LN: stopy kyberútoků na české nemocnice vedou do Ruska. Je to provokace, tvrdí Moskva

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 4. 2020 16:33
Lidové noviny v pondělí s odvoláním na dva důvěryhodné zdroje napsaly, že podle vyšetřovatelů stojí za kybernetickými útoky na české nemocnice zřejmě Rusko. Jeho ambasáda v Praze to popírá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na ministerstvo zdravotnictví, Letiště Václava Havla, stejně jako na nemocnice v Ostravě, Olomouci, ale i v Pardubickém a Karlovarském kraji zaútočili během koronavirové krize neznámí hackeři. 

Podle Lidových novin se vyšetřovatelé kloní k závěru, že za útoky stojí světová velmoc, konkrétně podezírají Rusko. Deníku to potvrdily dva důvěryhodné zdroje blízké vyšetřování.

"Organizuje to cizí mocnost. Začíná se ukazovat, že by za tím mohlo být Rusko. Vedou tam IP adresy," prozradil LN vysoce postavený důstojník z vyšetřovacího týmu. Jeho slova potvrdil i člen Bezpečnostní rady státu. "Vypadá to na Rusko," dodal pro deník s tím, že se ale stále pracuje na analýze zajištěných dat.

Na ruské hackery ukazují podle Lidových novin jak používané IP adresy, tedy unikátní čísla počítačů, které se připojují k internetu, tak typ škodlivého softwaru, jehož pomocí se snaží proniknout do kritické infrastruktury.

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka odmítl pro LN podezření komentovat: "K vašemu dotazu se nebudu vyjadřovat."

Ruské velvyslanectví v Praze podezření z hackerského útoku odmítlo na Facebooku jako "výmysl, špinavý protiruský výpad a otevřenou provokaci". Podle ambasády RF informace podsouvají médiím české tajné služby. Za znepokojivou zároveň považuje skutečnost, že se k obviněním připojují představitelé českých úřadů.

České nemocnice čelily minulý týden pokusům o kybernetické útoky, zatím všechny odrazily. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nelze vyloučit, že přijdou další. Znepokojení nad útoky na české zdravotnictví vyjádřil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

VIDEO: Hackerský útok na benešovskou nemocnici. 

Útočníci často nevědí, koho vlastně napadli. Útočí večer, protože je menší pravděpodobnost, že je někdo odhalí, říká odborník na zabezpečení sítí. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy