Státní "pomoc" zelenému proudu: Výrobci za něj zaplatí

Pavel Baroch
2. 7. 2011 7:10
Nový zákon počítá s tím, že za čistou elektřinu může zaplatit ten, kdo ji vyrobil
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Majitel sluneční nebo větrné elektrárny vyrobí proud, který prodá do sítě, ale nakonec to bude on, kdo za čistou elektřinu nakonec zaplatí.

Nesmysl? Jen zdánlivě. S touto možností počítá nový zákon o podporovaných zdrojích energií, který má od příštího roku nahradit platný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů. Poslanci už předlohu schválili v takzvaném prvním čtení.

Kdy může nastat situace, že fotovoltaický podnikatel bude za svůj proud platit tomu, kdo zelenou elektřinu vykupuje? Zákon hovoří o momentu, kdy se hodinová cena elektřiny dostane kvůli momentálnímu přebytku na trhu do záporné hodnoty. V takový okamžik může kilowatthodina stát třeba mínus dva haléře.

Pokud se to stane, zákon hovoří o tom, že "výrobce je povinen zápornou hodinovou cenu uhradit vykupujícímu, a to za dodané množství elektřiny v dané hodině".

Ochrana elektrické sítě

Nové ustanovení se týká těch podnikatelů, kteří prodávají zelenou elektřinu na základě pevně stanovených cen. Ti, co jsou v režimu takzvaného zeleného bonusu, se nemusí tohoto paragrafu obávat. Podnikatelů se zeleným bonusem je ovšem naprosté minimum.

"Chceme tímto opatřením stimulovat výrobce k tomu, aby elektřinu na trh nedodávali ve chvíli, kdy už její nadbytek ohrožuje stabilitu elektrické sítě," sdělil Aktuálně.cz Jiří Sochor z tiskového oddělení ministerstva průmyslu, které je autorem nového zákona. 

Dodal, že vykupující bude mít povinnost provozovatele elektrárny informovat o tom, že výkupní cena bude záporná.

Foto: ČEZ

"Výrobce elektřiny se pak bude moci rozhodnout, jak bude dál postupovat," řekl Sochor. Tvrdí, že výrobce se bude moci rozhodnout, jestli zdroj na přechodnou dobu odstaví, nebo ho bude dále provozovat.

Jenže: Zákon je v tomto ohledu obecný a bude záležet na konkrétní formulaci prováděcí vyhlášky, jak se výrobce zeleného proudu o záporné ceně dozví a s jakým předstihem. 

"Vykupující je povinen o takových případech informovat výrobce v termínech a způsobem podle prováděcího právního předpisu," říká předloha.

Bude to výjimečné, tvrdí Kocourkův úřad

Ministerstvo průmyslu odhaduje, že období, kdy budou ceny elektřiny záporné, budou spíše výjimečné. "S obdobným systémem záporných cen se pracuje například v sousedním Německu," dodal Jiří Sochor z úřadu ministra Martina Kocourka.

Fotovoltaická elektrárna na hrázi chemického odkaliště v Rožné
Fotovoltaická elektrárna na hrázi chemického odkaliště v Rožné | Foto: Energie 3000 s r.o.

Právník Pavel Doucha z advokátní kanceláře Šikola a partneři, která zastupuje Českou průmyslovou fotovoltaickou asociaci, oponuje, že v německém zákoně o podpoře obnovitelných zdrojích žádná zmínka o proplácení záporných cen není.

Doucha pokládá za nesmysl, když stát připravil zákon o podporovaných zdrojích energie a zároveň pro ně v tom samém předpisu chystá sankce.

Bronislav Bechník z Czech RE Agency uvedl, že v Německu sice jsou od roku 2008 na spotovém trhu i záporné ceny, týkají se však elektřiny z konvenčních zdrojů, například uhelných elektráren.

"V Německu je elektřina z obnovitelných zdrojů vykupována za garantované pevné ceny," řekl Aktuálně.cz Bechník, podle něhož i tento příklad ukazuje, že v Česku je podpora obnovitelných zdrojů pouze verbální.

Nejistota pro zelené investory

Eduard Sequens ze sdružení Calla a člen někdejší Pačesovy energetické komise uvedl, že paragraf o záporných cenách zvýší nejistotu podnikatelů při rozhodování o tom, jestli postavit třeba novou větrnou elektrárnu.

"Pro investora to bude jedna z neznámých, když si bude vypočítávat, kdy se mu investice vrátí," řekl Aktuálně.cz Sequens.

Dynamická podpora obnovitelných zdrojů?

Ministerstvo průmyslu ovšem tvrdí, že zavedení modelu se zápornými cenami přinese "dynamickou podporu pro obnovitelné zdroje, která bude dávat jak environmentální tak ekonomický smysl, protože bude založená na aktuálním stavu trhu".

Jiří Sochor z tiskového oddělení ministerstva připomněl, že investoři do obnovitelných zdrojů mají ze zákona garantovanou návratnost své investice do 15 let. "Podle toho je také nastavená jejich podpora, na kterou nebudou mít krátkodobé záporné výkupní ceny vliv," dodal Sochor. 

 

Právě se děje

Další zprávy