LN: stopy kyberútoků na české nemocnice vedou do Ruska. Je to provokace, tvrdí Moskva

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 4. 2020 16:33
Lidové noviny v pondělí s odvoláním na dva důvěryhodné zdroje napsaly, že podle vyšetřovatelů stojí za kybernetickými útoky na české nemocnice zřejmě Rusko. Jeho ambasáda v Praze to popírá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na ministerstvo zdravotnictví, Letiště Václava Havla, stejně jako na nemocnice v Ostravě, Olomouci, ale i v Pardubickém a Karlovarském kraji zaútočili během koronavirové krize neznámí hackeři. 

Podle Lidových novin se vyšetřovatelé kloní k závěru, že za útoky stojí světová velmoc, konkrétně podezírají Rusko. Deníku to potvrdily dva důvěryhodné zdroje blízké vyšetřování.

"Organizuje to cizí mocnost. Začíná se ukazovat, že by za tím mohlo být Rusko. Vedou tam IP adresy," prozradil LN vysoce postavený důstojník z vyšetřovacího týmu. Jeho slova potvrdil i člen Bezpečnostní rady státu. "Vypadá to na Rusko," dodal pro deník s tím, že se ale stále pracuje na analýze zajištěných dat.

Na ruské hackery ukazují podle Lidových novin jak používané IP adresy, tedy unikátní čísla počítačů, které se připojují k internetu, tak typ škodlivého softwaru, jehož pomocí se snaží proniknout do kritické infrastruktury.

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka odmítl pro LN podezření komentovat: "K vašemu dotazu se nebudu vyjadřovat."

Ruské velvyslanectví v Praze podezření z hackerského útoku odmítlo na Facebooku jako "výmysl, špinavý protiruský výpad a otevřenou provokaci". Podle ambasády RF informace podsouvají médiím české tajné služby. Za znepokojivou zároveň považuje skutečnost, že se k obviněním připojují představitelé českých úřadů.

České nemocnice čelily minulý týden pokusům o kybernetické útoky, zatím všechny odrazily. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nelze vyloučit, že přijdou další. Znepokojení nad útoky na české zdravotnictví vyjádřil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

VIDEO: Hackerský útok na benešovskou nemocnici. 

Útočníci často nevědí, koho vlastně napadli. Útočí večer, protože je menší pravděpodobnost, že je někdo odhalí, říká odborník na zabezpečení sítí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy