"Emise rostou, blížíme se k oteplení jeden a půl stupně, což bude mít za následek věci jako nezvratné zhroucení ekosystému, dlouhodobá sucha, neúrody, umírající lesy a podobně," řekl mluvčí akce a student sociologie Kryštof Říha.
Hlavním cílem stávkujících je vyzvat vládu k omezení emisí. "Chceme, aby vláda dodržovala mezinárodní závazky a prosazovala sociálně spravedlivé změny a opatření směřující k uhlíkové neutralitě," uvedli na Facebooku organizátoři z hnutí Univerzity za klima.
"Přestože věda mluví o problému už desítky let naprosto jasně, naši političtí představitelé zatím odmítají převzít zodpovědnost a jejich reakce neodpovídají závažnosti situace," dodal Říha.
Akci studenti zahájili v úterý v deset hodin dopoledne na Palackého náměstí, poté se přesunuli do budovy Filozofické fakulty, kde uspořádali několik přednášek, diskusí a workshopů. Datum 12. listopadu vybrali jako odkaz ke stávkám z listopadu 1989. "Stejně jako studenti v listopadu 1989 i my odmítáme beznaděj," uvedli organizátoři ve svém prohlášení.
"Důležitost tématu životního prostředí a klimatické krize v současné době považujeme za stejně zásadní, jako bylo svržení komunistického režimu v roce 1989. Proto 12. listopadu a proto Filozofická fakulta, kde to tehdy také začalo," řekl účastník stávky Matouš Bičák, který studuje na FAMU.
Vedení fakulty s přespáním studentů původně nesouhlasilo
Organizátoři předem uvedli, že akce není mířená proti univerzitě a výuku narušovat nebudou. Zároveň ale vyzývají, aby vysoké školy šly příkladem a vyhlásily stav klimatické nouze. "Apelujeme na univerzity, aby převzaly vůdčí úlohu a říkaly společnosti vědecké poznatky, o kterých se stále spekuluje," uvedl Bičák.
"Základ domluvy o přespání je v tom, že sami studenti převezmou zodpovědnost za dění na fakultě, budou tu mít hlídky, které budou kontrolovat, co se tu děje. Byla to nabídka, se kterou přišli, a my ji rádi akceptovali," řekl večer ČTK proděkan fakulty Daniel Soukup.
Během dne přitom uvedl, že vedení fakulty respektuje protest studentů jako vyjádření jejich občanského postoje, trvá ale na tom, aby stávkující v budově zůstali dnes nejdéle do 22:00. Změnu postoje podle něj způsobilo to, že se studenty se podařilo domluvit na provozních záležitostech nočního dění.
Protest proti rektorovi
Hned ve středu chtějí studenti uspořádat demonstraci "Nechceme oteplování ani Zimu!" a následně pochod k rektorátu univerzity. Tam chtějí protestovat také proti současnému rektorovi univerzity Tomáši Zimovi - kritizují ho například za utajené uzavření smlouvy o partnerství mezi univerzitou a firmou Home Credit. Po nesouhlasu akademické obce pak obě strany z dohody vycouvaly.
Aktuálně.cz také před časem zjistilo, že čínská ambasáda skrytě financovala konference, které pořádala Univerzita Karlova a zaštiťoval je sám rektor Zima. Akce byly podle sinologů vychýlené ve prospěch čínské propagandy a spolupořádal je tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán, do jehož firmy čínské peníze tekly.
Později se navíc ukázalo, že si skupina akademiků založila firmu se shodným názvem, jako má univerzitní pracoviště. Někteří sponzoři pak posílali peníze firmě Středisko bezpečnostní politiky, s. r. o., namísto univerzitnímu Středisku bezpečnostní politiky. Balabán po zjištění Aktuálně.cz rezignoval, univerzita propustila i další akademiky-"podnikatele".
Rektor Tomáš Zima se od dění distancoval. Argumentuje, že škola má na 11 tisíc zaměstnanců a on nemůže vědět o jednání každého z nich. Navzdory tomu, že si Balabána osobně vybral jako šéfa Česko-čínského centra UK, které sám zřídil. A jednatel firmy Libor Stejskal Aktuálně.cz tvrdil, že peníze, které do společnosti natekly od čínské ambasády, šly na úhradu přímých nákladů konferencí centra zaštítěných Zimou.