Svědčil proti Rittigovi, přišel o firmu. Soud ho teď znovu jmenoval ředitelem

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 4. 2017 14:43
Soud nečekaně zasáhl do sporu o bývalé papírny Neograph, o které bojují jejich původní vlastníci se skupinou kolem lobbisty Ivo Rittiga. Vyhozeného spolumajitele Vladimíra Sittu vrátil předběžným opatřením do funkce ředitele.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Městský soud v Praze tento týden značně zamotal situaci kolem papíren Security Paper Mill, dříve známých pod názvem Neograph. Předběžným opatřením totiž vrátil do funkce statutárního ředitele Vladimíra Sittu, který papírny zakládal a po mocenském boji je musel v roce 2012 opustit. A to poté, co se svým stejnojmenným synem upozornil na to, že jejich obchodní partner Jan Janků spolu s lobbistou Ivo Rittigem tunelují pražský dopravní podnik tiskem předražených jízdenek.

Skupina kolem Rittiga totiž na jejich upozornění kontrovala trestním oznámením, po němž státní zástupkyně Dagmar Máchová Sittovým zablokovala hlasovací práva. A jejich partner Janků vzápětí svolal mimořádnou valnou hromadu, která navýšila základní jmění a Sittovy z papíren vyšachovala.

Majoritním vlastníkem se v roce 2013 stal Michael Broda, blízký partner lobbisty Ivo Rittiga. A také majitel skupiny Delta, pro níž pracuje expremiér Petr Nečas.

Vyjasněte si vztahy

Spory o vlastnictví papíren i vyhazov Sittových tak od té doby řeší soudy. Ty zatím pravomocně nerozhodly.

Sittovo opětovné jmenování ředitelem vyšlo najevo tuto středu u Městského soudu v Praze, který měl projednávat jeho žalobu na nezákonné propuštění z firmy. Sitta totiž protestoval proti právníkovi, který proti němu zastupoval papírny, a předložil uvedené předběžné rozhodnutí soudu.

A předseda senátu tak zasedání podle ČTK odročil na na neurčito, dokud se ve firmě nevyjasní vztahy.

"Vyzvu pana Brodu, aby mi do sedmi dnů připravil agendu k předání," řekl Sitta s tím, že je připraven aktivně převzít vedení společnosti. Zda již má připraveny kroky, které podnikne, nechtěl říct. "Musím se seznámit s tím, co mi pan Broda předá. Nebudu šetřit trestními oznámeními," dodal nicméně.

Může to zničit firmu!

Broda se k situaci nechce vyjadřovat. "Komunikujte s ředitelem firmy," uvedl pouze. Byť je na webu firmy jako statutární ředitel uveden on sám, tuto funkci podle něj nyní vykonává Radim Pařík.

Pařík označuje rozhodnutí za nezákonné. "Jsme jím velice překvapeni, už jsme podali návrh na jeho zrušení," uvedl. Podle něj je jmenování Sitty staršího nezákonné zejména kvůli tomu, že je se Security Paper Mill v konkurenčním vztahu.

"Je jednatelem Sitta Factory, která se zabývá stejným předmětem činnosti. Zákon neumožňuje jmenovat do vedení firmy osobu, která je s ní v konkurenčním vztahu," uvedl Pařík, podle něhož nehraje roli to, že Sitta je stále sedmiprocentním akcionářem firmy.

Pařík zároveň připustil, že jmenování Sitty staršího ředitelem je vykonatelné, a ten by se tak mohl výkonu funkce okamžitě ujmout. "Nemůžeme mu v tom bránit," připustil. Sitta by tedy jménem firmy mohl rušit či uzavírat smlouvy. Zatím se ale do papíren nedostavil. "Netušíme, co se může dít. Obáváme se, že vznikne velká škoda," uvedl Pařík.

Státní zastupitelství selhalo

Kvůli sporu o papírny skončili Sittovi i před trestním soudem. Jejich partner Janků je obvinil, že firmu tunelovali, a zpočátku mu dal zapravdu i Městský soud v Praze.

Byť prvoinstanční soudce Alexander Sotolář při odůvodnění rozsudku v září 2015 připustil, že jejich verze o odplatě ze strany Rittiga a spol. může být pravdivá. "Nepochybným faktem je, že stíhání bylo iniciováno právníky z okolí Jana Janků a Ivo Rittiga, a je zřejmé, že se tak stalo v souvislosti s jízdenkami pro dopravní podnik," řekl Sotolář. "Je možné, že šlo o formu odplaty za zveřejnění vyvádění peněz z dopravního podniku," dodal.

Vrchní soud je ale osvobodil s tím, že ve většině případů nemohlo jít o trestný čin. Soudkyně Kateřina Jonáková v rozsudku ostře zkritizovala státní zastupitelství, které prý selektivně vybíralo důkazy. "Mělo povinnost prověřit všechny případné trestné činy. Již samotná absence stíhání Jana Janků vzbuzuje otázku, jak korektně bylo trestní řízení vedeno," uvedla soudkyně, která jen jednu menší část z obvinění Sitty mladšího nechala znovu projednat u prvoinstančního soudu.

Slíbil zakázky, přinesl jen jedinou

Papírny Neograph původně vlastnili Sittovi sami. Janu Janků přenechali před několika roky poloviční ve firmě poté, co jim po povodních v roce 2002 půjčil milion korun na odstranění jejich následků.

Sittovi si od Janků slibovali také to, že přinese firmě zakázky. Podle Sitty mladšího ale přinesl jedinou - již zmíněný kontrakt na výrobu jízdenek pro dopravní podnik, kdy šla provize 17 haléřů z každé jízdenky firmě Cokeville Asset, spojené s Rittigem.

Koncem roku 2013 Janků a jeho lidé papírnu ovládli zcela. A nepřímo jim k tomu pomohla státní zástupkyně Dagmar Máchová. Využili totiž toho, že Máchová po obvinění Sittových obstavila jejich poloviční podíl ve firmě. Janků a jeho lidé rychle navýšili základní jmění a otce a syna Sittovy tak vyšachovali. Spor o platnost valných hromad nyní řeší soudy. Sitta starší kvůli tomu navíc po státu požaduje odškodné 200 milionů korun. Sama žalobkyně Máchová je nyní postavena mimo službu a čelí obvinění za vynášení informací ze spisů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy