Policii zajímají zakázky nynějšího vedení dopravního podniku

ČTK ČTK
19. 10. 2014 20:20
Policie prověřuje třeba vyplacení deseti milionů korun za zakázku firmě Parles, a.s., pro kterou pracoval bývalý šéf mezinárodního odboru ministerstva financí Radek Šnábl.
 Ilustrační foto.
 Ilustrační foto. | Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Praha - Protikorupční policie prověřuje i zakázky zadané za současného vedení pražského dopravního podniku, uvedla dnes Česká televize (ČT).

Podle ní policisty zajímá třeba vyplacení deseti milionů korun za zakázku firmě Parles, a.s., pro kterou pracoval bývalý šéf mezinárodního odboru ministerstva financí Radek Šnábl.

Schůzku, na které si policie od zástupců dopravního podniku vyžádala některé dokumenty, potvrdil ČT mluvčí firmy Jiří Štábl. Podle televize se předmětem zkoumání stala smlouva dopravního podniku s firmou Parles z konce roku 2013. "Jen podepsáním té smlouvy podnik ušetřil miliardu korun," řekl ČT primátor Tomáš Hudeček.

Firma Parles si na zakázku najala bývalého šéfa mezinárodního odboru ministerstva financí Radka Šnábla, který byl v minulosti pravomocně odsouzený k podmíněnému trestu za krácení daně.

Šnábl vyjednával pro dopravní podnik výhodnější podmínky pro nákup tramvají. "Smlouva byla uzavřena ve standardním režimu, podle aktuálního znění zákona o zadávání veřejných zakázek," řekl ČT Radek Šnábl.

Vyšetřovatele podle ČT zajímá také dokumentace k dalším zakázkám současného vedení - opravě tramvajových v centru města a v Braníku tratí a výměně kolejnic ve stanici metra A Dejvické. Předseda představenstva dopravního podniku Jaroslav Ďuriš je přesvědčen o tom, že neobsahují nic problematického.

Bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku v souvislosti se zakázkou pro firmu Cross Point, která prodávala jízdenky pražské MHD. Podle vyšetřovatelů Dvořák firmu zvýhodnil při výběrovém řízení. Dvořák veškerá obvinění odmítá.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy