Češi pořád zavírají lidi do klecí, zjistila BBC

Pavel Vondra, Eliška Bártová
16. 1. 2008 5:30
Investigativní reportáž odhalila, že praxe trvá
Libuše Nováková trávila v klecovém lůžku v ústavu pro mentálně postižené ženy v Mařenicích na Liberecku každý den několik hodin. Po dobu devíti let.
Libuše Nováková trávila v klecovém lůžku v ústavu pro mentálně postižené ženy v Mařenicích na Liberecku každý den několik hodin. Po dobu devíti let. | Foto: Ludvík Hradilek

Londýn - V hlavní večerní zpravodajské relaci na prvním kanálu veřejnoprávní televize se včera Britové dozvěděli, že Česká republika nedodržuje závazky, které pro ni coby pro signatáře Evropské konvence o lidských právech vyplývají.

Konkrétně jde o používání nechvalně proslulých klecových lůžek v ústavech sociální péče, postavené po nátlaku ze zahraničí před rokem definitivně mimo zákon.

Jak ukázala investigativní reportáž pořízená skrytou kamerou, v některých českých zařízeních tato mezinárodně odsuzovaná praxe pokračuje. "Natočili jsme děti ze čtyř ústavů zavřené v klecích," řekl Aktuálně.cz jeden ze spoluatorů reportáže. "Ministr práce a sociálních věcí se s námi o tom odmítl bavit." 

Podle ministra Nečase to však bylo jinak. "Odmítl jsem zrušit svůj nabitý program," říká. "Poskytl jsem jim ale nejvyššího úředníka z tohoto oboru."

Deník Aktuálně.cz na problém zavírání do klecí mimochodem upozornil už loni v dubnu, kdy přinesl reportáž, že navzdory novému zákonu o sociálních službách (platí o ledna 2007) mnohé ústavy od zavírání do klecí dál využívají. I když zákon tyto restrikce nepovoluje.

ČTĚTE VÍCE: Ústavy stále zavírají lidi do klecí

Už předtím - v roce 2006 - pak reportéři Aktuálně.cz navštívili dva ze čtyř ústavů zmiňovaných v britské reportáži. Mimo jiné objevili ženu, která trávila celé dny a noci po dobu devíti let zavřená v kleci.

Celou reportáž o životě Libuše Novákové v kleci ČTĚTE ZDE

Není to poprvé

Není pochyb, že nyní má Česká republika v zahraničí z ostudy kabát. Ten O'Clock News na kanálu BBC One je údajně nejsledovanějším zpravodajským pořadem v Británii. Každý večer se na něj dívá bezmála pět miliónů lidí.

J. K. Rowlingová
J. K. Rowlingová | Foto: Reuters

Byla to přitom právě podobná investigativní reportáž britského listu Sunday Times, která v červenci 2004 přiměla známou britskou autorku dětských knížek o Harrym Potterovi J. K. Rowlingovou napsat dopis českému prezidentu Václavu Klausovi, v němž jej důrazně žádala o zjednání nápravy.

To se následně skutečně stalo a představitelé českého ministerstva zdravotnictví tehdy připustili, že to byl právě hlas světoznámé spisovatelky, který k neprodlenému řešení dlouho tutlaného problému přispěl. Jak se však zdá, ne všude si nové směrnice vzali k srdci.

V utajení jako v Barmě

Clive Myrie
Clive Myrie | Foto: BBC

"Shromáždili jsme se ve svém hotelovém pokoji v centru Prahy kolem nevelkého televizního monitoru a sledovali se směsicí úžasu a hrůzy pořízený videozáznam," uvádí v reportáži, jejíž textová podoba se objevila také na internetových stránkách BBC News, navštěvovaných den co den mnoha milióny lidí, ostřílený reportér Clive Myrie.

Ten se v minulosti blýskl například podobně utajenými reportážemi z vojenským režimem ovládané Barmy či pokrýváním válečných konfliktů v Kosovu a Afghánistánu, nepokojů v Palestině či přírodních pohrom v Africe.

Jeho investigativní tým si zajistil přístup do celkem osmi ústavů sociální péče, když se vydával za zástupce charitativní organizace, která rozdává dětem hračky. Podle Myrieho nikdo neměl ponětí, že by mohlo jít o novináře.

"Záběry byly až překvapivě jasné. Mladí lidé s vážným duševním a tělesným postižením byli umisťováni do tzv. klecových lůžek," uvádí reportér BBC. "Konečně jsme měli v rukou důkaz, že člen Evropské unie neplní své povinnosti signatáře Evropské konvence o lidských právech."

