Svědek v kauze CASA propuštěn. Zneužití bylo vymyšlené

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 7. 2012 18:40
Dívka, která Karla Daňhela obvinila z pohlavního zneužití, přiznala, že si vše vymyslela
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Policie vyvíjela údajně nátlak na dívku, která obvinila z pohlavního zneužívání svědka v  kauze CASA Karla Daňhela. Uvedla to ve středu jeho advokátka Lucie Hrdá. Dívka si podle ní vše vymyslela.

Daňhel už byl propuštěn z cely předběžného zadržení, trestní řízení ale stále pokračuje, uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan.

"Byl na ni (svědkyni) činěn nátlak ze strany policie. Podám podnět k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů," sdělila advokátka. Dívce podle Hrdé nehrozí za lhaní trest, protože jí při výslechu ještě nebylo patnáct let. Do narozenin prý chybělo několik dní.

Hrdá ve středu také uvedla, že Daňhela kriminalisté nevyšetřovali v podobném případu poprvé. Policie ho údajně už dříve prověřovala na podnět jeho manželky a případ může podle Daňhela souviset s jeho rozvodovým řízením. Policie i předchozí podezření podle advokátky odložila jako smyšlené.

Podle mluvčího policie Daňhel opustil celu předběžného zadržení ve středu vpodvečer. "Důvody zadržení pominuly, nicméně vyšetřování nadále pokračuje," sdělil Hulan.

Pražská policie Daňhela zadržela a krátce poté obvinila v úterý z trestného činu pohlavního zneužívání. Podle Hrubé dává případ do souvislosti kromě rozvodu také s kauzou letounů CASA, jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k jejich nákupu.

Daňhel: Promluvil jsem o kauze CASA, něco na mě ušijou

V deníku Mladá fronta Dnes nedávno uvedl, jak na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Údajně brzy poté, co o tom začal vypovídat na policii, přišel o bezpečnostní prověrku. Proti rozhodnutí se podle informací ČTK odvolal.

Obavy ze snížení důvěryhodnosti měl Daňhel údajně už dříve, řekl ve středu Radiožurnálu předseda Věcí veřejných Radek John. Daňhel se prý Johnovi ozval před svým zadržením a svěřil se, že se cítí ohrožený právě poté, co vypovídal v kauze CASA a že "na něj rozhodně něco ušijou".

Podle Daňhela projekt nákupu letadel pro armádu od začátku provázela nestandardní rozhodnutí. Hlavní tlak podle něj ale nastal až v roce 2007 po nástupu generála Vlastimila Picka, který byl "opakovaně atakován prvním náměstkem z obrany Martinem Bartákem". Barták se proti těmto tvrzením ohradil s tím, že žádný tlak směřující k pořízení letounů CASA nevyvíjel a Daňhel není věrohodným svědkem.

Daňhel opakovaně zpochybňován

Daňhela zpochybnil také šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník, když členům poslanecké komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství minulý týden údajně pustil nahrávky dokládající, že Daňhela pravidelně měsíčně vyplácela zbrojařská firma Omnipol, která kontroverzní nákup strojů CASA zprostředkovala.

Generální ředitel firmy Michal Hon označil tyto informace za nesmysl a podle něj Omnipol nevyplatil Daňhelovi "nikdy ani korunu". Podle poslanců z kontrolní komise bylo odebrání prověrky Daňhelovi v pořádku a peníze od Omnipolu prý nebyly podle vojenské tajné služby jedinými úplatky, které vzal.

Policie se zabývá případem armádních letounů CASA kvůli jejich údajnému předražení. O tom, že armáda letadla nechtěla a nepotřebovala a generálové na jejich nákup kývli až po nátlaku od ministerských náměstků, se spekuluje už roky. Poslanci kvůli vyšetřování vydali minulý týden k trestnímu stíhání bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou.

Protikorupční policie obvinila Parkanovou z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle posudku, který pro policii zpracovala firma American Appraisal, při nákupu letadel vznikla škoda až 658 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy