Nové obvinění v kauze DPP: Policie stíhá Rittigovu spojku

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
Aktualizováno 10. 11. 2014 12:28
Obviněný Jan Valtr měl podle policie kontrolovat vyvádění peněz z dopravního podniku. Stíhání souvisí s dodávkou papírových jízdenek od tiskárny Neograph.
Podnikatel Ivo Rittig
Podnikatel Ivo Rittig | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V kauze jízdenek pro dopravní podnik policie od konce října stíhá už třináctého člověka.

Jde o Jana Valtra - bývalého poradce dopravního podniku, který byl podle detektivů klíčovou spojkou mezi bývalým ředitelem městské firmy Martinem Dvořákem a podnikatelem Ivo Rittigem. Oba jsou v případu rovněž obvinění.

Valtr své stíhání pro Aktuálně.cz potvrdil. Odmítá však, že by byl Rittigovým informátorem, jak dovozuje policie.

"To, co je napsáno v obvinění, jsou to polopravdy a lži," řekl Valtr.

Policisté ho viní z toho, že měl Rittigovi nosit důležité informace a kontrolovat vyvádění peněz z dopravního podniku v souvislosti s plněními poskytovanými za služby od tiskárny Neograph. Ta v minulosti pro dopravní podnik jízdenky dodávala.

"Popírám jakoukoliv roli, která je mi přisuzována, že jsem měl údajně kontrolovat platby Neographu. Já jsem byl poradcem generálního ředitele dopravního podniku a žádnou jinou stranu jsem nezastupoval," řekl Valtr.

Dvořákův poradce

Přestože Valtra policie obvinila až nyní, o jeho důležité roli se v médiích spekulovalo už začátkem letošního roku.

Například v únoru informoval deník Aktuálně.cz o tom, že firma Gereo, v níž je Valtr podle obchodního rejstříku dodnes jediným jednatelem a společníkem, měla s dopravním podnikem uzavřenou tři a půl roku smlouvu na poskytování poradenských služeb.

Podle dokumentů, které Aktuálně.cz získalo, inkasovalo Gereo v prvním roce každý měsíc částku 65 tisíc korun (od 2010 byla částka snížena na 35 tisíc korun).

Tehdejšímu řediteli DPP Martinu Dvořákovi měla firma podle smlouvy radit například v oblasti pronájmu nebytových prostor a pozemků, outsourcingu dodávek pohonných hmot či obchodní strategie pro nové stanice při prodloužení trasy metra A a D.

Jeden stíhaný zemřel

V současnosti je v kauze obviněno jedenáct lidí, všichni jsou stíháni na svobodě, řekl státní zástupce Adam Borgula s tím, že nového obviněného tento počet nezahrnuje. Původně bylo obviněno dvanáct lidí, jeden z nich ale zemřel. Podle severu Lidovky.cz jde o Antonína Vilímce, bývalého předsedu představenstva společnosti Crowsnest, která vyhrála v roce 2007 bez soutěže tendr na provozování SMS jízdenek.

Kontrakt dopravního podniku na výrobu jízdenek s firmou Neograph zkoumá justice už dlouho. Zprostředkovala jej společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů, kterou zastupoval obchodní partner podnikatele Ivo Rittiga Peter Kmeť.

Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím někdejšího jednatele Neographu Jana Janků fakticky řídili Rittig, jeho právník David Michal a advokát Marek Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky.

Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy