Miliardový projekt na Lipně brzdí tetřívek a chřástal

Tomáš Fránek
24. 7. 2008 12:40
Investoři chtějí změnit Lipno, projektů rychle přibývá
Lipnu všichni na Šumavě závidí, dá se tu plachtit i lyžovat
Lipnu všichni na Šumavě závidí, dá se tu plachtit i lyžovat | Foto: Ludvík Hradilek

České Budějovice/Lipno - Jeden z největších projektů v tuzemském cestovním ruchu, miliardová investice rakouské společnosti do výstavby rozsáhlého rekreačního parku a nového přístavu na Lipně, nabírá citelné zpoždění.

Důvody jsou dva - protesty občanských sdružení a ekologických organizací a také tetřívek a chřástal polní.

Tyto dva silně ohrožené druhy ptáků (a jejich výskyt v lokalitě) totiž vedly ministerstvo životního prostředí k tomu, aby nařídilo investorovi, rakouské developerské společnost UBM, přepracovat dokumentaci obou projektů.

Sníží se nezaměstnanost?

Rekreační areál Lipno u Frymburka má vyrůst na téměř sedmnácti hektarech a počítá s více než sto domy a apartmány, restauracemi, sportovišti a minimarketem pro asi dva tisíce návštěvníků. V areálu má být celkem 435 lůžek.

V novém přístavu má mít možnost kotvit až 140 lodí, molo má být dlouhé 148 metrů.

Firma původně představila a nechala posuzovat oba záměry samostatně. To však vyvolalo vlnu nevole, podle ekologů i občanských sdružení se musí záměry posoudit dohromady - tedy jaký budou mít společně vliv na dopravu, životní prostředí i kvalitu života v lokalitě.

Ministerstvo námitkám vyhovělo a nařídilo posoudit oba záměry v jednom řízení. To ale znamená další odklad konečného verdiktu pro celý projekt.

Investor, který předpokládal, že začne stavět již letos, už sice předložil novou dokumentaci, ta se ale bude znovu posuzovat.

Podle zástupců ekologických hnutí tak nebude mít celý projekt slibovaný vliv na snížení nezaměstnanosti.

"Realizace poškodí provozovatele malých hotelů a penzionů v okolí. V konečném důsledku bude mít výstavba parku spíše negativní dopad na zaměstnanost místních lidí," uvedlo například ve svém stanovisku sdružení Jihočeské matky.

Firma se brání tím, že například v sousední obci podobné investice, jaké plánuje, vytvořily až pět set nových pracovních míst.

Tetřívkovi ustoupíme

Firma přitom v nové dokumentaci vyšla vstříc požadavkům ministerstva. Kvůli ochraně tetřívka a chřástala omezí výstavbu v severní části parku, zachová louky a chce spolupracovat s vedením správy šumavského národního parku.

Podle dokumentace, kterou zpracovala odborná firma z Českých Budějovic, celý projekt nijak významně nezmění krajinu na břehu jezera, která je ve třetí zóně ochrany šumavského parku.

"Celkově je možné konstatovat, že výstavba a provoz parku i přístavu je z hlediska životního prostředí a zdraví akceptovatelná," uvedla firma v dokumentaci.

Zatímco o miliardovou investici a její podobu se teprve bojuje, investoři připravují další záměry. Českobudějovická firma Edikt tak chce postavit v Dolní Vltavici na břehu Lipna na dvou hektarech nový areál s apartmány, bazénem a lanovým centrem. Stavět chce začít už letos.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
Další zprávy