Vítr, voda, slunce a biomasa se spojily proti zákonu

Pavel Baroch
23. 8. 2011 18:48
Nový zákon o obnovitelných zdrojích ohrožuje zelenou energii, tvrdí profesní asociace
Východ slunce u větrné elektrárny v Palm Springs, v Kalifornii.
Východ slunce u větrné elektrárny v Palm Springs, v Kalifornii. | Foto: Reuters

Praha - Nový zákon o podporovaných druzích energie z dílny ministerstva průmyslu vyvolal neobvyklou reakci profesních asociací, které zastupují provozovatele všech typů obnovitelných zdrojů - vítr, vodu, slunce, biomasu a geotermální energii.

Sdružení se spojila v jednu iniciativu, jejímž cílem je předlohu, kterou právě projednává sněmovna, radikálně upravit.

"Návrh zcela zásadně ohrožuje jak provoz stávajících zdrojů, tak rozvoj nových instalací obnovitelných zdrojů energie," uvádí se ve společném prohlášení asociací pro obnovitelné zdroje energie.

Podle asociací může nový zákon pomoci pouze velkým energetickým společnostem, které mají dostatečný kapitál.

"Zákon jde na ruku velkým energetickým hráčům, kteří usilují o ovládnutí perspektivního oboru výroby energie z obnovitelných zdrojů a chtějí z trhu vytlačit malé decentralizované výrobce a výrobny. Naším společným cílem je ubránit se těmto tlakům," uvedly profesní asociace.

Kocourek: Ani o kilowatt víc

Česká vláda se zavázala, že do roku 2020 dosáhne podíl obnovitelných zdrojů elektřiny a tepla 13,5 procent. Podle ministra průmyslu Martina Kocourka je navrhovaný zákon o podporovaných druzích energie nastaven tak, aby se tento limit naplnil.

"Dodržíme vyjednané 'eurohujerské' závazky v oblasti obnovitelných zdrojů, ale nedopustíme jejich sebemenší překročení," konstatoval Kocourek.

Česko jde proti evropskému trendu

Někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík, který je v současnosti odborným konzultantem asociací pro obnovitelné zdroje, uvedl, že pro jiné evropské země je závazek na dosažení určitého podílu zelené energie brán jako minimum a chtějí dosáhnout vyššího procenta.

Foto: Simona Holecová

"Jsme přesvědčeni, že by vývoj měl být progresivní jako v ostatních zemích," konstatoval i Štěpán Chalupa z České společnosti pro větrnou energii.

Profesní asociace sepsali deset problematických okruhů nového zákona a pokusí se přes některé poslance upravit. Patří mezi ně například to, že zákon de facto ruší zavedenou praxi o povinném výkupu zelené elektřiny.

Novým zdrojům nad 100 kilowattů - třeba slunečním elektrárnám na střeše výrobní haly, nákupního centra nebo větší zemědělské usedlosti - zákon přikazuje pracovat v režimu takzvaného zeleného bonusu, kde budou provozovatel elektrárny nucen najít si na trhu odběratele, který od něj proud koupí. S vědomím, že se mu to nemusí podařit.

Vyčerpaný limit pro solární panely

Navrhovaný zákon podmiňuje podporu novým obnovitelným zdrojům souladem s Národním akčním plánem, který schválila vláda. Pokud bude v dané kategorii pro určitý rok limit vyčerpán, provozovatel nemůže očekávat zvýhodněné výkupní ceny proudu. U slunečních elektráren byl přitom kvůli státem nezvládnutému rozvoji fotovoltaiky už překročen limit pro rok 2020.

Profesní asociace varují i před tím, že nový zákon povede k nedostatku a zdražování biomasy pro domácnosti nebo že rezignuje na podporu výroby tepla z obnovitelných zdrojů.

"Pozměňovací návrh jsme už dali do hospodářského výboru, ještě ho předáme zemědělskému výboru a výboru pro životní prostředí," poznamenal exministr Bursík.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy