Liběšice - Je krátce před polednem a v Ústavu sociální péče v Liběšicích většina ze 140 klientů čeká na oběd. Osmnáct z nich však leží zavřeno v posteli obehnané mřížemi.
Reportéři Aktuálně.cz navštívili zařízení, kde britská BBC natočila skrytou kamerou záběry dětí v klecích.
Přečtěte si podrobnosti: Češi pořád zavírají lidi do klecí, zjistila BBC
Zákon platící od roku 2007 neumožňuje klecová a síťová lůžka používat. Některé ústavy, mezi nimi i Liběšice, se s tím však popasovaly po svém. Místo do klecí zavírají klienty do míst, která nazývají "postýlka".
Princip je však úplně stejný - postel je ze všech stran obehnaná kovovými tyčemi do takové výšky, aby se z ní klient nemohl dostat.
Některé uživatele dokonce před zraky reportérů Aktuálně.cz zaměstnanci znehybňovali ortopedickými pomůckami.
Za mřížemi s ortézami na rukou
V prvním patře starého zámku žijí lidé s nejtěžším postižením. Dva pokoje se však od ostatních liší. Podél stěn stojí jedna klec vedle druhé. Žijí v nich děti v rozmezí od 7 let, ale i dospělí lidé kolem 20 let.
Důvod je jediný: strach personálu, že by uživatelé spadli a obava z většího množství práce.
"Jsou to dětské postýlky, které normálně nabízejí v katalogu, i my jsme je měli doma," říká vrchní sestra Blažena Pešková. "Je to pro jejich dobro. Z normálních postelí by mohli spadnout, proto musí být takto chráněni."
O tom, že 18 lidí z tohoto ústavu žije zavřeno v prostoru o rozloze 1 x 2 metry za kovovými mřížemi, nerozhodoval žádný lékař. Pro zaměstnance ústavu je to běžná praxe.
"Není potřeba, aby o tom někdo rozhodoval. Pokud to brání úrazu, tak to podle nás není restriktivní opatření, které by měl někdo schvalovat," říká paní Pešková. "Podle mě je lepší, když jsou tam zavřeni, než aby si ublížili. Stejně jsou imobilní, tak je v ničem neomezujeme. Kdybychom to neměli, tak by je personál musel hlídat."
Zatímco vrchní sestra popisuje výhody "postýlek", další sestra uvazuje jednoho z uživatelů do podivného postroje, který upevňuje jeho ruce k tělu. Některé děti ležící v kleci mají na obou rukou ortézy.
Vrchní sestru to nepřekvapuje. "To tady dáváme tak deseti uživatelům," říká. "Je to proto, aby se sami nepoškozovali. Ten, co má ortézy na rukou, si často sahal do pusy a vyvolával zvracení, tohle mu zabrání, aby si na obličej dosáhl."
Ústav prý dosud nikdo za jejich postupy nekritizoval. "Byl tu i kraj na kontrole a nic nám nevytkli," říká vrchní sestra. "A my necítíme potřebu to měnit. Myslím, že to tu není špatné."
Je mi to líto
Právě tento ústav byl jedním z osmi, které navštívili britští novináři, a ve kterém pořídili skrytou kamerou záběry dětí v kleci.
"Vydávali se za Holanďany, kteří nám chtěli dát peníze," říká vrchní sestra Pražáková. "Pořád se ptali, kde máme ty postele, ale neřekli na rovinu, že je chtějí vidět."
O tom, že byli natáčeni se dozvěděli až dnes. "Nemám špatný pocit, nic nepřekračujeme," je si jistá paní Pražáková. "Jen je mi to líto, pořád se tu snažíme něco s uživateli dělat a nikdo nám neřekl, že tohle je špatně."
Postýlka nebo klec?
Podle Evy Pogodové, expertky na tuto problematiku, která školí zaměstnance, jak pracovat s klienty ústavů bez používání omezujících prostředků, je však jednoznačné, že takto se s lidmi zacházet nesmí.
"Toto je absolutně nepřípustné," říká Eva Pogodová, ředitelka Asociace průvodců v problematice rizikového chování. "Pokud klienti nemají možnost vyjít odtamtud o své vůli, natož pokud jsou imobilní, jde o restrikci, kterou zákon v žádném případě nepovoluje."
V dětských postýlkách navíc podle ní nemají co dělat lidé ani děti starší tří let. V Liběšicích žijí ve světě obehnaném mřížemi děti od 7 let i dospělí.
Laciné triky
S tím ale nesouhlasí ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. "Je to normální, mé děti taky byly do tří let v postýlce s postranicemi," řekl Aktuálně.cz ministr. "Není důležité, že těm klientům je dvacet, důležitý je jejich mentální věk."
Dokument: Ministerstvo vydalo dnes odpoledne k situaci tiskovou zprávu, kterou si můžete přečíst ZDE
Reportáž BBC pak označil za manipulaci. "Je to klasická novinářská manipulace," řekl Nečas. "Zajímá mě ta problematika, mám o to starost, ale odmítám skákat na laciné a hloupé triky BBC."
Podle Nečase je totiž používání těchto "postelí," ve kterých klienti tráví i celé dny, v souladu se zákonem. "Je možné je používat se souhlasem lékaře a opatrovníka," říká. "Nevím, jestli v Liběšicích toto dodržují, pokud bude existovat podezření, že by mohla být porušena práva uživatelů, pak to musí být prověřeno."
Ministerstvo proto vyšle do ústavů zmíněných v reportáži BBC kontrolu.