Stížnost na amnestii: Senát se radí se soudcem Kydalkou

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
18. 2. 2013 11:33
Pražský městský soud je vedlejším účastníkem ústavní žaloby senátorů
Alena Gajdůšková.
Alena Gajdůšková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zástupkyně senátorů, kteří podali ústavní stížnost proti amnestii vyhlášené na Nový rok Václavem Klausem, Alena Gajdůšková (ČSSD) se sejde se soudcem Městského soudu v Praze Kamilem Kydalkou.

"Scházíme se, abychom si porovnali naše podání. Já nejsem právník, spíš je to tedy můj zájem nechat si teď vysvětlit situaci," vysvětluje pro Aktuálně.cz Gajdůšková.

Městský soud v Praze už u Ústavního soudu neuspěl se svou stížností, která napadala údajnou neústavnost celé amnestie. Mimo jiné to ale Ústavní soud zdůvodnil tím, že v běhu je také ústavní stížnost senátorů, kteří napadli článek 2 Klausovy amnestie, tedy zastavení všech trestních stíhání trvajících více než 8 let.

Městský soud dále ve hře

Důvod, proč se teď Gajdůšková schází se soudcem Kydalkou, je jednoduchý: přestože pražský městský soud u ústavních soudců s vlastní stížností neuspěl, je stále ve hře.

"Městský soud se stává vedlejším účastníkem řízení k tomu našemu návrhu," vysvětluje senátorka Gajdůšková.

"Doufám, že uspějeme," je optimistická Alena Gajdůšková a dodává: "Minimálně v tom, že Ústavní soud jako autorita vynese výrok, zda je článek 2 v souladu s ústavou, nebo ne."

Právě článek 2 Klausovy amnestie vyvolal největší bouři nevole. Někteří právníci poukazovali na to, že ani lhůta 8 let nemusí ukazovat na to, že řízení uměle protahuje policie, státní zástupci nebo soudy.

Sporné zastavení stíhání

"To jsou případy, kdy délka řízení vůbec není dána tím, že by orgány činné v trestním řízení nepracovaly, jak mají, ale složitostí té věci. Jsou tu třeba tisíce svědků jako v případě kampeliček. Nebo trestní řízení zdržují sami obžalovaní a teď jsou za to odměněni," upozornila už dříve pro deník Insider právnička (a bývalá politička) Hana Marvanová.

"A pak - trestné činy se sazbou do 10 let jsou téměř všechny majetkové a hospodářské trestné činy, a dokonce i korupce. Takže podvody včetně těch úvěrových, tunelování - zneužití informací v obchodním styku, poškozování věřitele, pletichy v konkurzech nebo veřejných zakázkách, uplácení," dodala Marvanová.

Spory se vedly také o to, nakolik o chystané amnestii věděla vláda, která podle ústavy nese za amnestii odpovědnost a kterou spolupodepsal jen premiér Petr Nečas (ODS), aniž o tom svůj kabinet dopředu informoval.

 

Právě se děje

Další zprávy