Tady se od teď nesmí v Praze pít alkohol. Podívejte se

Jakub Antoš, Markéta Chaloupská
7. 7. 2008 7:42
Seznam míst, kde hrozí za popíjení alkoholu pokuta
Přípitek pro trénované.
Přípitek pro trénované. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stanice metra, dětská hřiště a hlavní náměstí. Všude se nesmí ode dneška pít alkohol. Začala totiž platit vyhláška, která zakazuje na některých vybraných místech konzumovat alkoholické nápoje na veřejnosti.

Kde přesně vyhláška platí? Podívejte se na seznam zde.

Pokud někdo nebude vyhlášku dodržovat, může dostat vysokou pokutu. Až několik tisíc. Ve výjimečných případech se bude porušením zákazu zabývat i úřad městské části a může hříšníka sankcionovat až třicetitisícovou pokutou.

Dost bylo opilců na pískovištích

Radou schválená vyhláška mezi zakázaná místa paušálně zahrnuje všechna dětská hřiště a okolí v okruhu 100 metrů a zastávky veřejné dopravy. Stometrový ochranný prostor platí také u základních a středních škol, školek a zdravotnických zařízení.

"Novou právní normou reagujeme na zvyšující se konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, na opakovaná zjištění policie i kritická slova občanů i návštěvníků města, kteří jsou často obtěžováni podnapilými osobami," vysvětluje důvody přijetí vyhlášky náměstek primátora Rudolf Blažek.

Vedle míst vybraných magistrátními úředníky měly městské části možnost sestavit i vlastní seznam "bezalkoholových lokalit".

A mnohé toho využily. Jedinou výjimkou je městská část Praha 13. Té postačuje magistrátní výběr lokalit, vlastní návrhy neměla. "Okolí stanic metra je v Praze 13 v tomto směru nejproblematičtější," říká mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

Václavák bez alkoholu

Všechny ostatní městské části nabídky využily a jejich návrhy magistrát do vyhlášky zapracoval. Požadavky směřovaly zejména na parky a městskou zeleň či velká náměstí a veřejná prostranství. V centru Prahy se tak lidé musí obejít bez alkoholu například na Karlově, Václavském a Arbesově náměstí.

Bezalkoholová zóna je také u Národního divadla, na Národní třídě, ve Františkánské zahradě nebo na Petříně.

Zákaz alkoholu na veřejnosti? Nejen v Praze

Přísnější pravidla ale neplatí pouze v Praze. K zákazu konzumaci alkoholu na veřejnosti přistoupila další města v České republice. Zákaz pití alkoholu na některých místech platí od začátku měsíce například i ve Vsetíně.

Foto: Reuters

Podle zástupce ředitele vsetínské městské policie Libora Vráblíka nejsou strážníci hned nekompromisní a zaměřují se především na osvětu.

Čtěte více: Vsetín chce zakázat pití alkoholu na veřejnosti

"V prvních dnech budeme lidi pouze upozorňovat na existenci nové vyhlášky," říká Vráblík.

Zákaz platí například i v Jindřichově Hradci. Týká se hlavně okolí škol a dětských hřišť. A podle slov tamní policie je zaměřen hlavně proti bezdomovcům.

Kde bude zákaz alkoholu platit (výběr z širšího centra Prahy):


MČ hl.m. Prahy náměstí a ulice parky
Praha 1 Uhelný trh, Václavské náměstí, prostranství u Národního divadla, Národní třída, Na příkopě, Hradčanské náměstí, Betlémské náměstí, prostranství u OD Tesco (býv. OD Máj) a další Petřín, Františkánská zahrada, Vrchlického sady a další
Praha 2 Náměstí I.P. Pavlova, Karlovo náměstí, Tylovo náměstí a další
Praha 3 Havlíčkovo náměstí, Žižkovo náměstí, Náměstí Jiřího z Poděbrad a další Park mezi ulicemi Olšanská; U stadionu a J. Želivského
Praha 4 Branické náměstí, Náměstí bří Synků, prostor před Kulturním centrem Novodvorská a prostory před některými supermarkety a další Sady Jezerka; Alšovy sady; Park Na Fidlovačce a další
Praha 5 Štefánikova ulice; Újezd; Náměstí Kinských; Arbesovo náměstí; Prostor mezi ulicemi Radlická, Za Ženskými domovy, Nádražní a Plzeňská a další Park Sacre Coeur; Park Portheimka; Park Santoška
Praha 6 Vítězné náměstí a další
Praha 7 Bubenské nábřeží, Letenské náměstí, Strossmayerovo náměstí, U Výstaviště a další zeleň před Veletržním palácem; Park u Lighthousu - ohraničený ul. Jateční, Jankovcova, Dělnická, Libeňský most;

Praha přitvrdila 

Již od minulého pondělí začaly platit tvrdší pravidla pro udržování pořádku v Praze. Jen první den policisté řešili sto přestupků, z toho pokutovali třináct lidí. Tresty padaly hlavně za odhazování nedopalků od cigaret.

Čtěte více: Česko se zásadně mění. Bylo 1. července

Trest může přijít například za odhazování odpadků, vylepování plakátů na nepovolených plochách. Lze také postihnout majitele, kteří na ulicích či trávnících neuklidí po svých psech. 
 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy