Odposlechy nahrály, jak chtěli zničit svědky proti Rittigovi

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 8. 2015 20:15
Rittigův advokát David Michal napadl použití odposlechů u Ústavního soudu, ale neuspěl.
Ivo Rittig
Ivo Rittig | Foto: ČTK

Praha – Po třech letech pronikly na veřejnost odposlechy z hotelu Ventana, kde Ivo Rittig, který je stíhán mimo jiné za tunelování pražského dopravního podniku, mluví o svých obchodech. 

Překvapivý důkaz zazněl v pátek před Městským soudem v Praze, který řeší případ spolumajitele papírny Neograph Vladimíra Sitty a jeho stejnojmenného syna, kteří čelí obžalobě z toho, že vlastní firmu (nyní přejmenovanou na SPM - Security Paper Mill) tunelovali.

Oba to přitom odmítají a tvrdí, že jde o mstu za to, že v lednu 2010 upozornili policii na nevýhodné smlouvy, kterými šla provize 17 haléřů z každé jízdenky pražského dopravního podniku firmě Cokeville Assets. Za tou má stát právě Rittig a policie jej následně i v případu obvinila.

A Sittovi o papírnu nepřátelským převzetím přišli. "Tyto odposlechy potvrzují to, co jsme tvrdili od prvního dne. Že toto představení o převzetí mé společnosti bylo dobře zrežírováno panem Rittigem a že to byla msta za to, že jsme upozornili na nevýhodné obchody dopravního podniku," uvedl Sitta starší krátce předtím, než odposlechy zazněly. O jejich přehrání požádal spolu se svým synem.

Státní zástupce František Partík proti přehrání odposlechů, které byly pořízeny v kauze Nagygate, protestoval. Podle něj nemají s případem otce a syna Sittových nic společného. "Žádné informace z nich se k žalovaným skutkům nevztahují. Ukazují vztahy osob kolem Sitty a spol. po spáchání skutků, vyjmenovaných v obžalobě," uvedl Partík, který k soudu chodí místo žalobkyně Dagmar Máchové, jež podala obžalobu. Se svou námitkou ale neuspěl.

Uděláme ztrátu

V soudní síni poté zaznělo zhruba 40 minut z několika hodin nahrávek, které policisté pořídili v březnu 2012 v hotelu Ventana v těsném sousedství Staroměstského náměstí v Praze. Ten byl po jistou dobu Rittigovým domovským přístavem v Praze – v apartmánech 26 a 36 si tam sjednával schůzky.

O nasazených odposleších se zřejmě Rittig rychle dozvěděl, protože po dvou dnech zmlkly. Přesto ale policisté získali několik hodin záznamů.

Na jednom z nich Rittig s právníky své dvorní advokátní kanceláře společnosti MSB Legal Davidem Michalem, Markem Stubleym a Katarinou Kožiakovou probírali dění v papírnách Neograph. Řešili také to, jak ze společnosti vyšachovat otce a syna Sittovy, kteří byli stále polovičními majiteli. Například tím, že Sittu mladšího obviní z toho, že způsobil firmě ztrátu a pak budou škodu vymáhat.

"Plánujeme, že by byla velká ztráta," říkal podle odposlechů Janků. "Ve finále bysme se přes nákup té pohledávky mohli dostat k majetku jakoby Neographu," doplnil Michal. A z kontextu hovoru vyplývá, že slova jsou určena právě Rittigovi.

To psal nějakej idiot

Pak ale paradoxně zjistili, že naopak způsobili ztrátu sami. A to tak, že zboží (pravděpodobně jízdenky), které odkoupili od Státní tiskárny cenin po 2,16 korunách, prodali dopravnímu podniku osmkrát laciněji – po 30 halířích za kus. Ten kdo připravoval smlouvu, zřejmě zapomněl dvojku před desetinnou čárkou. "To napsal u vás nějakej idiot, jo?" obrátil se Rittig ostře na Janků. "Ne, to jsme psali u nás, když to tam dělal Honza," přiznal Stubley.