"Konzervativní země s pevnými tradicemi"

Česká republika je podle BBC nejstabilnější a nejvíce prosperující ze všech postkomunistických zemí, zároveň je to však prý "hluboce konzervativní země s pevnými tradicemi".

Ve více než dvou stovkách ústavů sociální péče je zde umístěno kolem deseti tisíc duševně a tělesně handicapovaných lidí. "Po celá desetiletí zde byli ukrýváni ti, kteří nemohli být považováni za dokonalé, co se těla a mysli týče," uvádí BBC.

Britská veřejnoprávní stanice v reportáži vysvětluje, že se koncem loňského roku dozvěděla o možném porušování nového zákona zakazujícího používání klecových či síťových lůžek v těchto ústavech. Zdejší "kontakt" s dvacetiletými zkušenostmi v oboru pak štáb do vytipovaných míst nasměroval.

"Jako zvíře v zoo"

Hned v prvním z navštívených ústavů narazil tým na uzavřenou místnost, z níž se ozývalo sténání. Když je ředitel na jejich naléhání vpustil dovnitř, spatřili čtveřici mladých lidí s vážnými mentálními i fyzickými poruchami uzavřenou ve čtyřech klecových lůžcích s kovovým mřížovím o výšce zhruba 1,5 metru.

Je po obědě. Bude svačina, večeře, snídaně...
Je po obědě. Bude svačina, večeře, snídaně... | Foto: Ludvík Hradilek

"Jedna ze zaměstnankyň nám nejprve předvedla, jak se lůžko odemyká a zamyká, aby pak skrze mříže pohladila uvězněného mladíka po hlavě jako kdyby hladila zvíře v zoo," uvádí reportér BBC.

Pracovníci nutnost opatření vysvětlovali agresivitou chovanců, kteří tak byli uzavřeni, aby neohrozili sami sebe ani ostatní. Britští odborníci to ale vidí jinak.

"Když člověka poprvé umístí do klece, bude pravděpodobně protestovat, plakat, křičet. Během několika dní ale vzdor vystřídá zoufalství a deprese. Nakonec se chovanec jednoduše odevzdá svému osudu, protože jeho duch je zlomen," uvedla pro BBC po shlédnutí záběrů profesorka Sheila Hollinsová, prezidentka Královské psychiatrické společnosti.

"Neomluvitelné"

Z osmi ústavů, které investigativní tým navštívil, jich pět v rozporu se zákonem nadále využívalo klecová lůžka. Vyjádření ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase se BBC získat nepodařilo. O setkání prý nejevil zájem.

Krátce před odvysíláním reportáže nadto Nečasův úřad Aktuálně.cz tvrdil, že od klecí už se upustilo. "Žádné se nepoužívají," reagoval tiskový mluvčí resortu Jiří Sezemský.

Vedoucí odboru sociálních služeb na tomtéž ministerstvu Martin Žárský, který byl s pořízenými záběry seznámen a požádán o stanovisko, však prý reportérovi BBC slíbil, že bude okamžitě ustaven inspekční tým a dotyčným zařízením bude buď uložena sankce či odebrána licence.

Martin Žárský
Martin Žárský | Foto: Ludvík Hradilek

Zároveň se ale bránil slovy, že zákon byl schválen teprve před rokem a úřady potřebují více času, aby mohly nastavit účinný monitorovací systém.

"Je pravda, že český systém ústavní péče je zoufale podfinancován a že mu chybí kvalifikované síly. Právě tyto důvody v minulosti zaznívaly na vysvětlenou, proč jsou klecová lůžka používána," uvádí k tomu BBC.

"Podle kritiků ale tuto praxi nelze ničím omluvit a vláda by měla k problému zaujmout aktivnější postoj. Pokud má Česká republika opravdu začít plnit povinnosti, které jí stanovuje Evropská konvence o lidských právech, musí se postarat o všechny své občany včetně těch, kteří byli kvůli pohodlnosti společnosti odklizeni do klecí," uzavírá svou reportáž britská veřejnoprávní stanice.

Poslední slovo však přesto patří české vládě, která v reakci na reportáž poskytla BBC vyjádření, v němž konstatuje, že z pořízených záběrů nevyplývá, že by v ústavech došlo k porušení zákona. Dotyčná lůžka prý nelze označit za klece, neboť slouží k ochraně dětí a jejich použití schválili lékaři.

 

Právě se děje

Další zprávy