Suchdol vítězí nad Prahou. Soud "zrušil" část okruhu

Pavel Baroch
20. 5. 2010 10:45
Nejvyšší správní soud vymazal část Zásad územního rozvoje hlavního města
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pražská čtvrť Suchdol pokračuje ve vítězném tažení proti "velké" Praze ve sporu o vedení severozápadní části silničního okruhu okolo hlavního města.

Nejvyšší správní soud dnes vyhověl suchdolské žalobě a zrušil tu část Zásad územního rozvoje, která se týkala této stavby přes Suchdol.

Redakci Aktuálně.cz to sdělil starosta Suchdola Petr Hejl a následně potvrdil mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert.

Podle starosty Hejla to teď znamená, že k části silničního okruhu, která by enormě zatížila suchdolské obyvatele, se například nemůže vydat územní ani stavební povolení.

"Když to trochu přeženu, tak severozápadní část silničního okruhu není v platném územním plánu, protože Zásady územního rozvoje jsou nadřazeným dokumentem," řekl Aktuálně.cz Hejl. Znamená to, že se dokončení Pražského okruhu znovu odkládá, možná až o roky.

Zrušené územní rozhodnutí

Je to už několikáté dílční vítězství Suchdola u soudu i státních úřadů nad pražským magistrátem. Suchdol prosazuje, aby okruh vedl dál na sever a této městské části se vyhnul.

Naposledy suchdolská radnice uspělo se svou stížností letos v březnu, kdy ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo územní povolení pro úsek mezi Suchdolem a Březiněvsí.

Foto: Ondřej Besperát

Úřady zapomněly na Ruzyni

Nejvyšší správní soud zdůvodnil své rozhodnutí ohledně úseku mezi Ruzyní a Březiněvší také tím, úřady při posuzování vlivů stavby na životní prostředí "zapomněly" na související vliv nové vzletové dráhy v Ruzyni, která se Suchdolu také negativně dotkne.

"Soud shledal pochybení i v chybějícím posouzení vlivu Zásad územního rozvoje na evropsky významnou lokalitu Kaňon Vltavy u Sedlce," konstatoval mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert.

Soud vyčetl pražskému magistrátu i to, že nerespektoval, respektive se nevypořádal s požadavky ministerstva životního prostředí.

"Chybou bylo i to, že se provedené vyhodnocení vlivů na životní prostředí nezabývalo vlivem jednotlivých částí stavby SOKP na konkrétní dotčená území," dodal mluvčí soudu František Emmert.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy