Svědek v Rittigově kauze míří k soudu za zneužití informací

ČTK ČTK
13. 11. 2014 14:00
Vladimír Sitta a další dva lidé údajně zneužívali postavení a informace v obchodních stycích a znevýhodňovali některé firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na bývalého obchodního ředitele společnosti Neograph Vladimíra Sittu a na jeho stejnojmenného otce, někdejšího generálního ředitele firmy. Viní je ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

Sdělila to mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. Sitta mladší je zároveň hlavním svědkem v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik.

"Obžalobu jsme podali na tři osoby. Jedné z nich hrozí pět až deset let odnětí svobody, ostatním dva až osm let," uvedla Zenklová. Nezmínila jména nikoho z obžalovaných, z kontextu je však zřejmé, že jsou mezi nimi oba Sittové. Jako třetí obviněný v kauze podle dřívějších informací figuruje Martin Kohout, někdejší právní zástupce Neographu.

Podle mluvčí se případ týká takzvaného selftradingu, při němž pachatelé zneužívají svého postavení ve více společnostech tak, že některé společnosti znevýhodňují na úkor jiné. Obžalovaní takto údajně způsobili škodu přes pět milionů korun.

Sitta mladší je svědkem v kauze údajného praní špinavých peněz lobbistou Ivo Rittigem a dalšími obviněnými při výrobě jízdenek přes papírnu Neograph. Nadační fond proti korupci ho loni ocenil Cenou za odvahu za to, že v roce 2010 předal policii údajné důkazy o tom, že provize z výroby jízdenek putovaly k Rittigovi.

Ve prospěch Sitty staršího nedávno podala stížnost pro porušení zákona ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Stížnost se však netýkala samotného obvinění, ale toho, že státní zástupkyně Sittovi zakázala hlasovat na valné hromadě Neographu. Muž následně ve firmě přišel o 43 procent akcií. Server iHNED.cz v květnu napsal, že Sitta kvůli tomu chce žalovat stát o 200 milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy