Česko se zásadně mění. Bylo 1. července

Red Dom
1. 7. 2008 0:00
Přehled některých změn, které začínají platit
Prvního července se významně také České dráhy - v platnost vstupuje zákon, podle něhož se mění provozovatel železnice. Místo Českých drah a.s. je jím Správa železniční dopravní cesty, s.o.
Prvního července se významně také České dráhy - v platnost vstupuje zákon, podle něhož se mění provozovatel železnice. Místo Českých drah a.s. je jím Správa železniční dopravní cesty, s.o. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ode prvního červencového dne se mnoha lidem s nižšími platy znovu vyplácí onemocnět.

Dávky v nemocenské v prvních dnech nemoci se z nuly posouvají na šedesát procent platu.

Není to jediná z legislativních a dalších změn, které v polovině roku začínají platit.

Vedle nemocenské například vstoupí v platnost vyhláška, podle níž se na mnoha místech postaví nové dopravní značky nařizující řidičům, že jejich vůz musí mít zimní pneumatiky.

Významně se mění České dráhy - v platnost totiž vstupuje zákon přijatý v březnu, podle něhož se mění provozovatel železnice. Místo Českých drah a.s. je jím státní organizace Správa železniční dopravní cesty.

A poslední z letmého výčtu: nové budovy musí být od dneška povinně vybaveny hasicími přístroji a požárními hlásiči.

Foto: České dráhy
Čtěte více:
Vláda rozhodla: Nakoupíme vlastní majetek za 12 miliard

1. červenec je pravidelným datem, kdy se mnoho věcí v České republice významně mění.

Například před dvěma lety začaly s prvním červencovým dnem platit nové dopravní předpisy a úřady začaly uznávat partnerství gay a lesbických párů.

Přehled některých změn přinášíme blíže.  

Foto: Ministerstvo dopravy ČR
Čtěte také:
Červenec je tu. Začíná platit značka pro zimní silnice

Změna na dráze

Začíná platit novela, která je rozhodujícím krokem při transformaci Českých drah. Její kritici, mezi nimi bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský z KDU-ČSL, však říkají, že může přivést tuto firmu do konkursu.

Novela předložená poslancem ODS Oldřichem Vojířem určuje, že České dráhy předají řízení provozu na železnici státní organizaci Správa železniční a dopravní cesty, která dosud pouze vlastnila koleje. Spolu s touto funkcí předají také signalizační a komunikační zařízení i část svých pozemků a budov.

Zákon má podle Vojíře zrovnoprávnit ostatní železniční firmy s Českými drahami. Podle kritiků zákon České dráhy znevýhodňuje, protože jim stále zůstaly na starost špatně udržované nádražní budovy, do kterých navíc musí umožnit konkurenci přístup za výhodné ceny. Tím se ve srovnání s ostatními zvýší státnímu podniku náklady.

Foto: České dráhy, a.s.
Čtěte více:
Zákon může ohrozit budoucnost drah. Poslanci jsou pro

Dráhy uvedly, že tato změna například mění vydavatele jízdního řádu místo Českých drah je to právě Správa železniční a dopravní cesty.

Novela živnostenského zákona

Dvě významné změny v cestovním ruchu přináší novela živnostenského zákona. Průvodcovská činnost a provozovaní cestovní agentury se stává z vázané volnou živností. Provozování cestovní kanceláře zůstává nadále koncesovanou živností s povinným pojištěním proti úpadku, jistota klientů tak není nadále ohrožena.

Foto: Schenker
Čtěte více:
Římanův živnostenský zákon dostal ve sněmovně zelenou

"Nastává tak stav, který platí ve většině zemí původní patnáctky Evropské unie," komentuje změnu Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. "Čeští občané tak tímto konečně přestanou být diskriminováni ve vlastní zemi příliš přísnou českou národní legislativou oproti jiným občanům EU. Ti mohli provádět v České republice zcela volně, zatímco Češi nikoliv," uvedl.

Hasicí přístroj do každé rodiny

V platnost také vstupuje vyhláška Ministerstva vnitra č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb.

Hasiči upozorňují, že vyhláška zavádí povinnost vybavit vybrané druhy staveb přenosnými hasicími přístroji, obdobně jako by měly být vybaveny hlásiči požáru nově postavené rodinné domy, byty a další vymezené typy staveb.

Mimo jiné budou muset být vybaveny přenosným hasicím přístrojem bytové domy, ubytovací zařízení, stavby garáží a rodinné domy a stavby pro rodinnou rekreaci, které byly zahájeny po 1. červenci 2008.

Královská nemocenská znovu spadne na nulu

Červenec a srpen jsou letos pro stonání "nejvýhodnější" měsíce. Zaměstnanci budou i za první tři dny nemoci dostávat 60 procent mzdy (respektive tzv. denního vyměřovacího základu). Od prvního září se situace znovu změní a částka klesne na pětadvacet procent.

Foto: Ondřej Besperát
Souvislosti:
Za první tři dny nemoci se od ledna opět nebude platit

V lednu 2009 starost o nemocenskou v prvních 14 dnech nemoci přeberou od státu zaměstnavatelé. Ti v prvních třech dnech nebudou zaměstnancům znovu platit nic.

Dluhy se budou vymáhat přes internet

Od prvního července začíná fungovat elektronický platební rozkaz. Ten budou moci použít všichni, kdo mají takzvané nesporné pohledávky - to znamená, že jim někdo dluží třeba za koncesionářské poplatky, nájemné, plyn nebo elektřinu. Týká se to i nesplacených spotřebitelských úvěrů nebo dluhů z leasingových smluv.

Na stránkách ministerstva spravedlnosti žalobce jednoduše vyplní formulář a s elektronickým podpisem jej odešle příslušnému soudu. Soudu odpadne administrativní práce, protože pouze v jednoduchém programu rozhodne, zda je platební rozkaz správný. Dlužník pak bude mít dvě možnosti - buď si podá odpor a bude se konat řádný soud, nebo dluh uzná a zaplatí.

Dnes musí věřitel sepsat papírovou žalobu a dopravit ji k soudu. Tam pak ke každé podobné věci vedou zvláštní spis. Tato klasická možnost bude pro věřitele existovat i nadále.

Pražská vyhláška

Začínají platit tvrdší pravidla pro udržování pořádku v Praze. Téměř třicet let stará vyhláška dostane nové paragrafy.

"Právní úprava po 28 letech neodpovídá současným podmínkám a je právně a věcně nevymahatelná," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Hlavnímu městu by nová vyhláška měla umožnit, aby občané, kteří znečišťují hlavní město, dostali pokutu podle zákona o přestupcích. Vyhláška konkrétně stanovuje, co se bude za znečišťování ulic a veřejných prostranství považovat.

Foto: Aktuálně.cz
Podrobnosti:
Praha zakáže alkohol na veřejnosti. Podívejte se kde

Trest přijde například za odhazování odpadků, vylepování plakátů na nepovolených plochách. Bude také postihovat majitele, kteří na ulicích či trávnících neuklidí po svých psech.

Stejně tak musejí lidé odstranit znečištění, které sami způsobí.

Zpřísnění pravidel bude novela znamenat také pro pořadatele kulturních a sportovních akcí. Budou muset zajistit sběrné nádoby na odpadky a bezprostředně po ukončení akce zajistit úklid místa, kde se akce konala.

Vyhláška slibuje také čistší zastávky Pražské integrované dopravy, které bude muset její provozovatel povinně uklízet.

Za týden, od 7. července, pak začne platit vyhláška, která zakazuje pití alkoholu na některých přesně vyjmenovaných místech hlavního města.

 

Právě se děje

Další zprávy