mu to nemusí podařit.

Vyčerpaný limit pro solární panely

Navrhovaný zákon podmiňuje podporu novým obnovitelným zdrojům souladem s Národním akčním plánem, který schválila vláda. Pokud bude v dané kategorii pro určitý rok limit vyčerpán, provozovatel nemůže očekávat zvýhodněné výkupní ceny proudu. U slunečních elektráren byl přitom kvůli státem nezvládnutému rozvoji fotovoltaiky už překročen limit pro rok 2020.

Profesní asociace varují i před tím, že nový zákon povede k nedostatku a zdražování biomasy pro domácnosti nebo že rezignuje na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů.

"Pozměňovací návrh jsme už dali do hospodářského výboru, ještě ho předáme zemědělskému výboru a výboru pro životní prostředí," poznamenal exministr Bursík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy