Nové obvinění v kauze DPP: Policie stíhá Rittigovu spojku

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
Aktualizováno 10. 11. 2014 12:28
Obviněný Jan Valtr měl podle policie kontrolovat vyvádění peněz z dopravního podniku. Stíhání souvisí s dodávkou papírových jízdenek od tiskárny Neograph.
Podnikatel Ivo Rittig
Podnikatel Ivo Rittig | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V kauze jízdenek pro dopravní podnik policie od konce října stíhá už třináctého člověka.

Jde o Jana Valtra - bývalého poradce dopravního podniku, který byl podle detektivů klíčovou spojkou mezi bývalým ředitelem městské firmy Martinem Dvořákem a podnikatelem Ivo Rittigem. Oba jsou v případu rovněž obvinění.

Valtr své stíhání pro Aktuálně.cz potvrdil. Odmítá však, že by byl Rittigovým informátorem, jak dovozuje policie.

"To, co je napsáno v obvinění, jsou to polopravdy a lži," řekl Valtr.

Policisté ho viní z toho, že měl Rittigovi nosit důležité informace a kontrolovat vyvádění peněz z dopravního podniku v souvislosti s plněními poskytovanými za služby od tiskárny Neograph. Ta v minulosti pro dopravní podnik jízdenky dodávala.

"Popírám jakoukoliv roli, která je mi přisuzována, že jsem měl údajně kontrolovat platby Neographu. Já jsem byl poradcem generálního ředitele dopravního podniku a žádnou jinou stranu jsem nezastupoval," řekl Valtr.

Dvořákův poradce

Přestože Valtra policie obvinila až nyní, o jeho důležité roli se v médiích spekulovalo už začátkem letošního roku.

Například v únoru informoval deník Aktuálně.cz o tom, že firma Gereo, v níž je Valtr podle obchodního rejstříku dodnes jediným jednatelem a společníkem, měla s dopravním podnikem uzavřenou tři a půl roku smlouvu na poskytování poradenských služeb.

Podle dokumentů, které Aktuálně.cz získalo, inkasovalo Gereo v prvním roce každý měsíc částku 65 tisíc korun (od 2010 byla částka snížena na 35 tisíc korun).

Tehdejšímu řediteli DPP Martinu Dvořákovi měla firma podle smlouvy radit například v oblasti pronájmu nebytových prostor a pozemků, outsourcingu dodávek pohonných hmot či obchodní strategie pro nové stanice při prodloužení trasy metra A a D.

Jeden stíhaný zemřel

V současnosti je v kauze obviněno jedenáct lidí, všichni jsou stíháni na svobodě, řekl státní zástupce Adam Borgula s tím, že nového obviněného tento počet nezahrnuje. Původně bylo obviněno dvanáct lidí, jeden z nich ale zemřel. Podle severu Lidovky.cz jde o Antonína Vilímce, bývalého předsedu představenstva společnosti Crowsnest, která vyhrála v roce 2007 bez soutěže tendr na provozování SMS jízdenek.

Kontrakt dopravního podniku na výrobu jízdenek s firmou Neograph zkoumá justice už dlouho. Zprostředkovala jej společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů, kterou zastupoval obchodní partner podnikatele Ivo Rittiga Peter Kmeť.

Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím někdejšího jednatele Neographu Jana Janků fakticky řídili Rittig, jeho právník David Michal a advokát Marek Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky.

Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 57 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy