Nové obvinění v kauze DPP: Policie stíhá Rittigovu spojku

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
Aktualizováno 10. 11. 2014 12:28
Obviněný Jan Valtr měl podle policie kontrolovat vyvádění peněz z dopravního podniku. Stíhání souvisí s dodávkou papírových jízdenek od tiskárny Neograph.
Podnikatel Ivo Rittig
Podnikatel Ivo Rittig | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V kauze jízdenek pro dopravní podnik policie od konce října stíhá už třináctého člověka.

Jde o Jana Valtra - bývalého poradce dopravního podniku, který byl podle detektivů klíčovou spojkou mezi bývalým ředitelem městské firmy Martinem Dvořákem a podnikatelem Ivo Rittigem. Oba jsou v případu rovněž obvinění.

Valtr své stíhání pro Aktuálně.cz potvrdil. Odmítá však, že by byl Rittigovým informátorem, jak dovozuje policie.

"To, co je napsáno v obvinění, jsou to polopravdy a lži," řekl Valtr.

Policisté ho viní z toho, že měl Rittigovi nosit důležité informace a kontrolovat vyvádění peněz z dopravního podniku v souvislosti s plněními poskytovanými za služby od tiskárny Neograph. Ta v minulosti pro dopravní podnik jízdenky dodávala.

"Popírám jakoukoliv roli, která je mi přisuzována, že jsem měl údajně kontrolovat platby Neographu. Já jsem byl poradcem generálního ředitele dopravního podniku a žádnou jinou stranu jsem nezastupoval," řekl Valtr.

Dvořákův poradce

Přestože Valtra policie obvinila až nyní, o jeho důležité roli se v médiích spekulovalo už začátkem letošního roku.

Například v únoru informoval deník Aktuálně.cz o tom, že firma Gereo, v níž je Valtr podle obchodního rejstříku dodnes jediným jednatelem a společníkem, měla s dopravním podnikem uzavřenou tři a půl roku smlouvu na poskytování poradenských služeb.

Podle dokumentů, které Aktuálně.cz získalo, inkasovalo Gereo v prvním roce každý měsíc částku 65 tisíc korun (od 2010 byla částka snížena na 35 tisíc korun).

Tehdejšímu řediteli DPP Martinu Dvořákovi měla firma podle smlouvy radit například v oblasti pronájmu nebytových prostor a pozemků, outsourcingu dodávek pohonných hmot či obchodní strategie pro nové stanice při prodloužení trasy metra A a D.

Jeden stíhaný zemřel

V současnosti je v kauze obviněno jedenáct lidí, všichni jsou stíháni na svobodě, řekl státní zástupce Adam Borgula s tím, že nového obviněného tento počet nezahrnuje. Původně bylo obviněno dvanáct lidí, jeden z nich ale zemřel. Podle severu Lidovky.cz jde o Antonína Vilímce, bývalého předsedu představenstva společnosti Crowsnest, která vyhrála v roce 2007 bez soutěže tendr na provozování SMS jízdenek.

Kontrakt dopravního podniku na výrobu jízdenek s firmou Neograph zkoumá justice už dlouho. Zprostředkovala jej společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů, kterou zastupoval obchodní partner podnikatele Ivo Rittiga Peter Kmeť.

Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím někdejšího jednatele Neographu Jana Janků fakticky řídili Rittig, jeho právník David Michal a advokát Marek Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky.

Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy