LN: stopy kyberútoků na české nemocnice vedou do Ruska. Je to provokace, tvrdí Moskva

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 4. 2020 16:33
Lidové noviny v pondělí s odvoláním na dva důvěryhodné zdroje napsaly, že podle vyšetřovatelů stojí za kybernetickými útoky na české nemocnice zřejmě Rusko. Jeho ambasáda v Praze to popírá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na ministerstvo zdravotnictví, Letiště Václava Havla, stejně jako na nemocnice v Ostravě, Olomouci, ale i v Pardubickém a Karlovarském kraji zaútočili během koronavirové krize neznámí hackeři. 

Podle Lidových novin se vyšetřovatelé kloní k závěru, že za útoky stojí světová velmoc, konkrétně podezírají Rusko. Deníku to potvrdily dva důvěryhodné zdroje blízké vyšetřování.

"Organizuje to cizí mocnost. Začíná se ukazovat, že by za tím mohlo být Rusko. Vedou tam IP adresy," prozradil LN vysoce postavený důstojník z vyšetřovacího týmu. Jeho slova potvrdil i člen Bezpečnostní rady státu. "Vypadá to na Rusko," dodal pro deník s tím, že se ale stále pracuje na analýze zajištěných dat.

Na ruské hackery ukazují podle Lidových novin jak používané IP adresy, tedy unikátní čísla počítačů, které se připojují k internetu, tak typ škodlivého softwaru, jehož pomocí se snaží proniknout do kritické infrastruktury.

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka odmítl pro LN podezření komentovat: "K vašemu dotazu se nebudu vyjadřovat."

Ruské velvyslanectví v Praze podezření z hackerského útoku odmítlo na Facebooku jako "výmysl, špinavý protiruský výpad a otevřenou provokaci". Podle ambasády RF informace podsouvají médiím české tajné služby. Za znepokojivou zároveň považuje skutečnost, že se k obviněním připojují představitelé českých úřadů.

České nemocnice čelily minulý týden pokusům o kybernetické útoky, zatím všechny odrazily. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nelze vyloučit, že přijdou další. Znepokojení nad útoky na české zdravotnictví vyjádřil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

VIDEO: Hackerský útok na benešovskou nemocnici. 

Útočníci často nevědí, koho vlastně napadli. Útočí večer, protože je menší pravděpodobnost, že je někdo odhalí, říká odborník na zabezpečení sítí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 47 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy