Praha - Nejkratší oficiální cesta z Šumavy do sousedního Bavorského lesa povede i nadále oklikou přes okrajové turistické hraniční přechody.
Bez konkrétních výsledků totiž skončilo čtyřstranné jednání Národního parku Šumava a Národního parku Bavorský les s regiony obou parků. Strany se totiž nedokázaly dohodnout na tom, kolik a jaké hraniční přechody zpřístupní.
Předseda Svazu obcí Národního parku Bavorský les Heinz Wolf trval na pěti přechodech včetně cesty na Modrý sloup, o jejímž zpřístupnění se již dlouho hovoří. Ředitelé obou správ národních parků trvali pouze na třech přechodech. Více jich je podle nich z hlediska ochrany přírody nepřípustných. Radní Plzeňského kraje Jiří Kalista navrhoval kompromisně čtyři přechody.
Jednání tak skončilo usnesením, že se v něm bude pokračovat. „Nebudou zatím zpřístupněny ani ty přechody, které navrhly správy obou parků, ani přechody navržené obcemi na obou stranách státní hranice," řekl Radovan Holub ze Správy Národního parku Šumava.
Pro turisty to v praxi znamená, že budou muset i nadále využívat některý z okrajových přechodů.
Zatímco však německý turista se může v Národním parku Bavorský les pohybovat až ke státní hranici, jeho český kolega kvůli ochraně přírody zatím nikoliv. K návštěvě sousedního parku musí využít buď přechod Železná Ruda, Gsenget u Prášil nebo Bučina.
Čtěte také: Kauza kůrovec:
Na Šumavě se smrky kácet nebudou
Miliardový projekt na Lipně brzdí tetřívek a chřástal
Šumavský národní park zavřel vodákům horní Vltavu