Svoboda: Ať katolíci dávají církvi procento z platu

čtk
11. 8. 2007 18:11
Podle ministra se tak církev vymaní ze závislosti na státu
Cyril Svoboda.
Cyril Svoboda. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lidovecký ministr Cyril Svoboda si myslí, že všichni katolíci by měli každý měsíc posílat své církvi jedno procento ze svého příjmu. Jeho návrh dnes zveřejnil deník Mladá fronta Dnes (MfD).

Svoboda spočítal, že by se takto mohlo ročně od věřících vybrat 600 milionů až dvě miliardy korun, píše list. Svobodova výzva souvisí se spory kolem restituce církevního majetku. Církev by se tím podle něj konečně vymanila ze závislosti na státu.

MfD píše, že návrh nového systému samofinancování poslal Svoboda katolickým biskupům a na ministerstvo kultury, jež má církve na starosti. 

Podle listu se Svoboda návrhem inspirovaným v Rakousku a v Itálii postavil proti vlastní straně. Náměstkem ministra kultury zodpovědným za církve je totiž lidovec Jaromír Talíř, který stále chystá zákon o navrácení majetku církvi.

Návrh ministra Svobody je podle oslovených politiků dobrým podnětem k diskusi. Ministr financí a bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek dnes ČTK řekl, že nápad chápe jako podnět k debatě uvnitř církví, nikoli k vnitrostranické debatě.

"Pochopil jsem to tak, že pan kolega Svoboda chce vyprovokovat nějakou diskusi. Chápu to jako výzvu k vnitrocírkevní diskusi," uvedl Kalousek.

Místopředseda ODS Petr Nečas uvedl, že to je jedno z možných řešení situace. Vládní koalice ODS, lidovců a zelených ale bude o církvích ještě jednat, upozornil. Řekl, že Svobodův model, který se blíží církevní dani, by v českých poměrech mohl mít svá úskalí. Problematické by podle Nečase mohlo být například vyřešení registru pro odvody.

Předsedkyni sněmovního klubu zelených Kateřině Jacques se Svobodova myšlenka zamlouvá. "Umím si to představit, protože například v Německu to takhle funguje. V zásadě to považuji za jedno z možných řešení," uvedla. Dodala, že konkrétně o tom ale politici ještě nejednali.

 

Právě se děje

před 37 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy