Stropnický k extremismu v armádě: Za vojáky si stojím, průzkum ukázal i pozitivní věci

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2015 11:15
Ministr obrany Martin Stropnický prohlásil, že armáda má jeho důvěru i po zveřejnění průzkumu, který ukázal na její vztah k extremismu. Podle Stropnického totiž průzkum zadaný před dvěma lety ukázal i kladné věci, například to, jak se vojáci dívají na své velení. Další průzkum ministr zadávat neplánuje, chce se ale zabývat tím, jak ten původní vznikal. Průzkum například ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací.
Martin Stropnický.
Martin Stropnický. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Průzkum názorů vojáků, který přinesl data o extremismu v armádě, má podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) i kladné výsledky, za armádou stojí.

"Vojáci mají moji plnou důvěru a plně se za armádu stavím," uvedl potom, co s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem představili výstupy z průzkumu poslancům branného výboru.

Výsledky průzkumu zadaného před dvěma lety bude armáda dále analyzovat, zveřejní je zřejmě příští týden.

Konkurenční průzkum nyní Stropnický zadávat nechce, bude se nicméně zabývat tím, za jakých podmínek ten nyní diskutovaný vznikal.

Veliteli věří 84 procent

Stropnický uvedl, že kladně hodnotí například to, jak se vojáci dívají na své velení.

Důvěra ve velitele je 84 procent, podobně dopadla důvěra v náčelníka generálního štábu, ministra. Ochotu bránit demokratický režim vyslovilo přes tři čtvrtiny vojáků. "To si myslím, že jsou docela zásadní věci," uvedl.

Předseda branného výboru David Kádner (Úsvit) pokládá průzkum za pomůcku pro další práci poslanců. Po středečním hodinovém zasedání se k jeho výsledkům vrátí výbor příští čtvrtek.

Středeční zasedání bylo uzavřené, už dříve o názorech vojáků na základě dokumentu přinesla informace televize Prima. Zveřejnění výsledků průzkumu označil Stropnický za totální selhání.

Černochová: výstroj, výzbroj, vzdělávání

Členka výboru Jana Černochová (ODS) novinářům řekla, že přínosné jsou pro poslance informace o tom, jak jsou vojáci spokojeni s výstrojí, výzbrojí a například i systémem vzdělávání.

Vytržená data pak její kolega Ivan Gabal (KDU-ČSL) označil za bulvár.

Gabal, profesí sociolog, považuje výsledky průzkumu za dobré. Poznamenal, že byl zadán v době, kdy se mluvilo hodně o účasti vojáků na extremistických akcích.

"Výskyt extremismu není nijak silný a není vůbec nadprůměrný vůči šetřením standardním české společnosti. V tom prostě armáda odráží - dobře nebo špatně - stav české mysli," konstatoval.

Vytržené z kontextu

Podle Gabala bylo šetření z hlediska výběru respondentů neobyčejně robustní, metodu považuje za standardní.

"Těžiště těch výsledků je předvedením toho, že v armádě převládá základní důvěra z hlediska toho, k čemu ji máme. Důvěra vůči velitelům, nadřízeným, politikům, kolegům a plné zaměření na obranu. Stížnosti jsou to, co my projednáváme standardně, špatné financování, špatná výzbroj, potřeba modernizace," vyjmenoval.

Podle Bečváře jsou zveřejněné údaje vytržené z kontextu. Poukázal na to, že další výstupy jsou pro armádu příznivé. Například že 95 procent dotázaných podporuje suverenitu státu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil v úterý některé odpovědi vojáků za povzbuzující, další podle něj působí spíš varovným dojmem.

"Nicméně já bych byl strašně nerad, kdyby jeden výzkum deformoval pohled na Armádu České republiky. Moje zkušenost za rok a půl v kontaktu s vedením armády, s příslušníky armády, hovoří o něčem jiném, než ukazuje tento průzkum," řekl premiér.

Podpora radikálů

Průzkum podle Primy například ukázal, že někteří vojáci by podpořili radikální politická uskupení a pět procent vojáků se účastní extremistických demonstrací.

Zhruba polovina vojáků by pak podpořila takovou politickou stranu, která by nabídla radikální řešení romské otázky.

Interní výzkum v roce 2013 zadal tehdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Vojenští psychologové z generálního štábu se ptali 1615 vojáků z vojenských útvarů.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy