Praha - Odbory a iniciativy se na celostátní stávce proti vládě zatím nedohodly. Plánují uspořádat protesty, které budou složeny z několika různých forem. Podrobnosti upřesní 22. května.
Tak skončilo páteční jednání, kde od rána v Praze jednali předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Odboráři kabinet Petra Nečase (ODS) za reformní kroky kritizují. Spolu s iniciativami a sdruženími vytvořili platformu Stop vládě, která požaduje zastavení reforem, odchod vlády a předčasné volby.
Odboráři se zatím na termínu a konečné podobě protivládních kroků nedohodli. Podle informací z jednání jsou ve hře různé varianty, včetně generální stávky.
Tak ale předáci připravovanou akci nenazývají. Pojmenovali ji "celostátní stávkový protest". Zvažují prý jeho konání před prázdninami, ale i po začátku školního roku.
Stávkou by měla vyvrcholit série protivládních protestů. Předcházet by jí měla akce, která by se mohla konat 22. května.
V tento den by se do Prahy podle informací ČTK mohli sjet odboráři z ČMKOS na sněm. Ten tvoří vedení centrály, její rada a zástupci tří desítek svazů.
Podle webu ČMKOS má sněm "právo mimo jiné vyhlásit generální stávku". Odboráři a zástupci organizací z platformy Stop vládě se o společném postupu mají radit v pátek od 12:00. Výsledek pak oznámí.
Podívejte se, jak vypadala nedávná demonstrace:
Odborová konfederace minulý týden ohlásila, že přestává chodit na jednání tripartity. K jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli se chtěla vrátit, buď až u něj bude sedět jiný kabinet, nebo až ten nynější zastaví své reformy.
Předsednictvo tripartity, v němž je i předák ČMKOS Jaroslav Zavadil, se sejde příští čtvrtek. Šéf odborové centrály se na jednání chce vypravit. Vedení odborů jedná také o tom, s jakým by tam šel mandátem.
Nečas: Odbory jsou militantní
Platforma Stop vládě uspořádala na podporu svých požadavků už v sobotu 21. dubna v Praze na Václavském náměstí demonstraci.
Organizátoři uvedli, že dorazilo 120.000 lidí, podle policie jich bylo 90.000. Odboráři a aktivisté stotisícovou účast považují za další mandát od veřejnosti k pokračování akcí proti vládě.
Premiér Nečas už dřív řekl, že reformy i úspory Česko potřebuje a jeho kabinet v nich bude pokračovat. Podle předsedy vlády jsou odbory militantní a úzce propojeny s levicovou politickou scénou.