Úřad ignoroval hluk. Pražský okruh se zpozdí až o roky

Pavel Baroch
8. 2. 2010 12:10
Ministerstvo zrušilo územní rozhodnutí na dálnici přes Běchovice

Praha - Dokončení dálničního okruhu okolo Prahy může nabrat až několikaleté zpoždění.

Ministerstvo pro místní rozvoj totiž zrušilo územní rozhodnutí na část stavby přes Běchovice na východním okraji hlavního města a vrátilo celé řízení zpět na pražský magistrát.

Důvodem je to, že obyvatelé 120 domů v Běchovicích měli být kvůli nové autostrádě vystaveni nadměrnému a zdraví škodlivému hluku z desítek tisíc automobilů. Před decibely přitom tamní občany podle hlukové studie dostatečně neochrání ani desetimetrový val, s nímž se v projektu počítá.

Pražská hygienická stanice sice v Běchovicích vyhlásila takzvané ochranné hlukové pásmo, v němž se zákonné limity nemusí dodržovat, ministerstvo zdravotnictví ovšem tuto "zónu hluku" zrušilo, protože odporuje právním předpisům.

"Ze strany Hygienické stanice hlavního města Prahy, respektive orgánů ochrany zdraví nelze místo protihlukových opatření požadovat ochranné hlukové pásmo," uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Z tohoto důvodu pak ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo celé územní rozhodnutí.

"Ministerstvo nemělo jinou možnost než také na tuto skutečnost reagovat zrušením předmětného územního rozhodnutí magistrátu ze dne 8. 12. 2008 a vrácením věci magistrátu k novému projednání," stojí v rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj z minulého týdne, které má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Zpoždění? Měsíce, ale možná i roky

"Pro tuto část stavby to není dobrá zpráva," reagovala na zrušení územního rozhodnutí Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem Pražského okruhu.

Běchovice z ptačí perspektivy. Hlukem z aut by byli zasaženi lidé v domech vlevo
Běchovice z ptačí perspektivy. Hlukem z aut by byli zasaženi lidé v domech vlevo | Foto: praha-bechovice.cz

Dodala, že dokončení dálničního okruhu kolem Prahy se zpozdí minimálně o měsíce, v horším případě - pokud by se musela trasa přeprojektovat - až o roky.

"Bez územního rozhodnutí není možné zahájit výkup pozemků, který v ideálním případě trvá rok," řekla Aktuálně.cz Vápeníková.

Na tahu je nyní pražský magistrát, který musí rozhodnout, jak na zrušené územní rozhodnutí bude reagovat, zda například jen vymyslí lepší protihluková opatření.

Magistrát zatím ovšem svůj další postup nesdělil. Radní Martin Langmajer, který má tuto agendu na starosti, od rána nezvedá svůj mobilní telefon.

Cílem je dálnice mimo Prahu, říkají Běchovičtí

Běchovické sdružení Zdravé životní prostředí, které celou kauzu rozpoutalo, je s rozhodnutím ministerstva pro místní rozvoj spokojené.

Alternativní trasa Pražského okruhu
Alternativní trasa Pražského okruhu | Foto: osbechovice.cz

"Jsme samozřejmě rádi. Doufali jsme, že to tak nakonec dopadne," řekla Aktuálně.cz Petra Šubrtová z běchovické organizace. Dodala, že zrušení územního rozhodnutí bere pouze jako první krok.

Členové sdružení se netají tím, že by chtěli trasu dálnice posunout dále na východ, aby nevedla přes okrajové části hlavního města. "Měl by to být skutečný okruh okolo Prahy," poznamenala Šubrtová.

Sdružení dokonce sbírá podpisy pod petici, s jejíž pomocí chce přesvědčit kompetentní úřady, aby autostráda vedla mimo město.

 

Právě se děje

Další zprávy