Praha - Ministryně školství Kateřina Valachová odmítá argumenty prezidenta Miloše Zemana pro vetování novely školského zákona. Zeman vycházel z nesouhlasu Svazu měst a obcí se zavedením nároku na místo ve školce pro dvouleté děti a se zavedením spádových oblastí pro mateřské školy podle místa bydliště.
"Stanovisko Svazu měst a obcí považuji ze dvou třetin za zcela lživé, zbytek je nepravda. Určitě o tom s předsedou svazu budu jednat a budu chtít znát jejich argumenty," uvedla ministryně Kateřina Valachová na tiskovém brífinku ve středu večer.
Ministryni překvapilo, že prezident nepodpořil zavedení povinné maturity z matematiky a povinných přijímacích zkoušek na střední školy. "Měla jsem dojem, že s tímto souzní," uvedla ministryně.
Nyní se soustředí na to, aby získala 101 poslance, kteří mohou prezidentské veto přehlasovat. Do Sněmovny se vydala hned po skončení tiskového brífinku. Pokud se jí to nepodaří, zákon spadne pod stůl a projednávat se bude zase od začátku. Sněmovna by o tomto zákonu měla jednat na konci května. V březnu pro novelu hlasovalo 96 poslanců.
Dětí bude méně
Podle Zemana obce nejsou na zajištění míst pro dvouleté děti připravené. Počet dětí, které nastoupí, se mateřské školy dozví teprve v květnu na zápisech, a nebudou tak mít dost času se na příchod dalších dětí připravit. „Pokud nelze dopředu odhadnout, o jak velký počet dětí v této věkové skupině se bude skutečně jednat, protože se ani ještě nenarodily, je téměř nemožné skutečné kapacity přizpůsobit,“ uvedl Zeman.
Ministryně uznala, že garance míst pro dvouleté děti byla k zákona přidána pozměňovacím návrhem na poslední chvíli a neprobíhala o něm široká diskuze. "Ale není pravda, že by obce neměly kapacity. Do roku 2020 se vlivem demografického poklesu sníží počet pětiletých, čtyřletých i tříletých. Navíc vláda má připraveno deset miliard korun na rozšíření kapacit školek z národních a evropských peněz. Nemám obavy, že by nebylo možné kapacity za čtyři roky zajistit," míní Valachová.
Výkonný ředitel Svazu měst a obcí Dan Jiránek ale upozorňuje, že čerpat připravené prostředky bude obtížné. "Jsou omezeny na zvyšování již stávajících kapacit, nikoli na zajištění nových," uvádí v dopise prezidentovi, který má Aktuálně.cz k dispozici. Peníze z evropských fondů jsou zase vázány na akční plány, které s dvouletými dětmi nepočítaly.
Jako další argument pro vetování zákona prezident uvedl problém s určením spádových oblastí podle místa bydliště pro mateřské školy. „Města a obce budovaly kapacitu mateřských škol k zajištění potřeb svých občanů a budou muset tyto kapacity rozšiřovat ve prospěch okolních obcí, které budou do jejich školského spádového obvodu uměle přičleněny,“ napsal Zeman. Zkritizoval, že zákon okolním obcím neukládá, aby se na rozšiřování kapacit v sousedních obcích samy podílely.
Ministryně připomněla, že se jí podařilo pro obce v prstenci kolem Prahy, které Jiránek v dopise zmiňuje jako nejproblematičtější, od ministra financí Andreje Babiše (ANO) pro následující tři roky zajistit 1,2 miliard korun. "Takže jestli je toto poděkování, tak pěkně děkuji," řekla Valachová.
"Pokud chceme garanci míst ve školkách, kterou si rodiče podle mého zaslouží, potřebujeme spádové obvody. Bez nich to nejde," trvá na spádových obvodech Valachová. Není podle ní pravda, že kvůli tomu budou muset dávat rodiče děti jen do školky nejblíže svému bydlišti. "Ale pokud bude nouze největší, místo tam pro ně bude," tvrdí Valachová.
Znovu inkluze
Zeman o vetu informoval předsedu Sněmovny Jana Hamáčka dopisem, který zveřejnil také na stránkách Hradu. V jeho závěru se znovu dotkl inkluze, kterou už dříve důrazně kritizoval. Jedním z důvodů pro vetování aktuální novely může být právě to, aby se znovu otevřela diskuse o podmínkách inkluzivního vzdělávání.
„Zákon představuje v krátké době další novelu školského zákona, když předchozí novelou byl do školského zákona zapracován princip tzv. inkluze. Sděluji, že s tzv. inkluzí vyjádřily negativní stanovisko rady všech krajů, neboť její zavedení považují za předčasné, a to je další důvod, pro který zákon Poslanecké sněmovně vracím,“ uzavřel Zeman.
Upravovat zákon už ale není možné. Poslanci Zemanovo veto buď přehlasují, nebo se bude zákon projednávat od začátku. Naději může mít Zeman v tom, že při březnovém hlasování ve Sněmovně poslanci nebyli jednotní. K přijetí návrhu Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL), aby se podpora vzdělávání žáků s mentálním postižením na běžných základních školách zaváděla od letošního září "přiměřeně k možnostem školy", chyběl jediný hlas.
Ministryně Valachová opakovaně upozorňuje na to, že inkluzivní novela neruší praktické školy, ani nenařizuje rodičům poslat všechny děti s postižením do běžných základních škol. Novela podle ministryně primárně zajišťuje nárok na finanční a metodickou podporu pro všechny děti s handicapem na jakékoli škole, a o tu by odkladem novely děti mohly přijít.