Kožiaková, která jako zmocněnec u soudu se Sittovými zastupuje Neograph, označuje tvrzení, že by Rittig byl skrytým majitelem papíren, za nesmysl. "Rozhodně to mohu vyloučit," uvedla.

Pokud prý jako advokáti podávali report, jak postupovat v některých kauzách Neographu či radili jak vyšachovat Sittovy a jejich zbylý podíl převzít, nebyl určen Rittigovi, ale spolumajiteli papírny Janků, který byl také přítomen.

"Pan Rittig byl dlouholetým obchodním partnerem ing. Janků a v určitých situacích se účastnil obchodních jednání na žádost pana Janků," vysvětluje Kožiaková. Mimochodem: Na jednání byl také přítomen i Michael Broda, který o necelé dva roky později Neograph převzal navýšením základního jmění a poté odkoupil i podíl od Janků.

Uvedenému převzetí nepřímo napomohla státní zástupkyně Dagmar Máchová. Když otce a syna Sittovy obvinila z tunelování papíren, obstavila jim současně poloviční podíl ve firmě. Toho využili lidé kolem Rittiga, rychle navýšili základní jmění a otce a syna Sittovy tak vyšachovali. 

Paradoxní přitom je, že původně vlastnili Sittovi papírnu Neograph sami. A Janu Janků přenechali před několika roky poloviční podíl poté, co jim po povodních v roce 2002 půjčil milion korun na odstranění jejich následků. Uvedeným milionem korun pak Janků navýšil základní jmění papírny a získal tak poloviční podíl ve firmě, která má hodnotu stovek milionů korun. Sittovi si od Janků slibovali také to, že bude získávat firmě zakázky. Podle Sitty mladšího ale přinesl jedinou – již zmíněný kontrakt na výrobu jízdenek pro dopravní podnik, kdy šla provize 17 haléřů z každé jízdenky firmě Cokeville Assets.

Bylo to advokátní tajemství

Je to poprvé, co uvedené odposlechy veřejně zazněly. A pro jejich účastníky byly tak třaskavé, že jeden z jejich aktérů – advokát David Michal – se loni dokonce obrátil na Ústavní soud, aby je přikázal nepoužívat a zničit. Uvedené odposlechy totiž byly jedním z důkazů, na jejichž základě policisté Rittiga a jeho advokáty obvinili v tzv. jízdenkové kauze.

Podle Michala ale šlo o důvěrnou rozmluvu advokáta s klientem – a na tu se prý vztahuje advokátní tajemství. Odposlechy tak byly prý použity nezákonně. Ústavní soud mu ale nevyhověl.

Podle soudkyně Kateřiny Šimáčkové není ochrana kontaktů mezi advokátem a klientem absolutní a nedotknutelná a za určitých okolností může být omezena. "Eventuální páchání trestné činnosti advokátem, a to jak ke škodě klienta nebo ke škodě jiných osob ve spolupachatelství s klientem, totiž není možné považovat za poskytování právních služeb a v takovém případě není ani možné poskytovat této činnosti jakoukoli ochranu," uvedla Šimáčková.

Poškodil? Ne, naopak prospěl

Zvrat nabralo jednání se Sittovými už ve čtvrtek, kdy svědčila soudní znalkyně Pavla Císařová. Ta měla být jedním z hlavních trumfů obžaloby. Její znalecký posudek totiž vyčísloval škodu, jakou měli oba Sittové způsobit.

Jenže ze čtvrteční výpovědi znalkyně, která měla svůj posudek soudu vysvětlit, se stala fraška. U hlavního bodu obžaloby zcela otočila a řekla, že Sitta mladší žalovanými transakcemi Neographu vydělal a v dalším bodě své výpovědi se tak zamotala, až na kladené otázky odpovídala jen to, že dané problematice vůbec nerozumí.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy