Zlín - Policie zahájila kázeňské šetření dvou důstojníků v souvislosti s únorovou střelbou v Uherském Brodě. Policisté čelili kritice kvůli tomu, že údajně proti střelci zasáhli příliš pozdě.
Policejní ředitel Jaromír Tkadleček uvedl, že nebyly některé postupy v souladu s interním řízením. Dodal, že šlo o pochybení technicko-organizační, která ale podle něj nemohla mít vliv na ohrožení života a zdraví poškozených.
Kázeňské řízení podle něj potrvá dva až tři týdny. Pokud pochybení potvrdí, policisté by mohli být napomenuti, mohl by jim být snížen plat či odňaty medaile, vyznamenání nebo služební hodnosti.
Podle výsledků vnitřní kontroly, kterou prezentovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, ale chyboval jen operační důstojník, který dostal informaci o plánu provést zákrok proti střelci.
Zákrok zpochybnil kvůli lidem uvnitř restaurace, aby se nestalo "ještě něco horšího". Velící policista se ale jeho názorem neřídil.
Policisté v kraji byli podle Tkadlečka znovu proškoleni pro řešení situace při zákroku proti aktivnímu střelci a letos také budou praktická cvičení na toto téma. Podle ředitele se policie zabývá i zlepšením komunikace, včetně komunikace se starosty a zástupci místní samosprávy.
Útočník střílel sám
Na tragické únorové střelbě v Uherském Brodě na Slovácku, kde střelec usmrtil osm lidí, se podílela jen jedna osoba, uvedl státní zástupce Roman Kafka.
Při útoku padlo nejméně 44 výstřelů. Pachatel mohl disponovat maximálně 63 náboji, sdělili policisté.
Tragédie se stala 24. února v uherskobrodské restauraci Družba, kde třiašedesátiletý muž zastřelil sedm mužů a jednu ženu a pak i sebe.
Muž tehdy vešel do restaurace a bez varování začal střílet po lidech. Nepřežilo osm lidí ve věku 27 až 66 let, střelec k nim neměl žádný vztah. Další žena byla zraněna, několika lidem se podařilo utéct.
Podle Kafky byla spáchána osminásobná vražda a pokus o vraždy další. Muž střílel legálně drženou zbraní. Událost vyvolala diskusi o změnách v udělování zbrojních průkazů.
Policie i státní zastupitelství po tragédii přijímají více oznámení od obyvatel, která se týkají obav z držitelů zbraní či problémů v mezilidských vztazích. Podle Tkadlečka se objevily i výhrůžky typu "Ať nedopadnete jako v Uherském Brodě".
"Jsem přesvědčen, že lidé budou minimálně několik měsíců vnímavější a citlivější k této problematice," uzavřel Tkadleček.