Kyberútok způsobil brněnské fakultní nemocnici škody v desítkách milionů korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2020 11:38
Fakultní nemocnici Brno vznikla při březnovém kybernetickém útoku škoda v desítkách milionů korun, informoval její ředitel Jaroslav Štěrba. Nemocnice přišla například o některá administrativní a ekonomická data nebo o internetový objednávkový systém u dárců krve. Před možnými hackerskými na nemocnice varoval v posledních dnech úřad pro kybernetickou bezpečnost.
Foto: FN Brno

Nemocnice se stala terčem útoku 13. března, podle ředitele Jaroslava Štěrby už jede naplno. "Některé systémy nejsou tak uživatelsky přátelské a rychlé, jedou na omezený počet serverů, ale postupně je zapojujeme," uvedl Štěrba.

Primářka transfuzního oddělení Hana Lejdarová uvedla, že odběry krve klesly zpočátku zhruba na polovinu, nyní se dostaly asi na 70 procent normální situace. Denně za normálního stavu nemocnice i s dalšími pracovišti provedla asi 180 odběrů, v Brně asi 120.

Nemocnice se snaží dárce informovat o aktuální situaci. "Nyní bohužel nemáme k dispozici objednávací nástroj než telefonicky. Náš internetový objednávací systém nepřežil ten kybernetický útok. Byla odeslaná objednávka na nový, mohl by fungovat v horizontu deseti dnů," uvedla Lejdarová.

Podle Štěrby se ztratila některá administrativní a ekonomická data. Data pacientů ale nemocnice má, podařilo se obnovit i historii e-mailové komunikace. Bližší informace k útoku Štěrba nechtěl říct a odkázal na policii a Krajské státní zastupitelství v Brně, které situaci dozoruje. Státní zastupitelství zatím bližší informace neposkytuje stejně jako Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, který se situací zabýval. Úřad ve čtvrtek také upozornil, že by se v brzké době mohly stát kybernetické útoky na více cílů včetně nemocnic.

Před dalšími útoky varoval NÚKIB

Před možnými kyberútoky na nemocnice a další cíle v nejbližších dnech varoval ve čtvrtek Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Podle něj mohou nastat závažné kybernetické útoky na informační a komunikační systémy v České republice ve větším počtu. Tato rozsáhlá kampaň může podle úřadu způsobit závažné dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů. Úřad hrozbu hodnotí na úrovni vysoká, tedy hrozba je pravděpodobná až velmi pravděpodobná.

Podle zjištění NÚKIB jsou už tyto útoky v přípravné fázi, což se děje zejména prostřednictvím takzvané spear-phishingové kampaně, což je cílený internetový útok na konkrétní osobu.

Premiér Andrej Babiš vedl, že stát věnuje možným útokům maximální pozornost. Ostře v té souvislosti kritizoval načasování útoků na dobu epidemie nového typu koronaviru, označil jej za "prasárnu". "Nejdřív to bylo takové oťukávání, co naše systémy vydrží, teď údajně došlo k nějakým útokům na nemocnici a ministerstvo zdravotnictví," uvedl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že v některých nemocnicích i na jeho resortu už útoky nastaly, ale podařilo se je zachytit.

Video: Haller: Útok na benešovskou nemocnici? Stačí jediná chyba, hackerům jde jen o peníze

Útočníci často nevědí, koho vlastně napadli. Útočí večer, protože je menší pravděpodobnost, že je někdo odhalí, říká odborník na zabezpečení sítí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy