V nejcennějších oblastech Krkonoš, kam je zakázán vstup, zadrželi dnes pracovníci národního parku dvacet polských občanů s velkými plastovými nádobami a hřebeny na česání borůvek.
"Místo, z něhož byli vykázáni, připomínalo po jejich odchodu měsíční krajinu," řekl mluvčí parku Radek Drahný.
S Poláky zahájila policie správní řízení a pak je odvezla na hraniční přechod v Harrachově.
Dvacet zadržených cizinců je podle zjištění pracovníků parku však jen zlomek těch, kteří do chráněných oblastí na borůvky chodí. Denně se v prvních a druhých zónách parku mimo vyznačené cesty pohybují stovky lidí.
"Ve sto procentech případů jde o občany polské národnosti," tvrdí mluvčí Drahný.
Chceme pozvat polského konzula
Situace v nejcennějších místech Krkonoš je podle tamních ochranářů už natolik vážná, že správa parku hodlá oslovit polské velvyslanectví v Praze, aby zakročilo.
"Už nevíme, co s tím. Jsou to jejich občané na našem území," řekl Drahný. "Minimálně budeme chtít pozvat polského konzula, aby se na tu spoušť přijel podívat."
Správa KRNAP uvedla, že situace začala být neúnosná v posledních dnech.
Zpočátku se zdálo, že kvůli suchému červenci se borůvek mnoho nebude, ale po srpnových deštích je úroda velká.
Proto se pracovníci parku spolu s pohraniční policií rozhodli k dnešní kontrolní akci, při níž zadrželi ve druhé zóně parku na svazích Lysé hory dvacet Poláků.
Správa parku je přesvědčená o tom, že Poláci borůvky prodávají a slušně na nich vydělávají. Denně jich natrhají až stovky litrů.
Pokuta je nízká a nevymahatelná
Akce se dnes zúčastnil i strážce parku na polské straně Krkonoš, který mimo jiné vyvracel výmluvy borůvkářů.
"Mezi nejčastější patří to, že tu jsou poprvé, že to nevěděli a že v polském parku se borůvky sbírat mohou," řekl mluvčí KRNAP Drahný. "Na území polského parku je sběr borůvek také zakázán. Postihy jsou ještě přísnější než u nás, což způsobuje exodus polských sběračů na naši stranu hor," dodal Drahný.
Mluvčí parku uvedl, že lidé, kteří sejdou z vyznačených stezek, mohou na místě dostat pokutu maximálně tisíc korun. "Je to směšná pokuta, ale aspoň něco," řekl Drahný.
Pokud Poláci tvrdí, že u sebe nemají žádné české koruny, úřady s nimi zahajují správní řízení, v němž jim hrozí pokuta až deset tisíc korun.
Taková sankce je však prakticky nevymahatelná. "Chtěli bychom, aby takový přestupek dořešil úřad v zemi občana, který se ho dopustil. Tak, aby se pokutě nevyhnul," řekl mluvčí parku Drahný.
Nejde jenom o borůvky
Borůvky jsou podle Drahného významným zdrojem potravy pro krkonošské savce a ptáky. "Kvůli sběračům přicházejí o potravu," řekl Drahný.
Dodal, že sběrači, kteří vstupují mimo vyznačené pěšiny, zvěř i plaší. A ta teď potřebuje klid k tomu, aby se mohla dostatečně nakrmit před nadcházející zimou.
"Krkonoše jsou malé, cest je hodně, zvěř nemá moc klidných míst," vysvětluje Drahný.
Sběrači zároveň ničí vzácnou krkonošskou přírodu.Chodit mimo vyznačené cesty v prvních a druhách zónách parku zakazuje zákon o ochraně přírodě a krajiny.
"Takové místo vypadá hůř než rozbahněné hřiště po fotbalovém zápase," dodal Drahný.