Svědek v Rittigově kauze míří k soudu za zneužití informací

ČTK ČTK
13. 11. 2014 14:00
Vladimír Sitta a další dva lidé údajně zneužívali postavení a informace v obchodních stycích a znevýhodňovali některé firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na bývalého obchodního ředitele společnosti Neograph Vladimíra Sittu a na jeho stejnojmenného otce, někdejšího generálního ředitele firmy. Viní je ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

Sdělila to mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. Sitta mladší je zároveň hlavním svědkem v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik.

"Obžalobu jsme podali na tři osoby. Jedné z nich hrozí pět až deset let odnětí svobody, ostatním dva až osm let," uvedla Zenklová. Nezmínila jména nikoho z obžalovaných, z kontextu je však zřejmé, že jsou mezi nimi oba Sittové. Jako třetí obviněný v kauze podle dřívějších informací figuruje Martin Kohout, někdejší právní zástupce Neographu.

Podle mluvčí se případ týká takzvaného selftradingu, při němž pachatelé zneužívají svého postavení ve více společnostech tak, že některé společnosti znevýhodňují na úkor jiné. Obžalovaní takto údajně způsobili škodu přes pět milionů korun.

Sitta mladší je svědkem v kauze údajného praní špinavých peněz lobbistou Ivo Rittigem a dalšími obviněnými při výrobě jízdenek přes papírnu Neograph. Nadační fond proti korupci ho loni ocenil Cenou za odvahu za to, že v roce 2010 předal policii údajné důkazy o tom, že provize z výroby jízdenek putovaly k Rittigovi.

Ve prospěch Sitty staršího nedávno podala stížnost pro porušení zákona ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Stížnost se však netýkala samotného obvinění, ale toho, že státní zástupkyně Sittovi zakázala hlasovat na valné hromadě Neographu. Muž následně ve firmě přišel o 43 procent akcií. Server iHNED.cz v květnu napsal, že Sitta kvůli tomu chce žalovat stát o 200 milionů korun.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy