Škromach: Všechny klece zrušit nelze

Eliška Bártová, Ludvík Hradilek
15. 5. 2006 17:55
Praha - Úředník ministerstva práce dnes potvrdil, že od nového roku zaniknou klece v ústavech. Ministr Škromach říká: Všude to nejde.
V libereckém kraji jsou už jen tři klecová lůžka. V jednom z nich bývá zavřená i Libuše Nováková.
V libereckém kraji jsou už jen tři klecová lůžka. V jednom z nich bývá zavřená i Libuše Nováková. | Foto: Ludvík Hradilek

"Klecová a síťová lůžka nebudou v ústavech moci od nového roku používat," potvrdil dnes v průběhu jednání u kulatého stolu vedoucí odboru sociálních služeb ministerstva práce a sociálních věcí Martin Žárský.

Jeho nadřízený, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ale tak kategorický není. "Úplně zrušena nebudou," řekl Škromach na dotaz deníku Aktuálně.cz.

"Postupně je ale budeme omezovat. V zákoně je sice obsaženo zpřísnění, ale úplně vyloučit tato opatření nelze," upřesnil ministr.

Ministerstvo podle jeho slov záhy vydá jednoznačné stanovisko.

Úředník: Klece nebudou

Zástupci poskytovatelů sociálních služeb, právníci, úředníci ministerstva, zástupkyně ombudsmana a vládní zmocněnec pro lidská práva se dnes v Senátu sešli na popud senátorky Daniely Filipiové (ODS). Chtěli diskutovat o tom, jak je v zákonu o sociálních službách, který začne platit od nového roku, definováno používání prostředků omezujících pohyb klientů ústavů sociální péče.

Hlavním tématem diskuse bylo první hodinu to, jak ošetřit používání především klecových a síťových lůžek. Zlom nastal ve chvíli, kdy právník nevládní organizace Skok Robert Kaňka vznesl dotaz, zda lze použít i jiná restriktivní opatření než ta, která jsou v zákoně uvedena (fyzický úchop, izolační místnost, léky).

Vedoucí odboru sociálních služeb MPSV Martin Žárský
Vedoucí odboru sociálních služeb MPSV Martin Žárský | Foto: Ludvík Hradilek

Vedoucí ministerského odboru sociálních služeb Martin Žárský všechny přítomné šokoval. "Ne," řekl.

"Jsem rádi, že z úst vysoce postaveného úředníka padlo, že žádný jiný způsob restrikce nelze použít," říká právník Kaňka. "Výklad zákona nebyl do této doby jasný. Nyní je to jednoznačné - klece ani síťová lůžka nebude možné používat."

Šok pro všechny

"Budu muset všem ředitelům ústavů poslat hned e-mail. Je to pro nás překvapení, nikdo nás na to neupozornil. Dozvěděli jsme se to až tady," komentoval to Pavol Dvorský, viceprezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která sdružuje 321 ústavů sociální péče. "My žádné klece nemáme, ale neumím si představit, co budou dělat mí kolegové, kteří je používají."

Stejné překvapení vyvolalo Žárského prohlášení i u zástupkyně Veřejného ochránce lidských práv Anny Šabatové. "Jsem ráda, že to ministerstvo řeklo, ale upřímně musím říci, že mě to trochu zaskočilo," řekla. "Určitě o tom měli informovat poskytovatele a zřizovatele, aby se na to mohli připravit."

"Pro mnoho zařízení to bude šok, nemají vyškolené lidi, kteří by věděli, jak s klienty zacházet, ani místnosti pro bezpečnou izolaci. Je to určitě dobré, ale překotné a způsobí to velké problémy," upozornila senátorka Filipiová.

"Všechny ataky, na které se dnes mohou používat restriktivní opatření, je možné zvládnout pouze pomocí fyzických úchopů," říká Daniel Kaucký z organizace Fokus. "V současné době to ale, i přes probíhající školení, v Česku nikdo dobře neumí."

Ústavy to tak nenechají

Podle právníka Kaňky možná ani ministerstvo nemělo v plánu tento krok udělat. "Ale ve chvíli, kdy padl náš dotaz, neměl pan Žárský jinou možnost. V zákoně je to totiž jasně uvedeno," říká Kaňka.

Pavol Dvorský ale doufá, že to taková "divočina" nebude. "Ředitelů, kteří tato lůžka používají, je tolik, že ten tlak bude tak silný, že ministerstvo bude nuceno udělat alespoň přechodné období," říká. "Rozhodně to dnešní prohlášení budou muset změkčit."

 

Právě se děje

Další zprávy