Ostrava - Předběžné údaje Českého hydrometeorologického ústavu říkají, že v loňském roce se nejvíce zhoršil vzduch na Ostravsku. Zpráva, která bude v kompletním znění teprve zveřejněna a jejíž první údaje Aktuálně.cz už zná, každoročně popisuje kvalitu ovzduší.
Statisíce Ostravanů běžně dýchají vzduch, ve kterém koncentrace nebezpečného prachu a karcinogenních látek překračují stanovené normy.
Částečný podíl na černém prvenství má sousední Polsko. Kdyby mohli Ostravané při zhoršených rozptylových podmínkách neprodyšně zamknout hranici se severním sousedem, dýchalo by se jim nejspíš o něco lépe.
Vzduch na Ostravsku ještě zhoustl
Ovzduší na Ostravsku, nejvíce zamořeném v republice, totiž znečišťují také exhalace z polských průmyslových podniků. A to v tu nejméně vhodnou dobu - když vítr takřka ustává a v ovzduší narůstají koncentrace škodlivin.
"Předpokládáme, že k vysokým koncentracím přispívají zdroje v regionu, ale také v Polsku," řekl Aktuálně.cz Libor Černikovský, vedoucí oddělení ochrany ovzduší ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
"Při zhoršených rozptylových podmínkách převažují větry ze severních a východních směrů, rychlost větrů bývá nízká, blíží se až bezvětří. Za těchto situací jsou na Ostravsku-Karvinsku měřeny nejvyšší koncentrace škodlivin v ovzduší," vysvětlil Černikovský.
"Situace je tu velmi špatná," řekl Jiří Bílek ze Státního zdravotního ústavu v Ostravě. "Lidé tam jsou trvale vystaveni zdravotnímu riziku, které je vyšší než je státem uznaný limit."
Podle Libora Černikovského z ostravského pracoviště hydrometeorologického ústavu ovšem není možné jasně stanovit, nakolik znečišťují ostravský vzduch zplodiny z Polska.
"Vyčíslení vlivu regionálních a zahraničních zdrojů nemáme," konstatoval Černikovský. "Připravujeme ale projekt, který by se měl v následujících letech pokusit vliv regionálních a zahraničních zdrojů na znečištěném ovzduší na Ostravsku-Karvinsku odhadnout."
Do Polska putují i české zplodiny
Černikovský poznamenal, že také české zplodiny putují k sousedům za hranice. Nejčastější proudění větru je totiž od jihozápadu na severozápad, tedy z Česka do Polska. Jenže tento přenos exhalací nemusí být tak škodlivý, jako když vane vítr z Polska.
"Větry jižních a západních směrů převažují při dobrých rozptylových podmínkách, tyto větry mívají také vyšší rychlost," řekl Aktuálně.cz Černikovský. To znamená, že by se české exahalce v ovzduší měly víc rozředit.
Co s tím? Rozhodnou experti obou zemí
O tom, jak ovzduší na obou stranách hranice aspoň částečně zbavit škodlivin, by měli rozhodnout odborníci z Česka i Polska.
Vláda totiž na základě směrnice Evropské unie o ovzduší souhlasila s návrhem ministerstva životního prostředí, aby vznikl do konce září "návrh společného česko-polského řešení problematiky vysokého znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji a příslušných vejvodství Polské republiky".
"Ta oblast je hodně zatížená, je potřeba to řešit," řekl Aktuálně.cz Jan Kužel, ředitel odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí.