Stropnický podpořil kandidátku s členy SPD. Utlačování menšin nemají v programu, říká

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 28. 8. 2018 20:27
Bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický dal dva tisíce korun mohelnickému uskupení Změna je možná, za které kandidují i členové SPD.
Matěj Stropnický.
Matěj Stropnický. | Foto: Adam Hecl

Praha - Bývalý šéf Strany zelených Matěj Stropnický finančně podpořil kandidátku Změna je možná, díky níž se za pár týdnů mohou na radnici města Mohelnice na Olomoucku dostat členové SPD Tomia Okamury. Jejich názory namířené proti některým menšinám jsou přitom v ostrém rozporu s veřejně deklarovanými postoji zelených.

Jeden z kandidátů SPD Jan Sedláček mimo jiné tvrdí, že v Evropě ubylo válek díky antikoncepci, druhý, Eduard Šnévajs, zase šíří příspěvky namířené proti muslimům či sportovcům jiné barvy pleti. Neshod v zásadních věcech a extremistických příspěvků na sociálních sítích členů Okamurova hnutí se však Stropnický nebojí. Důležitější je pro něj program hnutí pro město.

"Podpořil jsem lídra kandidátky a program, který je mi znám a který považuji za skvělý," uvedl Stropnický s tím, že nemá obavy, že by někteří kandidáti utlačovali menšiny, "protože něco takového uskupení nemá napsané v programu".

Komunální volby se uskuteční letos na začátku října. Stropnický zatím penězi podpořil jedinou kandidátku, řekl Aktuálně.cz. Kvůli programu a osobě lídra Tadeáše Bači si vybral mohelnické uskupení Změna je možná, kterému podle záznamu v transparentním účtu věnoval letos v červnu dva tisíce korun.

Za politickou organizaci na čelných místech kandidují i dva členové SPD. Třetí pořadové číslo má šestašedesátiletý učitel v důchodu Jan Sedláček a páté získal kameník a programátor Eduard Šnévajs. Velká část ostatních uchazečů o posty na radnici patří mezi nestraníky.

Sedláček na svém facebookovém profilu poslední dny propaguje Změnu, ale v týdnech předtím psal na svůj profil úvahy o životě, politice či historii. Například upozorňoval na to, že za války může sexuální frustrace mužů. "Teprve s příchodem masové antikoncepce (…) se situace podstatně změnila. Dá se říci, že pro většinu mužů naší civilizace dnes není problém sehnat vhodnou sexuální partnerku. A Evropa se stává kontinentem bez válek," uvádí Sedláček s dovětkem, že v islámských zemích je situace jiná. "Mnoho mladých mužů nemá finanční prostředky na zajištění ženy," píše kandidát za Změnu s tím, že důsledkem toho jsou války či terorismus.

Šnévajs na svých sociálních sítích sdílel opakovaně příspěvky, které v lidech mohou vyvolávat strach z muslimů a migrantů, nebo například šířil fotky některých fotbalistů jiné barvy pleti, kteří hráli na nedávném mistrovství světa v dresu Francie, s tím, že jde o "výběr Afriky". Šířil také text, který tvrdil, že Němci kradou polské děti.

"Nejsme rasisté ani extremisté. Vždy říkám, že zákony platí pro všechny bez rozdílu barev, náboženství, povolání. Ale nesmí tím ubližovat někomu jinému," hájil se Šnévajs. Podle něj je kandidátka Změny různorodá a on sám se nezavázal ostatním kolegům k tomu, že by měl v některých oblastech - třeba o menšinách - rozhodovat jinak, než si sám přeje.

"Neexistuje závazek. Budeme o tom vždy demokraticky hlasovat," dodal Šnévajs, který v loňských parlamentních volbách kandidoval za SPD v Olomouckém kraji na devátém místě.

"V programu není nic fóbního"

Lídr kandidátky Bača, jehož Stropnický opakovaně chválil, se se zástupci SPD zná z minulosti. Sedláček podle něj patřil mezi zakladatele Strany zelených na Mohelnicku a Šnévajs byl členem místního Českého svazu ochránců přírody.

"Mohelnice je malé město, takže tu není konflikt stran, ale konflikt lidí. Shodli jsme se na programu, který je ekologický, levicový a nenajde se v něm nic fóbního," vysvětluje Bača nezvyklé spojení zástupců politických uskupení s rozdílnými názory. S oběma kandidáty za SPD Bača podle svých slov vedl několik debat. "Mám k jejich názorům značné výhrady," říká Bača.

"O menšinách jsme se také bavili, obavy z toho nemám. Pana Sedláčka znám delší dobu, vím, že jsou to lidé čestní, kteří drží slovo, takže tohle rozhodně prosazovat nebudou. Podepsali prohlášení, kde se zavazují k dodržování programu, transparentnosti a podobné věci," dodal Bača.

S veřejnými příspěvky svých kolegů z kandidátky prý nesouhlasí a má jiné názory. "Tak tohle je podle mne - asi nenajdu lepší výraz - tohle je s prominutím p****ina," dodal k Sedláčkově úvaze o spojitosti mezi válkami a objevem antikoncepce. O podobných tématech se spolu prý nebaví. "S Janem Sedláčkem řeším sucho, park, zeleň ve městě a tyhle věci," upřesnil Bača.

Ve Straně zelených, s níž byl Stropnický dosud spojován, vyvolala jeho podpora kandidátky Změna je možná nevoli. "Od jakékoli podpory kandidátek, na kterých figurují členové stran s extremistickými názory, jako je SPD, se ostře distancujeme. Toto není a nebude politika Strany zelených a Matěj Stropnický se tímto hrubě odklonil od zelené politiky," řekl deníku Aktuálně.cz předseda Zelených Petr Štěpánek.

 

Právě se děje

Další zprávy