Praha - Křeslo ředitele veřejnoprávního Radiožurnálu je po Barboře Tachecí už půl roku opuštěné a zatím ho nikdo neobsadil. Stanici by to ovšem nemuselo až tak vadit - změny nastartované kontroverzní šéfkou jí přinášejí výrazný nárůst posluchačů.
Radiožurnál je právě v oblasti získávání nových posluchačů v současnosti nejúspěšnější stanicí v Česku. V první polovině tohoto roku ho podle výzkumu agentury Median poslouchalo denně v průměru o 41 tisíc lidí více. Je to největší nárůst za poslední roky.
V konkurenci ostatních stanic má Radiožurnál ovšem stále co dohánět. S celkem 750 tisíci posluchači mu patří až čtvrté místo za Impulsem, Evropou 2 a Frekvencí 1.
Odpůrci: Přibyli jen nárazoví posluchači
Po nástupu Barbory Tachecí se přitom proti novinkám, které ve vysílání zavedla, ozvala hlasitá kritika. Odpůrci změn tvrdili, že se veřejnoprávní stanice až moc přiklání ke komerci.
Nárůst posluchačů pokládá stanice jako nejlepší odpověď na tyto výtky. Nejvíce posluchačů totiž přibylo v kategorii vysokoškolsky vzdělaných lidí.
Zvýšení počtu posluchačů ovšem lidé, kteří před více než půl rokem zorganizovali petici Nechceme přeladit, nepokládají za až tak podstatné.
"Nelze mluvit o nárůstu poslechovosti. Tento průzkum je cílený na takzvané čtvrthodinové posluchače, kteří stanici poslouchají krátkou dobu, ne na lidí, kteří ji sledují v průběhu celého dne," myslí si jeden z iniciátorů petice Roman Kučera.
Těch podle něj muselo Radiožurnálu logicky ubýt.
S Kučerovým postojem souhlasí i další ze signatářek protestu Jana Kopecká. "Stanici zajímá posluchač, který ji poslouchá krátkodobě. Typově posluchače rádia Impuls, i když to oficiálně nepřizná."
Pro oba nespokojené signatáře je současný profil stanice nepřijatelný. Vyčítají mu právě přizpůsobení krátkodobému posluchači, čemuž podle nich odpovídá délka příspěvků a jejich propojení s hudebním doprovodem.
Radiožurnál je spokojený
V Radiožurnálu ovšem se změnami panuje spokojenost. "Stanice funguje standardně, a řekl bych i nadstandardně," myslí si její šéfredaktor Alexandr Pícha, který po odvolané Tachecí převzal i ředitelské pravomoci.
K původní ředitelčině práci připojil vlastní programové návrhy, udělal výrazné finanční škrty. "Redakce se stabilizovala a výrazně nám stoupla poslechovost," říká dnes Pícha.